Kärdla põhikooli õpilaskodu ähvardab sulgemine, sest seda kasutab liiga vähe lapsi. Kärdla osavald lahendaks probleemi, tuues keset linna asuvasse õpilaskodusse haridusliku erivajadusega lapsed Kõpu õppekohast.
Kärdla põhikooli laiendatud juhtkond ja hoolekogu edastasid neljapäeval vallavalitsusele ettepaneku tuua Kärdla põhikooli Kõpu õppekoht üle Kärdlasse selle aasta 1. septembrist.
See lahendaks Kärdlas õpilaskodu probleemi. Nimelt ähvardab õpilaskodu sulgemine, sest järgmisel õppeaastal kasutaks seda vaid kaks põhikooli ja kaks gümnaasiumiõpilast, seetõttu väheneb ka riigipoolne toetus õpilaskodule.
Õpilaskodu aga oleks osavallal taas vaja hiljemalt 2022. aastal, mis on hiliseim aeg, kui peaks valmima Kärdla põhikooli uus maja.
Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann ütles, et poleks otstarbekas õpilaskodu kaheks aastaks tühjalt seisma jätta. See tähendaks, et Kärdla põhikool jääks õpilaskodust ilma ning Kõpu õppekoht tuleks nagunii ümber organiseerida mujale.
Preimann näeb muudatuses vaid kasu – kui Kõpu õppekoha lapsed tuua Kärdlasse juba sel sügisel, oleks õpilaskodus 13 põhikooliõpilast ja maja ei peaks sulgema.
Pöördumises märgitakse, et Kõpu HEV-laste õppetöö toimuks lisaks õpilaskodule ka käsitöömajas, tööõpetuse majas, arvutiklassis, teabemaja kunstiklassis, vajadusel nõustamiskeskuse majas ning kooli raamatukogus. Pärast uue koolimaja valmimist aga saavad nad enda kasutusse eraldi hoone.
Laid: Lapsed jäävad Kõppu
Volikogu liige Artur Valk ütles neljapäevasel istungil, et sellega lahendataks Kärdla õpilaskodu probleem, aga ei lahendata hariduslike erivajadustega õpilaste probleemi. “Kõpus on eriharidust antud juba 1971. aastast. Miks ei võiks seal HEV lapsed, KLAT ja pansionaat koos olla?” tõstatas Valk küsimuse.
Vallavanem Toomas Rõhu kinnitas, et niisugune taotlus vallale tõepoolest tuli, aga teema vajab rohkem arutlust. “Praegu on Kärdla põhikooli taotlus vallani jõudnud ja kaugemale sellega jõutud pole,” vastas vallavanem.
Kärdla põhikooli direktor Margit Kagadze ütles Hiiu Lehele umbmääraselt, et lähinädalatel toimuvad erinevad arutelud võimalike variantide üle.
“Kuni uus koolimaja valmis pole, ei saa lapsed sinna minna. Lihtsalt pole vajalikke tingimusi ja lapsed jäävad praegu Kõppu,” on Kõrgessaare osavalla vanem Üllar Laid kindel.
Õpilaskodu asub Kärdlas Sadama tänav 11 bussijaama, aktiivse liiklusega tänava ja kortermajade vahel ning sel puudub siseõu. Seni Kõpus õppinud 11 hariduslike erivajadustega last on harjunud avara kooliõue ning vaba ja ohutu liikumisruumiga.
Kokkuhoid, kelle arvelt?
Vallavalitsusele saadetud ettepanekus seisab, et Kõpu õppekoha ümberkorraldused tooksid kaasa Kärdla põhikooli eelarve jaoks olulise kokkuhoiu. Õppekoha selle aasta eelarve on 152 380 eurot, õpilaskodu eelarve 70 960 eurot. Kui HEVõpilased tuua Kõpust ära juba sel sügisel, oleks põhikooli jaoks kokkuhoid sel aastal 46 200 eurot ja järgmisel aastal u 138 600 eurot.
Õppekoha töötajatele, kes ei soovi Kärdlas tööl käima hakata, pakutakse pöördumises võimalust kandideerida Kõpus loodavasse kinnise lasteasutuse teenuse (KLAT) meeskonda.
Kokku tuleb Kõpus avatavasse KLAT-noortekodusse üheksa töökohta ja personal komplekteeritakse sel suvel. Sotsiaalkeskuse juhataja Riho Rahuoja sõnul oleks ka praegustel Kõpu õppekoha töötajatel võimalus neile kohtadele kandideerida. Pöördumises märgitakse, et kui õppekoht viia üle hiljem, on KLAT-töökohad juba mehitatud ja Kõpus võib olla keeruline uut tööd leida.
Hiiu Lehe andmetel ei ole eelnimetatud üheksa töökohta n-ö paiksed nagu praegused kaheksa töökohta, mille täidavad aastatepikkuse kogemusega kohalikud inimesed. Väidetavalt on suur osa uutest töökohtadest mõeldud spetsialistidele, kes tulevad mandrilt ja töötavad noortekodus päeva või paar.
Plaani, anda osa Kõpu koolikompleksist KLAT teenuse avamiseks, avalikustas vald aasta algul ja nüüdseks on leping sotsiaalministeeriumiga sõlmitud.
Algse plaani järgi pidid ka HEV-õpilased jätkama Kõpu õppekohas kuni valmib uus Kärdla põhikooli hoone, milles sobilikud ruumid ka nende jaoks.