Jälgi meid

SISUTURUNDUS

Tantsud tähtedega algab ka Hiiumaal

Erakogu
Viiendat sügist järjest algavad Hiiumaal seltskonnatantsu kursused Helen Klandorf-Sadami juhendamisel. Tantsuhooaega, mis kestab maikuuni, mahuvad nädalavahetused
õpetajaga ning nädala sees iseseisvad harjutustunnid Paladel ja Käinas.
Algkursustel õpitakse põhiliikumisi klassikalistes peotantsudes nagu aeglane ja Viini valss, tango, fokstrott. Ladina-Ameerika tantsudest saavad selgeks samba, rumba, tša-tša ja džaivi põhiliikumised. Edasijõudnute tundides lihvitakse põhisamme ja õpitakse uusi figuure.
Kuna tantsuhuvilised on erinevate oskustega, saab ühineda just oma tasemele vastava kursusega. Algajate tundi võib tulla ka eelneva tantsukogemuseta. Märku tasub anda ka neil, kes tantsida soovivad, aga selleks sobivat kaaslast kaasa võtta ei ole. Vabade partnerite nime­kiri on vihikuserval ootel, tihti ka meespartnerite puhul.
Tantsusamme õpetavad professionaalsed ja atesteeritud tantsupedagoogid, kellele tantsuõpetus on elukutse. Põhiliseks partneriks on Revalia Tantsukool, mille taasloojad olid 1979. aastal Aare Orb ja Merle Klandorf. Aastast 2017 juhib kooli Helen Klandorf-Sadam, kes on ka meie põhiõpetaja. Lisaväärtust annavad tunnid seltskonnatantsu korüfee Merle Klandorfiga, kes õpetab ka tantsusaali kombestikku.
Uhkusega saab märkida, et Hiiumaa on ainuke maakond, kus Revalia Tantsukool püsivalt väljaspool Harjumaad tunde annab. Alates oktoobrist on meil kõigil võimalik Heleniga kohtuda ka teleriekraani vahendusel, kus ta on kohtunikuks populaarses telesarjas “Tantsud tähtedega”.
Suvekursusena on vabamate tantsude puhul lisandunud koostöö Tantsumekaga, mis on kasvanud välja Ants Taela tantsukoolist. Tantsu­meka juht Matis Toome, kes oli Heleni kauaaegne võistluspartner, on Hiiumaal käinud õpetamas lindy hop charlestoni, bachatat ja salsat.
Palade tantsusaali on leidnud tee ka mitmed Hiiumaa seostega paarid, kes argielus mandril, aga erinevateks tantsusündmusteks Palade tantsijatega liituvad. Samuti on suvekursused ja tantsuõhtud sammuke tantsuturismi arendamisel – tantsusõbrad mandrilt ühendavad tantsunädalavahetuse puhkusega Hiiumaal.
Kus kursustel õpitud kaunist kunsti kasutada saab? Seltskonna­tantsuks sobiva muusikavalikuga kohti on õige napilt, seetõttu korraldab DagenTwist neli-viis korda aastas elava muusikaga tantsuõhtuid.
Muusikalist elamust pakub Hiiumaa oma bänd, Sigrid ja Teet, kes repertuaari iga kord rätsepatööna, osalejate soove ja tantsuoskusi arvestades kokku paneb. Nimetatud duo etteasteid just peotantsuks sobivate muusikapaladega hindavad kõrgelt ka teised tantsuklubid.
Viies hooaeg algab
Viienda hooaja tantsukursused algavad õige pea, 24. septembril. Heleni juhendamisel alustab algkursus ja põhisamme tuletavad meelde edasi­jõudnud. Moodsamatest tantsudest on kavas Saksamaal pidudel väga levinud tants – discofox. Sellesse tundi on oodatud ka need, kes pikemal kursusel osaleda ei soovi.
Seltskonnatantsu tunnid, nii õpetaja juhendamisel kui ka harjutamiseks, toimuvad Palade koolimaja saalis. Harjutusvõimalus on ka Käinas. Muusikaline töötuba võimaldab sujuvalt liikuda ja seega on kõik ette­panekud koostööks oodatud. Koolinoortes tantsupisiku ülesleidmiseks on neil võimalus esimeses tunnis,
24. septembril tasuta osaleda. Samuti on iseseisvad harjutustunnid tasuta.
Nelja aastaga on meie korraldatud tantsusündmustest osa võtnud üle 100 tantsusõbra. On neid, kes on tulnud hetke nautima, kui ka neid, kes püsivalt enda tantsuoskusi arendada soovivad.
Seltskonnatantsu võlu on ka selles, et selleks ei ole vaja erilist varustust ja mitmete sammude jaoks piisab vähesest ruumist. Ja seda saab harjutada just sellise sagedusega, nagu endale sobib. Õpetajad on valmis alustama ka 9–13aastaste laste grupiga, kui huvilisi on.
Rohkem infot seltskonnatantsusündmustest leiab MTÜ DagenTwist kodulehelt www.dagentwist.ee, FB lehtedelt Seltskonnatants Hiiumaal ja DagenTwist.

