Jälgi meid
Hiiumaa Glögikohvikute Päev 23.11-07.12

UUDISED

Soov: Et festival jääks kestma ka pärast meid

Nii pikka eluiga poleks festivali Hiiumaa Homecoming algatajad sellele ennustanud, nüüd aga soovib üks neist, et see kestaks ka pärast neid.
Festivali Hiiumaa Home­coming avakontserdi järel vestlesime Pavel Strugaleviga, kes koos Dmitri Bulgakoviga festivali 2006. aastal käima lükkas.
Meenutasime esimese festivali eel tehtud intervjuud Strugalevide Kiduspe kodus ja küsisin, kas ta uskus tollal, et festival nii kaugele välja veab. Pavel tunnistas, et niikaugele nad ette näha ei osanud. “Uskusime, et tuleb ka järgmine, kas aasta või kahe pärast, aga et kunagi tuleb ka neljateistkümnes – seda me ei suutnud ette näha,” ütles Pavel. “Tunded on ülevoolavad – oleme väga rahul, et festival toimub juba neljateistkümnendat korda.”
Pavel rääkis, et algne mõte on pärit tema isalt, ooperilauljalt Vadim Strugalevilt. “Istusime ja vestlesime, kui isa ütles, te olete muusikud, mängite kõikjal maailmas, miks te siin, Hiiumaal ei mängi. Meie, et kuidas me niisama mängima hakkame, peaks olema mingi formaat… Istusime ja mõtlesime, et äkki võiks teha siin ühe kontserdi.”
Siis kohtusid Pavel ja Dmitri tollase maavalitsuse osakonna­juhataja Ermo Mäeotsaga. “Pakkusime, et võiksime teha kontserdi, Ermo aga oli vist see, kes käis välja mõtte korraldada festival,” meenutas Pavel.
Mõlemad olid selle ettepaneku üle väga rõõmsad: “Nagunii käisime igal aastal Hiiumaal, tuli ka suur hulk sõpru-muusikuid, kes kõik olid valmis festivalil tasuta esinema.” Sõbrad aga, kes Paveli ema ja isa juures Kiduspel kokku said ja saavad, on kuulsa Moskva Gnessinite muusikakooli vilistlased. Sama kooli on lõpetanud ka Dmitri ja Pavel ning festivali nimi Hiiumaa Homecoming tähendabki tõlkes vilistlaste kokkutulekut Hiiumaal.
Esimene festival sai teoks 2006. aasta juulis. Isa Vadim seda enam ei näinud, ta suri 2005. aastal.
Pavel, kes praegu elab Saksa­maal ja algul samuti festivali korraldusliku poolega tegeles, käib nüüd kontsertidel vaid mängimas ja kogu raskus on Dmitri Bulgakovi õlgadel. “Olen väga tänulik, et ta seda teeb ja ta teeb seda professionaalselt,” tunnustas ta sõpra.
Eriti meeldib Pavelile, et igal aastal leiab Dmitri ühe uue ja põneva esinemispaiga. Näiteks toimus üks kontsert seekord Saaremaal Triigi Filharmoonias, mullu Kõpu Suurkivi juures metsas…
“Iga kord imestan Dima ideede üle – igal aastal mõtleb ta välja midagi üllatavat ja selles on ta ületamatu,” nentis Pavel.
See, et Dmitri endale Hiiumaale kodu rajas, Pavelit ei üllata. “Kui mu elu ja töö ei oleks Saksamaal, koliksin ka ise siia, aga ei lasta,” naeris Pavel. Ta kiitis Hiiumaa olusid, teenuseid ja maanteid, mis on aasta-aastalt aina paremad. Nagu ka festivaliaegne ilm.
Pavel Strugalev tänas kõiki, kes festivali Hiiumaa Home­coming jätkumise ja õnnestumise heaks midagi teinud ning soovis, et festival jätkuks ka peale neid: “Soovin, et see festival jääks Hiiumaal alatiseks kestma.”

Veel lugemist:

UUDISED

Festival üllatas sel aastal publikut uute asukohtade ja esinejate mitmekesisusega. See algas neljapäeval kontserdiga Kärdla kultuurikeskuses, reedel kõlas muusika Hiiumaa muuseumi Pikas majas Kärdlas...

UUDISED

12. festival Hiiumaa Homecoming üllatab taas eriliste külaliste loeteluga, nimekaim neist Lev Markiz – vene dirigent ja dissident, kes viimased 40 aastat elanud Hollandis....