Connect with us

Nööbist kinni

Paljasjuhtmeid ei tohi puudutada


Küsimustele vastab TTÜ energeetikateaduskonna kõrgepingetehnika professor Juhan Valtin.
Kas on lisaks ilmastikule ka muid, tehnilisi põhjuseid, miks on voolukatkestused seekord just Pärnus, Saare-, Tartu-, Viljandi- ja Valgamaal?
Enamik põhjuseid on ilmastikust, tormist. Kõige suuremaks põhjuseks on langevad ja lendavad puud, mis kukuvad liinidele. Osa on selliseid rikkeid, kus vanad liinid annavad järele. Võib-olla mõned mastid kukuvad ümber, võib-olla vanad poolkatkised juhtmed katkevad jne.
Kuidas ennetada voolukatkestusi liinidel?
Kaks suunda: investeeringute tegemine ja käidutingimuste parem korraldamine. Ilmastikutingimused – teha võrk ilmastiku­kindlamaks, mis tähendab seda, et kasutada maakaableid ja õhukaableid.
Investeeringud õhukaablitesse on odavamad kui investeeringud maakaablitesse. Eestis on liine palju, üle 60 000 kilomeetri ja nad asuvad suures osa metsas. Ka on Eesti suures osa hajaasustusega, inimesed ei ela kompaktselt koos. Seega liine on palju ja nad on pikad. Samuti on valdav osa elektriliinidest n-ö tundlikud liinid ehk paljasjuhtmetega liinid. Tallinnas ja Tallinna lähedal neid enam ei näe, aga mida kaugemale Tallinnast, seda rohkem neid on.
Maaalused kaablid on tormi korral töökindlad. Samas, maakaabel pole nähtav ning kopaga kaevates võib selle katki teha. Kui aga maakaabel on paigaldatud maantee äärde, siis on asukohad paremini teada ning õnnetusi juhtub vähem ning ka juurdepääs remontimiseks on lihtsam ja kiirem. Kuna õhukaabel on isoleeritud, st kaetud plastmassiga, siis on see töökindlam. Kui puu langeb paljasjuhtme peale, tekib lühis, kaetud juhtmega seda ei juhtu.
Eks maakaableid pannakse pidevalt juurde, kuid see on kallis. Investeeringuid on mõistlik teha teatud kohtades, hinnata tuleb ühiskondlikku kahju, mida katkestus põhjustab. Seega investeeringuid tuleb eelkõige teha nendes piirkondades, kus ühiskondlik kahju on kõige suurem, näiteks haiglad. Paljudel tarbijatel peaksid olema omad elektrigeneraatorid.
Ka käiduga saab ennetada katkestusi. Korralikult hooldatud liinide trassid tagavad pidevama elektrivarustuse.
Millega peavad inimesed arvestama voolukatkestuste ajal?
Ei tohi puudutada paljasjuhtmeid, eriti oluline on seda öelda lastele. Teiseks tuleb teatada energiaettevõttele voolukatkestustest. Kolmandaks on oluline energiavarustuse riskide hajutamine: ära mine üle ainult elektriküttele, tormihoiatuste saamisel tuleks akud täis laadida, ka auto kütusepaak peaks täis olema, varuda küünlaid, tikke ja vett. Oluline on hoida ka kontakti oma naabritega: kas kõik on korras, kas tal on abi vaja.
Küsis TTÜ pressiesindaja KRÕÕT NÕGES.

Veel lugemist:

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...

Uudised

Hiiumaa huvide paremaks kaitsmiseks ja esindamiseks asutas 16 saadikut teisipäeval riigikogu Hiiumaa toetusrühma ja valis selle esimeheks Reili Ranna ning aseesimeheks Enn Eesmaa. Toetusrühma...