Reili Rand on Eesti omavalitsuste ajaloos ilmselt esimene vallavanem, kes lahkub ametist nii rõõmsal põhjusel nagu lapsepuhkusele minek, uut vallavanemat on vaja 1. detsembriks.
Neljapäevasel volikogu istungil teatas Hiiumaa vallavanem Reili Rand volikogule kui tööandjale, et soovib oma volitused peatada, kuna läheb aasta lõpus nn pikale puhkusele.
Rand ütles, et on oma viimaseks tööpäevaks planeerinud 31. detsembri, see, kes võiks olla uus vallavanem, aga peaks selguma 1. detsembriks. “Olen volikogu esimehele edastanud ootuse, et uus vallavanem oleks selge hiljemalt detsembri alguseks, et oleks piisavalt aega töö üleandmiseks ja uuel inimesel sisseelamiseks,” ütles vallavanem Hiiu Lehele.
Rand viitas, et uue vallavanema kandidaatide esitamiseks on õigus igal volikogu liikmel, lõpliku otsuse aga teeb vallavolikogu. Ta kinnitas, et uue vallavanema leidmine on kogu volikogu, aga eelkõige koalitsiooni ühine ülesanne: “Eesmärk on leida hea ja tugev juht, kes alustatu edukalt ellu viiks, eriti tähtis on see arvestades, et käimas on mitmed Hiiumaa jaoks olulised ja suured investeeringud.”
Rand ei välistanud ka avaliku konkursi korraldamist, kuid kinnitas, et praegu sellist otsust veel tehtud pole. “Koalitsioonipartner on öelnud, et esmalt ootavad nad meie, sotside, ettepanekut. Kaalume erinevaid häid inimesi, kuid ühtki konkreetset nime pole veel laual olnud,” selgitas vallavanem.
Hiiumaa vallavolikogus moodustavad koalitsiooni SDE fraktsioon ja valimisliit Ühine Hiiumaa, millel on vastavalt seitse ja kuus kohta, kokku 13. Lisaks volikogu aseesimees Riho Rahuoja, kes küll koalitsiooni ei kuulu, aga valdavalt toetab koalitsiooni otsuseid.
Opositsiooni jäänud valimisliidul Kodusaar on seitse kohta. Volikogus on ka kaks fraktsioonitut saadikut, Inge Talts ja Artur Valk, kes enamasti toetavad opositsiooni.
Kaks+kaks–kaks
Novembri algul saab Rannal täis kaks aastat uue, Hiiumaa ühinenud omavalitsuse vallavanema ametis.
Kaks aastat juhtis Rand Kärdla linna ja Kõrgessaare valla ühinemisel tekkinud Hiiu valda.
Kaks korda on vallavanemat üritatud ametist tagandada. Tänavu veebruaris tegi Hiiumaa vallavolikogu
opositsioon katse vallavanemat umbusaldada, kuid see kukkus volikogus läbi. Vallavanem sai 23liikmelises volikogus 14 toetushäält.
2016. aastal ütles tollane Hiiu vallavolikogu esimees Georg Linkov, et vallavanema umbusaldamine oli plaanis. Põhjusteks nii kalmistuteenuste hankele laekunud vaie kui osakonnajuhatajate nn kaebekiri. Umbusaldusavaldust tollal sisse ei antud, kuna üks hääl jäi puudu.
Teinud ajalugu varemgi
Reili Rand on ka SDE Hiiumaa piirkonna juht ja tema volitused kehtivad 2020. aasta kevadeni. “Siis saame piirkonnaga ühiselt arutada ja otsustada, kas ja kuidas edasi,” ütles Rand. Samuti valiti ta sel suvel SDE juhatuse esimehe Indrek Saare üheks asetäitjaks.
2017. aastal kogus Rand SDE nimekirjas kohaliku omavalitsuse valimistel Hiiumaa läbi aegade suurima häältesaagi ehk 490 häält. Vaid riigikogu valimistel on Hiiumaa kandidaadid saanud rohkem hääli. 2019. riigikogu valimistel kogus Rand 918 häält, millest ei piisanud riigikogusse pääsemiseks. Neli aastat varem, 2015. aasta riigikogu valimistel sai ta 342 toetaja hääled.
2015. aastal, peale eelmise vallavanema Georg Linkovi umbusaldamist, valis tollane Hiiu valla volikogu Ranna ametisse erandlikul viisil ehk avalikul konkursil, kuhu tuli kandidaate üle Eesti. Rand edestas opositsiooni kandidaati Georg Linkovi, kes konkursil ei osalenud, vaid ühe üllatushäälega, mille andis volikogu liige Tarmo Kriis.
Sama aasta 30. novembril ametisse astudes oli Rand (24) kogu Eestis ilmselt noorim naine selles ametis, Hiiumaal aga üks noorimaid omavalitsusjuhte.
2004. aastal valiti Hiiumaal ametisse kogu Eesti noorim vallavanem, Kaupo Heinma, kes sai Pühalepa vallavanemaks pärast valitsuskriisi vaid 23aastasena.