Connect with us

Muku

Dirigent: Ühistunne ei sünni tempos, kus keegi pidevalt kiirustab

Foto: Autoportree. Raili Kaibald püüab kultuurisündmusi üles ehitades alati leida koostöövõimalusi. Vaid nii saab sündida tugev ühistunne, usub ta.

Teisipäeval, 16. mail, toimub Kärdla kultuurimajas Kärdla põhikooli, muusikakooli, Tiina Tantsustuudio ja kultuurikeskuse rahvatantsurühmade koostöös valminud kontsertetendus “Elu on loomine”. Idee autor ja kontserdi kunstiline juht Raili Kaibald kirjutab ideekavandi sünnist ning tööprotsessist.

16. mail toimuva kontsertetenduse ideekavand sündis 2022. aasta kevadel. Kultuurisündmusi üles ehitades olen alati soovinud leida  erinevaid koostöövõimalusi. Möödunud kevadisel kontserdil pealkirjaga „Puud ma laulan haljusesse”, kohtusid Kõrgessaare raamatukogu ja Kärdla Kammerkoor. Kontserdil „Siin oled kasvanud” esinesid Kärdla Põhikooli koorid, solistid,  Kärdla Kammerkoor ja Kärdla Muusikakool.

Ühistunne sünnib aegamisi, kui märkame igas inimeses olevat headust ning laseme sellel särada.

Seekordses ideekavandis ühendasin Kärdla Põhikooli koorid, õpilased ja õpetajad erinevates õppeainetes, Kärdla Kultuurikeskuse rahvatantsurühmad, Tiina Tantsustuudio ja Kärdla Muusikakooli. Ideekavandi tutvustamiseks kutsusin kokku kunstilise toimkonna, kellega koos oleme loomise teel ühiselt olnud:

Jaanika Kuusk – rahvatantsurühmad

Tiina Kaev – võimlemisrühmad

Raili Kaibald – mudilaskoor, lastekoor, kammerkoor

Sulev Loopalu – kunstinäitus

Tiia Palmiste – luulenäitus

Margit Kagadze ja Eliisa Liias – toimkond

Soovime, et meid ühendaks kokkuhoidev ühistunne ja väärtuste ruum. Ühistunne ei sünni kiires tempos, kus keegi pidevalt kiirustab ja keegi jääb alati maha. See sünnib aegamisi, kui märkame igas inimeses olevat headust ning laseme sellel särada. Koos luues kasvab püsiv ühistunne ja meil on  hea olla.

Püha on sõna, mida hoitakse vaid väga erilisteks puhkudeks.

Ühisloomingu sünd on tugevalt seotud ka 2023. aasta suvel toimuva XIII noorte laulu- ja tantsupeoga, mis kannab ühist juhtmõtet „Püha on maa“. Püha on sõna, mida argipäeval väga tihti ei kasutata. Seda sõna hoitakse selliseks puhuks, kui tuleb rääkida millestki väga erilisest.

Selleks, et suurel laulupeol sünniks kokkuhoidev ühistunne ning mõistmine, on oluline ettevalmistav teekond. See ei ole ühe ega kahe päeva rada, vaid paljude inimeste koosmeeles sündinud tugev valguskiir Tallinna lauluväljakuni ja Kalevi staadionini.

Ideekavandi juhtmõte pärineb Doris Kareva luuletusest “Elu on loomine”.

Elul ei ole lugu,

elu on loomine. Kas on nii, et me saame

kõik, mida soovime? Kas on nii, et me saame

kõik nagu pälvime?

Kas on nii, et meid tabab

kõik, mida väldime?

Aeg, sina üürikene

ja üllatuslooline –

elu ei ole lugu,

vaid lootus ja loomine.

Ilmunud kogus “Deka” (2008)

Loovus ja looming on laste ja noorte jaoks määrava tähtsusega, et kasvada enesekindlaks, kuid ümbritsevat märkavaks ja hindavaks inimeseks. Tugevaks hingeks sirgumine vajab järjekindlust, toetust ja hellust kasvamise ajal.