PIRET SEDRIK
tel 505 5593

Miks armastad seltskonnatantsu õpetamist ja miks oled keskendunud eelkõige täiskasvanute tantsukoolitusele?
Helen Klandorf-Sadam: Lühidalt öeldes, ilmselt sellepärast, et ma tunnen, et see on positiivset energia­vahetust pakkuv tegevus nii minu õpilastele kui ka minule. Ma annan endast palju välja, aga saan tagasi hulga rohkem. Ümberringi on inimesed, kes on huvitatud tantsude õppimisest, tulevad õhtuti oma kaaslasega koos, olenemata sellest, kas seljataga on kergem või keerulisem päev ja isegi kui tuju on paha, ikka lahkuvad peale tundi rõõmsameelselt ja naerusuiselt. Ma tunnen, et peale tantsu­sammude õpetamise hõlmab see töö nii palju muid elulisi nüansse ja päeva lõpuks olen alati ise laetud sellest tundest, kui näen, et olen inimesi saanud rõõmustada ja kasvõi selleks tunnikeseks muremõtetest eemale viia. Harrastajate hulgas tekivad tihti uued sõpruskonnad, sest ühine harrastus ju liidab, seda on väga ilus kõrvalt näha ja jällegi üks positiivne aspekt selle töö juures lisaks!
Kas tantsuoskuse omandamise abil võib parandada paarisuhet?
Seltskonnatantsu õpetusega on tihedalt seotud paari omavaheline sisekliima. Reeglina näen esimese kümne minutiga ära, kumb partneritest on domineerivam pool ja püüan siis läbi tantsuõpetuse veidi neid rolle tasakaalustada, sest sellel alal tegelikult üks ei saa ilma teiseta. Sama oluline on olla nii juht kui ka järgija ja ilma omavahelise koostööta tants ei õnnestu. Kui paarid selle filosoofiaga tantsusaalis kaasa lähevad ja tunnevad tänu sellele koostööle ära eduelamuse, siis võib loota, et nad otsivad samasugust head klappi edasi ka tantsutunnist väljaspool.
Minu poole pöördub ka üksikuid inimesi, kes esialgu soovivad lihtsalt õppida tantsima, aga on tulnud ette kordi, kui nad on võõra tantsu­partneri näol leidnud kaaslase kogu eluks ja eks sellise õnneliku juhuse tunnistamine teeb ju ka mind väga rõõmsaks, kui näen, et inimesed mitte ainult ei õpi tantsima, vaid lausa leiavad üksteises läbi selle harrastuse endale teise poole.

Küsis ja üles kirjutas
PIRET SEDRIK

Veel lugemist: