Connect with us

Uudised

Kasvanud elektriarved panid päikest püüdma

| Hiiu Leht
Alates maikuust varustab Lepaniidi talu elektriga päikese­elektrijaam, millest pere oli kaua unistanud ja mis sai teoks tänu Leader toetusele.
Aastaid tagasi mõtles Lepaniidi talu perenaine Kaire Vannas, et võiks majapidamises tuuleenergiat kasutada. “Laudavahel niikuinii kogu aeg tuul tõmbab ja miks mitte seda kuidagi enda heaks ära kasutada,” ütles Kaire. Toona tundus see aga kättesaamatu ja ilmvõimatu unistus. Siis aga kuulis pere päikesepaneelidest ja elektritootmisest nende abil. Esialgu tundus ka päikese­elektrijaama koduses majapidamises kasutuselevõtmine pere jaoks krõbeda hinna tõttu kättesaamatu. Mõte neist aga jäi ikkagi kripeldama.
Kord osales Kaire Hiiumaa koostöökogu väljasõidul ja sattus rääkima ühe saarlasega, kel kodus päikeseelektrijaam juba kasutusel. “Tema oli nendega väga rahul ja kiitis, et müüb talvel ülejääva elektri isegi võrku.”
Tasa viie aastaga
Vestlus tolle saarlasega ja suureneva tootmise tõttu aina kopsakamad elektriarved andsid indu mõttega edasi tegeleda. Eelmisel suvel uuris Kaire Hiiumaa koostöökogu nõustajalt Ilmi Akslilt, kas on algamas mõni taotlusvoor, millest päikeseelektrijaama ehitamiseks toetust saaks. Ühe pere jaoks olnuks see toetuseta liiga suur investeering. Aksli ütles, et juba sügisel on avanemas Leader programmi taotlusvoor, kuhu Vannaste projekt täpselt sobib. “Õigel hetkel avanes hea võimalus ja mõtlesime, et küsida võib ju ikka,” rääkis Kaire.
Mõte sai hoogu seda enam, et päikeseelektrijaam pidavat uuringute kohaselt olema parim viis Lääne-Eestis taastuvenergia tootmiseks-kasutamiseks. Keskmiselt tasub päikeseelektrijaama investeering end ära kümne aastaga. Vannaste päikese­elektrijaam läks maksma üle 16 000 euro, millele lisandus ka käibemaks, Leader toetust sai pere üle 8000 euro.
“Kuna päikeseelektri­jaamast pool tuli Leader toetusest, siis meie pere jaoks tasub see end juba viie aastaga ära,” arvutas Kaire.
Kuna päikesepaneelide eluiga on ligikaudu 25 aastat ja isegi kui need end kümne aastaga alles ära tasuvad, jääb veel 15 aastat, mil päikese­paneelid toodavad puhast kasumit.
“See oli väga suur investeering, aga kui vaadata elektri börsihinda, vajub suu lahti – näiteks veebruaris oli börsihind nii laes, et isegi väiksemast tarbimisest hoolimata oli arve suurem kui jaanuaris,” tõdes Lepaniidi talu perenaine. Nüüd neid elektri börsihind väga ei kõigutagi: “Pigem vastupidi, mulle on kasulikum kui börsi­hind on kõrgem.”
Ülejääva elektri müüb võrku
Suvepäeval toodavad päikese­paneelid nii palju elektrit, et Lepaniidi talu maja­pidamine ja tootmine kõike ära tarbida ei jõua. Ülejääva elektri müüb pere elektrivõrku. Kuna päikese­elektrijaam toodetut ei salvesta, peab õhtuti ikkagi elektrivõrgust lisa ostma. “See, mis päeval toodetust üle jääb, läheb elektrifirmasse ja jääb mulle ettemaksuks ning selle arvelt maksan talvel vähem,” selgitas Kaire.
Ta avaldas lootust, et võib- olla saab aasta lõpus omadega isegi nulli ja elektri­ettevõttele juurde maksma ei pea. “Kilovattide arvu järgi võiks ikkagi nulli jääda,” oli ta lootusrikas.
Vannaste päikeseelektrijaam hakkas tööle 6. mail. Mais tootis see elektrit 3 mega­vatti, juunis pisut enam. Seda, kui palju päikese­elektrijaam parasjagu elektrit toodab, saab Kaire vaadata oma mobiilirakendusest.
Mai ja juuni olid soojad ja päikeselised. Kaire sõnul on päikesepaneelid kõige tootlikumad aga jaheda ja päikselise ilmaga. “Liiga kuum ilm pole neile hea, sest tootmise asemel nad tahavad hoopis jahutamist,” märkis ta. Kõige rohkem toodavad päikesepaneelid elektrit, kui temperatuur on +17.
Lepaniidi talu on nüüdseks ligi kaks kuud päikese­paneelide toodetud elektrit kasutanud ja pere on tehtud otsusega väga rahul.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...