Mõte rajada laste abiga Soera talumuuseumisse väike armas taimeaed on Palade looduskeskuse tiimil juba mõnda aega mõtetes olnud. Möödunud aastal, kui Palade looduskeskuse aiaprojekt algas, sai valmis esialge variant ja sel aastal võtsime aiarajamise tõsisemalt ette.
Tööd algasid varakevadel ja seda oli parasjagu. Maa endise söögimaja otsas tuli tasandada, geotekstiiliga katta ja tellida hulganisti mulda. Aia plaani joonistas Tiit, taimekastid meisterdas Kristjan valmis juba talvel. Geotekstiili sättisime tasandatud maale, peale loopisime hakkepuidu, seejärel paigutasime kümme taimekasti ja lõpuks täitsime kastid mullaga. Valmis!
Kõige huvitavam ja mõnusam osa algas maikuus. Taimekastid said oma imelise sisu Hiiumaa laste teadusklubi, Palade lasteaia ja Palade põhikooli laste abiga. Juhendajateks Liisi ja Anne. Oh seda külvamist ja istutamist! Olin pisut mures, et kas ikka jagub iga kasti jaoks istutusmaterjali, aga jätkus küllaga.
Plaanisime niimoodi, et kõige tagumistesse kastidesse külvame teraviljad: rukki, odra, nisu ja kaera. Luues sellega hea võimaluse teraviljade tundmaõppimiseks nii lastele kui täiskasvanutele.
Esimestesse kastidesse said maitsetaimed: oliivrohi, meliss, lavendel, piparmünt, salvei, mitut liiki nõmmeliivateed, ananassmünt ja piparrohi. Värvilaikudeks vahele pelargoonid.
Lisaks kasvab meie taimede aias veel hulganisti igasuguseid toredaid taimi: sinine lina, valge lina, tatar, Kristiina käest kingiks saadud kirburohi, siniste mugulatega kartul ja kõrgustesse kasvav vägihein.
Kõik, mis laste kätega sai mulda pandud, lokkas ja õitses suvel ennekuulmatult ilusasti ja õitseb suuresti veel siiani. Kressid vohavad uhke kuhjana, rukkililled, saialilled, karikakrad, peiulilled, krüsanteemid, rõngaslilled, äiakad, lehtpeedid, tomatid, sibulad, tillid – kogu taimeküllust ei jõuagi üles lugeda.
Ja ega saaki saa peenrale jätta. Maitsetaimi oleme juba hulganisti kogunud ja kuivatanud. Jõudis kätte ka viljavõtmise aeg. Urve teritas sirbid teravaks. Palade põhikooli kuuenda klassi lapsed lõikasid vilja ja sidusid selle õpetuse järgi vihkudesse. Viljavihud viisime rehetuppa ja panime partele kuivama. Kui kõik plaanid õnnestuvad, teeme reheahju tule ka, et vili ilusti kuivaks.
See meie vähene lina sai kitkutud ja kimpu seotud. Leotama me seda ei hakka, küll aga proovisime lõugutamisega linaniit varre seest kätte saada. Kartulid võtsime samuti, ikka kartulikooku kasutades üles. Kartulid on tõesti täiesti tumelillad, suured ja pikergused.
Tööd jagub taimeaiakeses veel tublisti: tatar korjata, väikesed tomatid suhu pista, püsililled talvituma sättida, valminud lilleseemned kottidesse korjata ja taimekastid talveks ette valmistada.
Palade looduskeskuse Soera taimeaed oli ja on mõeldud kõigile huvilistele. Suvel uudistasid aiakeses taimi lisaks eestlastele ja hiidlastele hollandlased, sakslased, jaapanlased ja veel hulk võõraid keeli rääkivaid inimesi. Kokku jalutas Soera talumuuseumi õues, kiviringil, metsarajal ja suvistel väljadel üle 2000 külalise. Tore!
Praegu on suur osa taimedest veel täisõites. Samuti on tore ja vajalik õppida selgeks meie teraviljad. Arvan, et linagi on paljudele tundmatu, tatrast rääkimata. Tulge palun uudistama ja õppima, veel jõuab.
Karin Poola
Palade
loodushariduskeskus