Täpselt 104 paari sokke-kindaid, nii palju kui vanust Eesti Vabariigil, on Hellamaa perekeskuse laudadel kõigile vaadata märtsi lõpuni. Kudujateks peamiselt Pühalepa piirkonna naised, aga mõni tegija on kaugemaltki Hiiumaalt. Põnevaks teeb vaatamise see, et on kasutatud väga palju erinevaid käsitöövõtteid ning kõik on väga värviküllane. Mõnel sokipaaril on välja toodud oma lugu, millest külastajal võimalik osa saada. Lisaks saab väljapaneku hulgast valida oma lemmiksokipaari. Virve Pajo sõnul tehakse seda selleks, et tekitada pisut elevust nii külastajate kui tegijate seas ja niisama meeles pidada ning tunnustada enim meeldinud töid. “Kuigi kõik tehtud tööd on head ja paremad, siis kõigile ei jõua auhindu osta,” ütles Pajo, aga parimad selle saavad. “Seda, mis auhinnaks on, ei ole veel täpselt välja mõeldud, aga aega ju veel on. Ilmselt saab see olema midagi sümboolset,“ arvas ta.
Näituste algataja Virve Pajo kutsub kõiki vaatama ja lemmikut valima, et selgitada välja kauneim sokipaar. Näituse lõppedes lähevad kudumid tagasi omanikele või neile, kellele mõeldes kuduja need loonud on. Mõnda paari on võimalik ka külastajatel endale või kingituseks kaasa osta.
Veel on perekeskuses praegu huvitav väljapanek kollektsionäär Endel Lepisto varamust. Ligi sajanditagustes ajalehtedes leidub põnevat lugemist. Näiteks on 1932. aasta 27. märtsi ajalehes Sõnapilt foto Prantsuse ministerpresidendist Tardieust, kes pidas kõne Prantsusmaa majandusliku olukorra üle pidulauas viibides. “Raadiomikrofon toodi selleks otse lauale lillede ning taldrikute vahele,” üllatab ajalehe Meie Maa hinnata kaasanne, piltidega ajakiri lugejaid poliitikute uute kommetega.
Samas kõrval on sõjaasjanduse ajakirja Sõdur VIII aastakäigu ehk 1926. aasta 6. novembril ilmunud number, mille kaant ehib vabadussõjas langenute mälestussammas Kursis.
Kokku saab näituse viiel stendil tutvuda kahekümne erineva väljaande lehekülgedega. Ka see näitus jääb avatuks vähemalt märtsi lõpuni.
KATRIN KIVIVUORI