Connect with us

Uudised

Auhinnaks aukiri Jaapani välisministrilt

Tiina Koit
Emmaste põhikooli õpilased pälvisid rahvus­vahelisel kunsti­võistlusel kõrge tunnustuse – aukirja ja kaks medalit.
Emmaste Põhikooli õpilased on kunstiõpetaja Eila Tõnissoni eestvedamisel ja suunamisel igal õppeaastal mõnel kunstivõistlusel kaasa löönud. Jaapani rahvus­vahelisel laste kunstinäitusel on osaletud kümmekond aastat, nüüd, 46. konkursil, teeniti kõrgeim tunnustus – Jaapani välisministri aukiri. Selle sai Emmaste kooli
3. klassi õpilane Marten Tukk õlipastellidega maalitud töö eest, millel kujutatud Emmaste rahvariietes tantsivat tüdrukut. Töö valiti ka võidu­tööde kataloogi esikaanele. Pronksmedali pälvis ­Anne-Mai Ugam, kes õpib 5. klassis.
Emmaste kooli õpilased on sellelt võistluselt ka varem medaleid pälvinud, kõrgeim preemia tuli esmakordselt. Selgituseks, et antud konkursil jagatakse pronks-, hõbe- ja kuldmedaleid, lisaks välis­ministri aukiri ehk kuldmedal rohkete au­hindadega.
Miks just see töö žüriile silma jäi, ei osanud õpetaja Eila Tõnisson öelda. Ta pakkus, et võib-olla rääkis selle kasuks tüdruku siiras ja lennukas tantsuhoog, mida ei suuda piirata pildi servgi.
“Kindlasti on ta [Jaapani välisminister] midagi väikesest edukast Eesti riigist kuulnud,” oletas Tõnisson. “Ehk rõõmustas ta selle üle, et ka eestlastel on au sees rahvariided ning üks väike Hiiumaa poiss suutis seda rõõmuhetke tabada? Ehk ta vaatas kaardi pealt ja rõõmustas, et Hiiumaa on ka “saareriik”?”
Kunstiõpetaja lisas, et võib ju ka nii mõelda, et välisminister ja 43 osalejariigi kataloogivaatajad otsivad kaardi pealt üles Hiiumaa ja Emmaste ning tulevad järgmisel suvel koos sõpradega Sõru muuseumisse Emmaste laste kunstitöid vaatama.
Jaapani kunstihariduse sihtasutus Biiku Bunka Kyokai on alates 1970. aastast toetanud Jaapani rahvusvahelist kunstinäitust, eesmärgiga luua maailma laste vahel suurem üksteisemõistmine läbi kunsti. Seeläbi loodetakse, et nähes teiste riikide laste töid, saavad lapsed, aga ka täiskasvanud, aru, et see, mis neid liidab, on hoopis suurem ühisosa, kui see, mis eri riike ja rahvaid eristab.
Osalevate riikide arv ja tööde hulk ning kvaliteet on aasta-aastalt tõusnud. Konkurss on mõeldud lastele vanuses kuni 15 eluaastat. Iga laps saab esitada ühe töö.
Konkursi infokirjas seisab, et laste kunst pakub erilist vaatamislusti ja tekitab imetlust. Täiskasvanute jaoks pakub see võimaluse hüpata korraks laste maailma, kohta, mis on väga erinev kiirustavast ja murederikkast suurte inimeste maailmast. Ka peitub laste kunstiteostes värskus ja ausus, mis paljude täiskasvanute töödes aja­pikku kaduma on läinud.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa muuseumi selle suve üks suurimaid ettevõtmisi on traditsioonilisel kombel villa ja riide potisiniseks värvimine. See tähendab aga, et muuseumil on vaja sadade liitrite...

Uudised

Kui linnainimesed on harjunud uuesti poodi lippama, kui miski otsa sai või ostmata ununes, siis nüüd on selline võimalus ka kõplastel – suviti on...

Digileht

Hiiu Leht 24.mail Liitri kusega saab tasuta muuseumisse Tobiase sünnipäeva tähistatakse kuue kontserdiga Kõpu sai lõpuks poe Kolme bussipeatusega Jausa Valimissõnumit pea laotama ühtlaselt...

Uudised

Kärdla Sadama tänava Suurtrummi remonditakse sel aastal, suur osa tänavast ehitatakse põhjalikult ümber aga järgmisel aastal.  Praegu on Sadama tänaval töös paralleelselt kaks projekti....