Connect with us

Uudised

Kaks teadustööd jõudsid konkursi lõppvooru

YOU TUBE
Õpilaste teadustööde riikliku konkursi teise vooru jõudis kaks Hiiumaa õpilaste tööd – Eliise Kesküla uurimus jugapuudest ja Taaniel Palmiste luulevideod.
Hiiumaa gümnaasiumi 12. klassi õpilase Taaniel Palmiste töö “Inimene, aeg ja ruum Hiiumaa luuletajate loomingus” koosneb kümnest lavastatud luulevideost.
Juhendaja, gümnaasiumi emakeeleõpetaja Tiiu Heldema
tõdes, et sellelaadset loovtööd pole keegi varem teinud ja see eristub ka teistest õpilaste teadustööde konkursil teise vooru jõudnud töödest. “Finaali jõudnud tööde hulgas oli vähe  humanitaarvaldkonna töid ja Taanieli töö eristub ka teostuse poolest – mulle meeldib väga, et tavapärase uurimuse asemel võib teha ka teistlaadse töö.”
Heldema rõhutas, et Taaniel
valis ise töö teema, leidis Hiiumaaga seotud luuletajate luuletused, mis teda kõnetasid, otsis esitajad ja osatäitjad ning filmis videod. Ka taustamuusika on Taanieli enda loodud. Töö teoreetilise osa moodustavad luuletuste autorite tutvustused.
Heldema tunnistas, et teda üllatas meeldivalt, kuidas üks noor mees tunnetab niimoodi nende luuletuste olemust. “Tegemist on intelligentse, targa ja sügava humanitaar­huvidega noormehega, kellega oli lausa lust koostööd teha,” ütles Heldema.
Kärdla põhikooli 8. klassi õpilase Eliise Kesküla töö “Harilik jugapuu (Taxus baccata) ja tema seisund Hiiumaal kahe kasvukoha näitel” juhendaja oli Sirje Juurikas.
Õpetaja Juurikas ütles, et kogu töö kirjutas Eliise omaalgatuslikult ja palus tema abi vaid vormistamisel. “Eliise on ära teinud suure uurimusliku töö hariliku jugapuu kohta Hiiumaal,” tunnustas õpetaja.
Eliise Kesküla uurimustöö põhineb jugapuude Rattagu ja Viita kasvukoha näitel, mille aastatel 2004–2007 kaardistas Hiiumaa jugapuid uurinud keskkonnaameti spetsialist Gennadi Kotsur. Juhendaja kaassõnas on kirjas, et Eliise koostatud uurimistööl on suur praktiline väärtus, sest sellega on antud panus Hiiumaa jugapuude säilimisele ning inventuuri andmete alusel täpsustati Rattagu ja Viita kasvukohtade keskkonna­registrisse kantud piire. Lisaks on töös tehtud ettepanek võtta Viita kasutusala kaitse alla jugapuu püsielupaigana oluliselt suuremas mahus, kui algselt kavandati.
Võitjad selguvad 13. aprillil
Kõiki konkursitöid esitletakse 12.–13. aprillil Tartus Eesti rahva muuseumis toimuval õpilaste teadusfestivalil.
Festival toob kokku teaduse populariseerijad üle Eesti ning selle raames toimub õpilaste teadustööde riikliku konkursi teine voor. Konkursil esinevad stendiettekannetega õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimad, kelle hulgast valitakse välja riiklike preemiate ja eriauhindade saajad.
Töid laekus sel aastal 158, kokku osales sarnaselt eelmise aastaga 166 õpilast, kuna kuuel tööl oli kaks autorit ja ühel tööl kolm. Noormehi osales konkursil 54 ja neidusid 112. Hiiumaa õpilased esitasid konkursile kaks tööd ja mõlemad jõudsid ka konkursi teise vooru.
Festivalil esitletakse kogumikku “Õpilaste teadustööde riiklik konkurss 2017”. Muuhulgas leiab sellest Hugo Treffneri gümnaasiumi
õpilase Anni Milleri töö “Kollektsioon Hiiumaa liblikatest”, milles esindatud 316 liblikaliiki kokku 332 isendiga. Töö tutvustuses on kirjas, et liblikakogu eksponeeritakse tulevikus Hugo Treffneri gümnaasiumis.

Veel lugemist:

Uudised

Septembris Käina kandis sadu astelpajupõõsaid tühjaks teinud Hiiumaa karu kadus pildilt üsna kohe peale seda. Seevastu novembris tuli aga Saaremaalt teade, et seal on...

Ahto ilmajutud

Paistab, et lumesajud on möödas (vähemasti mõneks ajaks) ja teatepulga võtab kalendrile kohaselt üle kevad. Tagasilööke veel talve suunas kindlasti tuleb, kuid see nädal...

Digileht

Hiiu Leht 29. märtsil Kas karu kolis Saaremaale? Hiiumaa soovib 2-eurosele mündile Kärdla koolist Soome professoriks Toomas “Tuut” Tross :Milleks meile on vaja teatrit?...

Persoon

Elu oleks võinud minna nii, et Annekatrin Kaivapalu õpetaks võib-olla tänagi Hiiumaal lastele eesti ja soome keelt nagu ta seda pea kümme aastat ka...