Connect with us

Uudised

Sõrul algas purjetamisõpe ja sünnib merekool

KATRIN VISNAPUU
Varsti saab lapsi Sõrule Merekooli viia, purjetamist õppima – just selline asutus on sealkandis sündimas, esimene purjetamiskoolituski tehtud.
Sõruotsa külaseltsi eest­vedaja Katrin Visnapuu ütles, et esimene kahepäevane purjetamis­õpe õnnestus. Koolitajaks oli purjetaja Anni Rätsep ja huvilisi üle kümne.
Üks neist, Sõru küla poiss Fredy Saarkoppel (10) ütles, et esmamulje purjetamis­koolitusest oli väga tore ja lõbus, talle meeldis ka juhendaja Anni Rätsep, kes oli hästi sõbralik.
Vastuseks küsimusele, kas ta on ka varem paadiga merel käinud, vastas Fredy uhkelt: “Ikka olen – isa on kalamees.”
Samas tunnistas poiss, et Optimistiga merel sõita on täitsa teistmoodi kogemus kui kalapaadiga sõuda. “Paadiga aerutamisel on rohkem jõudu vaja,” tõi ta välja ühe olulise erinevuse. Optimistiga teeb sama töö ära tuul, tuleb ainult tuul üles leida ja enda kasuks tööle panna. “Algajate Optimistiga ei ole see üldse keeruline,” ütles Fredy, kel siiski on kavas suvi läbi purjetamistrennis käia.
Selle peale, kas kunagi võiks ta Optimistil ka võistelda, pole Fredy veel mõelnud, aga purjekaga merel sõita on lihtsalt mõnus.Fredy ema Merilyn lisas, et nemad abikaasa Jurmoga on väga rõõmsad, et Sõruotsa lastel on nüüd nii äge võimalus. “Oli näha, et lapsed on väga huvitatud, lapsi oli muidugi rohkem kui paate, aga sellest entusiasmist, millega sealt koju tuldi, oli aru saada, et need kaks tundi, mis treening kestab, veedaksid nad kogu aja vee peal.”
Saarkoppel ütles suured tänud Katrin Visnapuule tema ettevõtlikkuse eest: “Ega selliste kokkulepete sõlmimine lihtne polnud.”
Koostöös sündinud
Purjetamisõpe Sõrul on kauaoodatud sündmus. Visnapuu ütles, et ühtlasi on see suure­pärane näide eri osapoolte ühistest pingutustest ja koostööst, alustades kohalikest entusiastidest, suvehiidlastest-patriootidest, osavalla­valitsusest, Hiiumaa spordikoolist ja lõpetades sponsoritega, kelleta asi otsesõnu pinnal ei püsiks.
MTÜ Sõru Ilma Jaam ja MTÜ Sõruotsa Külaselts algatusele pakkuda Sõru sadamas purjetamise algõpet professionaalse treeneri juhendamisel võimalikult laiale ringile huvilistele, panid õla alla Emmaste osavallavalitsus ja SA Hiiumaa Spordikool ning alustav Sõru Merekool.
Treener Anni Rätsepa töötasu katavad osavallavalitsus ja spordikool. Varustus – laste ja noorte algõppeks sobivad paadid ja kaater – on Sõru Merekooli poolt. Päästevestid kinkis ettevõte Marine Pool, eri vormides toetust on pakkunud kohaliku kogukonna liikmed ja väikeettevõtjad.
Tulevased jungad ja kaptenid osalevad ka ise nii paatide remontimisel kui puuduva ja uuendamist vajava varustuse ostmisel ja kaatriga seotud kulutusteks vajamineva raha kogumisel. Selleks müüvad nad laatadel omavalmistatud ja kasvatatud toodangut ja abistavad ühepäevakohvikus.
Sõru Merekooli oodatakse lapsi eelkõige Emmaste osavallast, aga ka kaugemalt. Treeningud kestavad 1.-29. juu-
nini. Järgmised trennid on juba täna ja homme, kummalgi päeval kaks rühma – esimene alustab kell 14, teine kell 16. Kõik huvilised on väga oodatud.
Toeta, kui saad
Sõruotsa, Emmaste ja kogu Hiiumaa kuulsusrikkast mere­sõiduajaloost annavad tunnistust tänagi uhked kapteni­majad. Pea igal perel on vähemalt mälestustes alles esiisa või ka esiema santsukast, täis pööraseid pajatusi kaugetest meredest ja randadest. Olid ajad, mil Sõrule teadsid teed nii suuremad kaubaalused kui ka vähemad kalapaadid. Merega seotud oskused ja teadmised olid rannarahvale enesestmõistetavad ning iga poisipõnn teadis, mis on halssimine ja mis pautimine.
Tänapäeval sarnaneb noorte merehariduse olukord pigem Sõrul kail seisva Alariga – kunagi siinsamas Õngul kohalike meistrite poolt ehitatud uhke kolmemastiline mootorpurjekas on pehmelt öeldes näinud paremaid päevi, kuid mastid on püsti ja pole veel lõplikult hilja…
Meresõit, kui parvlaev korraks kõrvale jätta, ja purjetamis­õpe on Hiiumaal viimastel aastatel kättesaadav olnud vaid vähestele lastele, justkui takistaks rannalepääsu ikka veel nõukogude piirivalve, tõdesid sealtkandi inimesed. Ja otsustasidki midagi ette võtta olukorra muutmiseks.
Kui ka Sina arvad,
* et purjetamise algõpe peaks Hiiumaa lastele olema võrdselt kättesaadav,
* et see on saarelise elulaadi oluline osa,
* et mere ääres elavate laste jaoks on esmased teadmised merest ja veeohutusest häda­vajalikud,
* et huvitegevuste mitmekesistamine ja mere äärde toomine aitab parandada elukeskkonda,
* et vahel sulnil suveõhtul sadamasse jalutades on lihtsalt kena heisatud purjeid vaadata,
siis ulata oma abikäsi!
Sõru Merekooli tegemisi saab toetada
* külastades noori kapteneid Emmaste kevadlaadal ja Sõruotsa üritustel
* astudes 3. augustil läbi eelkohvikust Kambüüs Sõru paadikuuris.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa osavallad müüvad maha vara, mida endal vaja pole. Pakkumisel on nii kortereid, laoruume, elamumaad ja tootmismaad kui ka maatulundusmaad. Eelmisel aastal korraldas Hiiumaa...

Arvamus

Viimase (19.04) Hiiu Lehe juhtkiri tõi välja, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimiseni on jäänud poolteist aastat ning näha on, et soovitakse kaaklema hakata. Tagamaa...

Uudised

Kärdla muusikakooli õpilane Arabella Mürk (13) tõi Küprosel korraldatud 6. rahvusvaheliselt muusikaolümpiaadilt pronksdiplomi. Rahvusvaheline muusikaolümpiaad peeti Küprose kuurortlinnas Ayia Napa ning kestis see kolm...

Digileht

Hiiu Leht 23. aprillil Osavallad müüvad edukalt maad Miks võetakse liinidel alt maha madalaid kadakaid? Hiiumaa tüdruk naases Küproselt pronksmedaliga Eurovalimised 2024 | Anti...