Connect with us

Uudised

50 000 eurot kultuurimälestiste toetuseks

KARIN KIRTSI
Hiiumaal asuvate kultuurimälestiste omanikud saavad sel aastal riigilt üle 50 000 euro toetust kuue ehitise ja kahe kunstimälestise restaureerimiseks.
Suurima summa, 18 000 eurot eraldas amet Orjaku mõisa peahoone varemete katustamiseks. Suuremõisa juustukoja meierei välismüüri ja juustukoja seina restaureerimistöödeks andis amet 8000 eurot, Käina kirik­aia kabeli katusetöödeks üle 7000 euro ja projekt­dokumenatsiooni koostamiseks sai Puski õigeusu kirik 7000 eurot. Väiksemad summad, vastavalt 2500 eurot ja 2000 eurot, läksid Kogri koolimaja ja Matsi tuuliku avariitöödeks.
Kunstimälestiste meetmest anti 4700 eurot Käina palvela harmooniumi restaureerimiseks. Samuti mingi summa 19. sajandist pärit Kärdla kiriku kantsli restaureerimiseks. Selle töö maksumust pole ära toodud, kirjas on, et töid tehakse vastavalt 2016. aasta septembris kokku lepitud tegevuskavale.
Teiste seas jäid rahastuseta EELK taotlused, milles ühes küsiti tuge Kärdla kiriku vundamentide välis­töödeks ja teises kiriku torni­kiivri restaureerimis­töödeks. Veel küsiti tuge Kärdla reserv­elektrijaama korstna, Puulaiu võrgukuuri, Mihkli talumuuseumi hoonete, Suure­mõisa lauda, Õngu tuuliku ja Kassari kabeli restaureerimistöödeks. Ka need taotlused jäid rahuldamata.
Kogusumma 1,4 miljonit eurot
Muinsuskaitseamet eraldab tänavu kultuuri­mälestiste korrastamiseks 1,4 miljonit eurot. Kokku laekus muinsus­kaitseametile üle 300 toetuse ja taotluste kogusumma oli üle 8 miljoni euro.
“Paljude hoonete remondi­võlg on kasvanud üle kriitilise piiri, pea kolmandik ehitismälestisi on halvas või avariilises seisus, selle trendi muutmiseks on vaja lähiaastatel suurendada investeeringuid kultuuripärandi säilitamisse,” tõdes ameti peadirektor Siim Raie, et toetusevajadus on suur.
Tänavu said samast taotlus­voorust toetust nii muinsuskaitsealused ehitised ja kunstimälestised kui ka pühakojad. Vaatamata sellele, et programm “Pühakodade säilitamine ja areng” lõppes eelmisel aastal, toetab muinsuskaitse­amet püha­kodasid edasi samas mahus.
Pühakodade toetuseks eraldab amet sel aastal 645 000 eurot, muude ehitis­mälestiste ja muinsuskaitsealal asuvate ehitiste toetuseks 626 000 eurot, väärtuslike detailide konserveerimiseks ja restaureerimiseks 95 000 eurot ja ettenägematute tööde reservi jääb ligi 70 000 eurot.
Sel aastal käivitus järgmiseks neljaks aastaks pilootprojektina taluarhitektuuri taotlusvoor, mille maht 100 000 eurot aastas.
Uue muinsuskaitseseaduse jõustumisel hakkab riik osaliselt hüvitama mälestise omanikule seda osa kuludest, mis on muinsuskaitseseadusest otseselt tulenev kohustus – objekti uuringute läbiviimine ja muinsuskaitseline järelevalve. Selleks on ette nähtud 1,4 miljonit eurot aastas.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa osavallad müüvad maha vara, mida endal vaja pole. Pakkumisel on nii kortereid, laoruume, elamumaad ja tootmismaad kui ka maatulundusmaad. Eelmisel aastal korraldas Hiiumaa...

Arvamus

Viimase (19.04) Hiiu Lehe juhtkiri tõi välja, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimiseni on jäänud poolteist aastat ning näha on, et soovitakse kaaklema hakata. Tagamaa...

Digileht

Hiiu Leht 23. aprillil Osavallad müüvad edukalt maad Miks võetakse liinidel alt maha madalaid kadakaid? Hiiumaa tüdruk naases Küproselt pronksmedaliga Eurovalimised 2024 | Anti...

Uudised

Kärdla muusikakooli õpilane Arabella Mürk (13) tõi Küprosel korraldatud 6. rahvusvaheliselt muusikaolümpiaadilt pronksdiplomi. Rahvusvaheline muusikaolümpiaad peeti Küprose kuurortlinnas Ayia Napa ning kestis see kolm...