Sulev Loopalu juhtimisel avatakse samal päeval, 16. mail kultuurikeskuses kunstinäitus “Tõeline jõud”. Näitus põhineb Juhan Viidingu samanimelise luuletusel, millele on loonud laulu Olav Ehala. Laul kõlab XIII noorte laulupeol lastekooride esituses.  Noorte kunstiteosed kajastavad, kust tuleb nende jõud. Milline on tõeline jõud? Kust leiab tõelist jõudu? Lühijutuste ja luulenäitust juhib Tiia Palmiste, kelle õpilased ja kolleegid on kirjutanud mõtte- ja luuleread teemal „Et luua, on vaja ju valgust”. Temaatika pärineb noorte laulupeo “Püha on maa” lähteideest Hando Runneli luuletusest „Valgust”. 

Raili Kaibald

Kunstinäituse ja lühijutustuste-luulevõistluse sõlmib kokku ühine kontsertetendus „Elu on loomine“, mis toimub omaloomingulise kunsti- ja luulenäituse keskel. Kontserdil kõlab kooride esituses XIII laulu- ja tantsupeo repertuaar, särava etteaste teevad rahvatantsurühmad ja võimlemisrühmad ning muusika kõlab Kärdla muusikakooli õpilastelt ning vanamuusika ansambli „Ajakaja” esituses. Debüüdi teeb Kärdla Põhikooli õpetajate rahvatantsurühm, mille on kokku kutsunud Jaanika Kuusk spetsiaalselt selle sündmuse jaoks.

Väga oluline roll on värskel omaloomingul, mida esitavad Kärdla Põhikooli õpilased ja õpetajad Tiia Palmiste juhendamisel.


Elu on loomine

16. mai kell 18.00 Kärdla kultuurikeskuses


Oleme südamest tänulikud kõikidele muusikutele, tantsijatele, kunstnikele ja luuletajatele, kes igaüks on kinkinud killukese enda loovusest. Kogu ettevalmistav teekond on tuletanud selgelt meelde, kui suure tähendusega on lootuse hoidmine. Hoida usku ja lootust iga hingetõmbega, iga keharakuga, iga mõttevälgatusega. Inimese elu ei ole lihtsalt lugu, eestlaste elu ei ole lihtsalt lugu. See on lootus ja loomine.

Lootus annab sisemise jõu muuta maailm helgemaks, mis kiirgaks valgust. Seda valgust, mida võib-olla ei olegi alati silmaga näha, vaid on südamega tunda. Valgust, mis teeb võimalikuks koostöö ja ühisloomingu.

Usume, et sündiv kontsertetendus ühendab ning avab meie mõistmist kultuuri olulisusest ja seotusest. Samuti mõistmist laulupeo tähendusest ja väärtusest ning avab hinges teadmise sõnadest “püha on maa”.

Kunstilise toimkonna nimel

Raili Kaibald 

Veel lugemist:

Teema

Kui kohtad karu, siis esimese asjana püüa jääda rahulikuks, sest Eesti metsade karud ei pea inimest kindlasti mitte saakloomaks, vaid vastupidi – nad väga...

Ahto ilmajutud

Kätte on jõudmas selle aasta esimene sooja-kuumalaine. Õhutemperatuur tõuseb päev-päevalt ja on tõenäoline, et uuel nädalal saab ületatud 30°C piir. Reedel (24.05) ilmapildis suurt...

Püha Lepa Leht

Hiiumaa poliitiline maastik on pidevas muutumises ja seoses sellega on ka Hiiumaal konkurentsitult suurima liikmete arvuga PVO (Pühalepa Vabastus Organisatsioon) saanud tuhandeid kirju. Inimesed...

Taskuhääling

Köikide Jüttude 11. saates käis külas Hiiumaa muuseumi direktor Kauri Kiivramees Saates kuuleb: – kas teadus või kellad-viled? – kust leida suvetöötajaid? – miks...