Jälgi meid

Uudised

Kuus kaunist kodu pälvisid tunnustuse

Andres Orula
Riigihalduse ministri Riina Solmani tunnustuse pälvis viis Hiiumaa kaunist kodu, lisaks ametikooli kodu – Suuremõisa loss.
Minister tunnustab silmapaistva töö eest koduümbruse heakorrastamisel ja kaunistamisel kokku 150 isikut ja organisatsiooni üle Eesti. Hiiumaalt pälvisid tunnustuse Annika ja Janek Valk, Kaja ja Lembit Vainumäe, Lii ja Agu Kohari, Piret ja Margus Kastein, Veronika ja Jaan Kuuse ning Hiiumaa Ametikool, mille nn kodu on Suure­mõisa loss, selle aed ja park.
Margus ja Piret Kastein ütlesid, et neil on tunnustuse üle siiralt hea meel. Marguse esivanemate sünnikodu, Lepiku-Mihkli talu rehielamu on ehitatud juba 1876. aastal ja läbi 146 aasta peaaegu muutumatuna säilinud. Alates 1997. aastast on esivanemate pärandi eest hoolitsenud nende pere, püüdes teha seda nii, et kõik algupärane sobiks võimalikult hästi moodsate lahendustega. “Lisaks rehielamule oleme jõudumööda taastanud vanu kiviaedu ning ehitanud lammaste karjata­miseks hulk meetreid korendus­aeda,” rääkis Margus Kastein.
Kasteinidel on kaks kodu, üks mandril, teine sünnisaarel Hiiumaal ja neil on veidi kahju, et oma Hiiumaa koju ei jõua nad nii sageli kui tahaksid.
Kaja Vainumäe ütles, et valik tuli tema jaoks suure üllatusena, Lembit Vainumäe võttis uudise vastu pisut rahulikumalt, sest enda kandidaadi­staatusest teadsid nad juba varem, siis kui vallast nende koduaeda pildistamas käidi.
Kaja ja Lembit Vainumäe hakkasid linna serval asuvasse rämpsu täis veetud männikusse kodu rajama 22 aastat tagasi täiesti nullist. See on tähendanud aastatepikkust suurt tööd, mille tulemused nüüd silma rõõmustavad. Kaja rododendronite kollektsioonis on praeguseks juba 34 ja enam õitsejat. Lisaks hortensiad ja muud silmarõõmud.
Vastuseks küsimusele, miks nad nii suurt tööd teevad, vastas Kaja, et see on rahulolu, mille annab aias jalutades ringi vaatamine. “Minu arust on see nii normaalne elu külg, kui aed on korras,” ütles ta.
Laureaatide seas on nii üksikisikuid, perekondi, organisatsioone kui ka kogukondi, keda tunnustatakse eeskujuliku ja silmapaistva töö eest oma kodukoha ümbruse heakorrastamisel ning kaunistamisel.
Tunnustuse saajatele antakse üle tänukiri ja Eesti rahvusvärvides mastivimpel piirkondlikel tänuüritustel. Tunnustus antakse kohalike omavalitsuste esitatud ettepanekute alusel.

Veel lugemist: