Tegusad Hiiumaa tantsijad jõudsid lisaks noorte tantsupeole juulikuus jalga keerutada ka rahvusvahelistel Praha folklooripäevadel.
Hiidlased esitasid tantsuõpetaja Helgi Taelma juhendamisel eesti tantse, sh Taelma enda loodud “Memme polkat”.
Lisaks tantsisid rühmad üheskoos “Takkalaadit”. “See on folkloorne tants, mida Hiiumaal kunagi aastaid tagasi tantsiti,” rääkis tantsuõpetaja. Taelma sõnul pole tants ise keeruline, kuid nelikümmend tantsijat lavale mahutada polnud lihtne. Kuna “Takkalaadit” tantsisid kõik Hiiumaa kollektiivid, ei mahtunudki tantsijad lavale ära ning tantsida tuli hoopis lava ees.
Hiiumaalt osales folklooripäevadel neli rühma: Käina huvi- ja kultuurikeskuse 3.–4. klasside rühm Suterdised, Emmaste põhikooli 5.–6. klasside rühm Nobejalad, Kõrgessaare naisrühm Ungrulust ja Käina memmede rühm Mikser.
Tantsud juba selged
Juhendaja Helgi Taelma rääkis, et tantsud olid seekord samad mis tantsupeolgi, sest aastaga ei jõua muud juurde õppida. Ühe suure erinevusena võrreldes meie oma tantsupeoga, tõidki Emmaste tantsijad välja, et proove oli vähem ja vaba aega rohkem. Nii tegid tantsijad reisi ajal vaid paar lühikest proovi hotellide juures, et harjutada üleminekuid ja tantsusamme meelde tuletada. Olid ju lastel tantsud värskelt meelest.
Proovide vähesus muidugi ei tähenda, et hiidlasi oleks reisil hellitatud. Minnes pidid tantsijad veetma ühe öö bussis. Laste sõnul oli seal kitsas ja ebamugav. “Peale seda pean väga lugu vooditest,” rääkis Nobejalgade tantsija Kerttu Liisa Põtter.
Lisaks tuli Tšehhist lahkudes tantsijatel ärgata väga varakult – veidi pärast kolme, et neljast juba teele asuda. Teistel päevadel said reisijad siiski kauem magada.
Kostüüm kui liblikatiivad
Tšehhimaa pealinna suurematele tänavatele oli festivali tarbeks ehitatud mitu lava, pealtvaatajateks nii juhuslikud möödakäijad kui ka teised tantsijad, kes parajasti lavaleminekut ootasid või olid sealt just maha tulnud.
Kokku osales festivalil 58 kollektiivi üle maailma, hiidlased puutusid rohkem kokku lätlaste ja sakslastega. Ülejäänutega kohtuti ühisel rongkäigul.
Nobejalgade tantsijale Lisanna Pruuli rääkis, et talle jäid eredalt meelde teiste rahvaste tantsud ja esinemiskostüümid, mis olid huvitavad ja teistsugused. Näiteks Taiwani tantsijate riietus jättis mulje, nagu neil oleksid liblikatiivad.
Ka meie rahvariided tundusid välismaalastele huvi pakkuvat. Kui hiidlased festivali esimesel päeval rahvariietes hotelli ees seisid, saabus bussitäis aasia turiste, kes meie tantsijatega koos pilte teha soovisid. “Nad läksid isegi vaidlema, kes pildi peale saab,” rääkis Lisanna Pruul, “sest soovijaid oli nii palju.”
Imeline Praha vanalinn
Tantsijatele korraldati ekskursioon Praha vanalinnas, mis paelus kaunite ehitiste, käsitöömüüjate, muusikute ja mustkunstnikega. “Praha vanalinn oli imekaunis,” oli Nobejalgade tantsija Anne-Mai Ugam vaimustuses.
“See reis oli tegelikult nagu puhkus tantsimisega,” võttis oma reisimuljed kokku sama rühma tantsija Mattias Mets.
Natuke rikkus meeleolu see, et tagasiteel koju jäädi kahel korral äikesetormi kätte. Taelma kirjeldas, kuidas pilved hakkasid vaikselt kogunema, kuid nad arvasid, et jõuavad nende eest ära sõita. Läks aga vastupidi ja satuti hoopis äikesetormi keskele. Lisaks sadas paduvihma ja puhus tugev tuul, mistõttu autod sõitsid udutuledega ja väga aeglaselt. Mõned autojuhid pidasid üldse targemaks tee äärde seisma jääda. Taelma sõnul oli ka nende bussijuhil tükk tegu, et bussi tee peal hoida.
Helgi Taelma sõnul pidasid tantsijad vaatamata pikkadele, kuumadele ja väsitavatele päevadele väga hästi vastu ning keegi ei vingunud. “Nendega võiks juba maailma vallutama minna,” kiitis tantsuõpetaja.
Annaliisa Post