Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Vabadussõja mälestusmärk maksab pool miljonit eurot

Muinsuskaitse seltsi tellitud hinnaarvutus näitas, et Vabadus­sõjas osalenud hiidlaste mälestusmärgi ehitamine läheks maksma ligi pool miljonit eurot. Selts loodab summa kokku saada eraannetajate, riigi ja oma­valitsuse toel.
Mälestusmärk püstitatakse Pühalepa kiriku esisele arhitekt Sander Paljaku võidutöö “Ohverdus” järgi. Tegemist on spiraalikujulise põhiplaaniga ühe kuni viie meetri kõrgustest metallpaneelidest koosneva skulptuuriga, mille ümbermõõt ligikaudu 20 meetrit.
Hiiumaa muinsuskaitse seltsi esimees Dan Lukas ütles, et hinna väljaselgitamine osutus arvatust keerulisemaks. Selts küsis hinda mitmelt ettevõttelt, vastuse sai ühelt – Hiiumaa ehitusfirmalt AS LeVa.
“Selgus, et sellist metall-lehte, nagu projektis kavandatud, väiksemad ettevõtted Eestis ei valmista ja suurtel firmadel on aastateks tööd planeeritud ning neid mingi­sugused väikesed asjad ei huvita,” selgitas Lukas. Tema andmetel näiteks Soomes ja Valgevenes siiski on sellise kaliibriga tehaseid, kus sellise tellimuse täitmine on võimalik.
Mälestusmärgi ehitamise poolemiljoniline hind hõlmab ka arheoloogilisi töid ning selles sisaldub käibemaks.
Kõik toetavad mõtet, aga kas ka rahaliselt
“Nüüd on meil laual hinna­pakkumine, mis kehtib pool aastat ja sellelt pinnalt saame edasi rääkida rahastamise teemal. Enne ei olnud millestki rääkida,” ütles Dan Lukas.
Kultuuriminister Tõnis Lukas oli augusti alguses Hiiumaal olles lubanud viia mälestusmärgi ehitamise ettepaneku riigieelarve läbi­rääkimistele – juhul kui ehitus­hind on teada.
Vajaliku summa kokku­saamise väljavaateid on seltsi esimehe sõnul siiski raske hinnata. “Ma pole kohanud kedagi, kes selle mälestusmärgi idee vastu oleks,” märkis ta. Lisaks kultuuriministrile on olnud valmis õlga alla panema Hiiumaa vald, samuti on huvi tundnud mitmed poliitikud. Teatud võimalust nägi ta selleski, et ehk võetakse aasta pärast toimuvatel kohalike oma­valitsuste valimistel lubaduste sekka ka selle monumendi valmisehitamine.
Seni olid Vabadussõjas langenud hiidlaste nimed kirjas 29. juunil 1924 Läänemaal Haapsalus avatud, 1940–1941 õhitud ja 27. novembril 1994 koopiana taasavatud mälestus­sambal.
Nimede kogumisega tegelev Mart Mõniste ütles, et praeguse seisuga on langenuid, kes pärit Hiiumaalt, teada 55, neist 31 nimi on kirjas Haapsalu sambal.
Mitut moodi eriline
Erinevalt Eesti teistest vabadus­sõja mälestus­märkidest on Hiiumaa omale lisaks langenutele plaanis jäädvustada kõigi Vabadussõjas osalenute nimed. Dan Lukas ütles, et praeguseks on teada 1202 nime ja see number võib veidi muutuda, sest nime­kirju veel täpsustatakse.
Kui üldjuhul on Vabadus­sõja mälestusmärkide taastamisel kasutatud traditsioonilisi lahendusi, siis Hiiumaal on mindud uuenduslikumat teed. Monument, mille spiraalil kujutatakse lugu Vabadussõjast, indiviidi ohverdusest vabaduse nimel, ehitatakse Pühalepa kirikuesisel asuvale platsile. Kujutatavad sündmused lõigatakse plaatidest välja laseriga. Mälestusmärk on seestpoolt valgustatud ja nii jääb metalli sisse lõigatud jutustus loetavaks ka pimedal ajal. Spiraalseina jalamil on alus mälestuspärgade asetamiseks, siseosas koht küünalde panemiseks, istumiseks kivid.
Mälestusmärgi arhitek­tuurikonkursi võitis 2018. aastal Sander Paljak, tema võidutöö “Ohverdus” ehitus­projekt valmis mullu oktoobriks. Eeltööd, konkurss ja projekteerimine maksid 30 000 eurot ning senitehtud kulutusi on katnud kaitse­ministeerium, Hiiumaa vald, Eesti kultuurkapital ja era­isikutest toetajad, laekunud on ka annetus naiskodukaitsjatelt.
Selts algatas mälestusmärgi loomise peale seda, kui 2015. aastal Kärdlas peetud Võidupüha paraadi eel selgus, et Hiiumaal puudub koht, kuhu asetada Vabadussõja mälestuspärg. Nii lasti pärg tookord merre ujuma.

Veel lugemist:

JUHTKIRI

Äsja tähistasime võidupüha, Eesti võitu Vabadus­sõja Võnnu lahingus Saksa Landesveeri üle. Panime pärgi vabadussõja mälestus­märkide jalameile. Meie oma riigi püstitatud ja taastatud monumentidele. Meie...

UUDISED

Tänu Patrick Rangi, Enn Veevo ja Vello Simmeri kuue aasta pikkusele tööle on teada 1612 vabadussõjas sõdinud hiidlase nimed – muinsus­kaitsekuu algul tänati neid...

UUDISED

Kaitseliit tähistab 102 aasta möödumist Tartu rahu­lepingu sõlmimisest Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel homme, 2. veebruari õhtul kell 18 pärgade panekuga Poisi juures. Kärdla...

UUDISED

Minu selgitus, miks ma annetasin vabadussõja mälestusmärgi püstitamiseks 501 eurot. Pühalepa kiriku juurde püstitatakse Vabadussõja mälestusmärk, oleme viimane Eesti maakond, kuhu see lõpuks tuleb....