Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna töötajate arv kasvab nagu pärmi peal, aga Hiiumaa ainus ohvriabitöötaja koondatakse.
Viie aastaga on Sotsiaalkindlustusameti (SKA)ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna töötajate arv kolmekordistunud. Kui arhiivi andmetel oli 2017. aastal osakonnas vaid 29 töötajat, siis praegu 110. Neist 40+ teenustejuhti, projektijuhti, koordinaatorit, nõunikku ja muud bürokraati.
Hiiumaal asub 110 töötajast vaid kaks: terapeut Liisa Otsak ja ohvriabitöötaja Kirsti Pihlamägi.
Mõlemad teevad tööd abivajajatega ja saarel kohapeal.
Mullu oktoobris pälvis Pihlamägi tiitli Hooliv kodanik 2021, eelmisel nädalal tähistas ta 60. sünnipäeva ja sai ametilt koondamisteate.
“See oli Hiiumaa kogukonna jaoks ehmatav ja šokeeriv teadaanne,” kirjutas Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja eelmisel nädalal ohvriabi talituse juhatajale Mari Tikerpuule, sotsiaalkindlustusameti peadirektorile Indrek Holstile, sotsiaalkaitseminister Signe Riisalole ning tervise- ja tööminister Tanel Kiigele saadetud kirjas.
Kirjas palus ta otsuse, koondada ohvriabi töötaja töökoht Hiiumaalt koheselt tühistada. Nii nagu seda tehti 2017. aastal, kui oli esimene katse saare ainuke ohvriabi töötaja koondada.
Vastust seni veel pole, ütles valla kommunikatsiooniosakonna juhataja Liina Siniveer eile. Vastamiseks ongi vähe aega jäänud, sest 1. märtsini on veel vaid kaks nädalat.
Maakondadest on ainult Hiiumaal mindud ametikoha kaotamise teed, ka aastal 2017 ei olnud kohapeal ohvriabitöötajat, ja Raplas otsitakse juba ligi aasta poole kohaga inimest, st praegu kohapeal kedagi ei ole. Teistest maakondadest pole koondamistest praegu veel kuulda olnud.
Eesti naiste varjupaikade liidu juhatuse esinaine Eha Reitelmann märkis SKA otsust kommenteerides, et ohvriabitöötajate puhul ei saa hinnata ainult suuri kliendinumbreid ja meediakära: “Klientide arvu kasvust olulisem on ohvrite jaoks tähtis sisulise töö kvaliteet, stabiilsus ja kindlus, et teenus on nende jaoks kodu lähedal alati olemas.”