Jälgi meid

UUDISED

Vaenukägu nähti Hirmuste külas

Erkki-Sven Tüür
Hirmuste küla elanik Erkki-Sven Tüür silmas oma õuel haruldast lindu, vaenukägu ehk toonetutti ja sai ta ka pildile. “Neljandal mail keksis ta peaaegu päev läbi me õuemaal, vasardas maapinnast toitu otsides nagu üleskeeratud nukk; vahel lendas puu otsa, siis laskus uuesti maapinnale,” kirjeldas Tüür. “Hulk aastaid tagasi nägime vaenukägu ka ühe naabri õuel, aga ei mäleta enam, mis aastal see juhtus.”

Vikipeedia andmetel on Eestis vaenukäo (upupa epops) levila põhjapiir ja Eestis on ta haruldane haudelind, kelle arvukust hinnatakse 5–10 paarile. Hiiumaal on seda kauni kirju kuue ja punkari suletutiga lindu nähtud enamasti pesitsuspaika saabumisel aprillis ja mitmel korral oleme neid juhtumeid kajastanud ka Hiiu Lehe veergudel. Korra küsisime isegi, kas vaenukägu pesitseb Hiiu saarel, kuid tõestust sellele seni pole. 2016. aasta aprillis nähti vaenukägu Kassaris, sama lindu nähti hiljem ka Orjakus ja Lugusel. 2015. aastal nähti ja pildistati vaenukägu mitmel korral Orjakus. 2014. aasta aprillis nägid linnuvaatlejad vaenukägu Suuremõisas,
2008. aasta jaanuaris Kärdlas. 2005. aasta oktoobris silmati vaenukägu Kõpu poolsaarel Kiduspäe külas ja 2004. aasta sügisel Kärdlas.

HARDA ROOSNA

Veel lugemist: