Loode-Hiiumaa külade selts, mis hõlmab saare külaseltsidest suurimat piirkonda – ühtepidi Leigri külast Rootsi külani ja teistpidi Jõerannast Malvasteni – valmistub järgmisel aastal 20 aastaseks saama. Tänavu veebruaris aga täitus 19. tegevusaasta.
Ametlik seltsitegevus Laukal algas tegelikult juba varem, kui piirkonna aktiivsemad ja käsitööhuvilised naised koondusid käsitööseltsiks Nobenäpp 2000. aasta novembris. Lauka piirkonna külaarendusseltsiks nimetati käsitööselts ümber 20. veebruaril 2003 – just seda kuupäeva peavad seltsi liikmed külaseltsi sünnipäevaks.
Enam kui kahekümneliikmelise seltsi koosseisust ei saanud paljud õigel päeval kohale tulla, sest koroonanakatumiste kõrgaeg jättis jälje sellelegi sündmusele, aga Lauka seltsimajas õigel päeval kokku saadi ja tähtpäevajuttu aeti.
Lauka küla kui piirkonna seltsitegevuse keskuse ajalugu ulatub veelgi kaugemale. 1920ndatel ja1930ndatel tegutses Laukal üsna mitu seltsi ja ühistut: haridusselts, spordiselts, tuletõrjeühing, tarbijate ühistu, põllumajandusühistu jms.
Uuema aja kogunemis- ja tegevuskohaks sai 1974. aastal ehitatud Kõrgessaare kolhoosi lasteaiahoone, mille vabanenud ruume jagasid Nobenäpp, Lauka Päevakeskus ja MTÜ Vikerkaar. 2002. aastal tegi Kõrgessaare vald Nobenäpule ettepaneku võtta endise lasteaiamaja haldamine enda kanda ning ühehäälselt otsustatigi maja vallalt vastu võtta. Praeguseks on vanast lasteaiahoonest kujunenud külakeskus, kus külaselts jagab ruume heategevusorganisatsiooni Civitan müügipunktiga.
Seltsi tegevuspiirkonda kuulus esmalt 11, seejärel 14 ning praeguseks koguni 21 küla: Lauka, Otste, Napi, Isabella, Lilbi, Heiste, Hüti, Kurisu, Heigi, Metsaküla, Pihla, Rootsi, Reigi, Ogandi, Sigala, Kidaste, Mudaste, Jõeranna, Sülluste, Leigri ja Kiivera. Kuigi seltsil tegevliikmeid päris igast külast ei ole ja mõnes külas pole aastaringset suitsugi, on kõik külad tegevustesse kaasatud.
Väljaspool liikmeskonda teatakse meid enim külaseltsi korraldatud suursündmuste järgi – näitemänguga Lauka jaanituli alates 2003. aastast, Lauka öölaat 2007. aastast, külade päev alates 2009. aastast ja uusaastaöö seltsimajas. Paraku on seltsi tegevus paar viimast aastat olude tõttu pausil olnud. Nüüdseks ollakse muutustest toibumas ning tehtud ka uued plaanid edasiseks. 2018. aastal valmis seltsi arengukava, mis kehtib aastani 2023 ja on üheks piirkonna külade arengueelduseks.
KATRIN KIVIVUORI
seltsi juhatuse liige