Mai algusest saab Kärdla nukuteatris tutvuda nende Uuel tänaval asuva maja ajalugu tutvustava näitusega. Lisaks jagab selgitusi Kersti Ojasalu, sest kogu materjal, mida siiani lisandub, ei mahtunud stendidele.
Nukuteatri perenaine Kersti Ojasalu, kes on kogu ettevõtmise eestvedaja rääkis, et mõte, koguda teavet ja majas olnud asju, tekkis tal juba 2016. aastal, tehes Uus tn 1 nukuteatris ühepäevakohvikut Magus Puder.
Ideed arendades sai ta palju materjali kunagi Kärdla linnavalitsusele kuulunud majas linnasekretärina töötanud Helve-Esta Sillamaalt. Mõte oli nakatav ning sellest haarasid kinni ka teatris näitejuhina kaasa teinud Jaanus Kõrv (1953–2020) ja teisedki nukuteatri abilised. Nii tutvustatigi tollases ühepäevakohvikus nukuteatri maja ajalugu pildis ja lugudes: pereelamust aastast 1931 Emmastes kuni linnavalitsuse ja nukuteatrini Kärdlas.
Kõlab ehk uskumatult, aga tõepoolest on tegu Emmastest Kärdlasse rännanud majaga. Priidu Holmberg ehitas oma perele kodu Emmaste valla Ole külla 1931. aastal. Sõja ajal põgenesid Holmbergid Rootsi, kus Priidu 1949. aastal suri, tema naine ja lapsed aga pagesid edasi Kanadasse. 1945. aastal “võõrandas” tollane nõukogude võim Holmbergide maja, 1951. aastal võeti hoone palkhaaval lahti ja toodi Ole külast Kärdlasse.
Kolmeosaline näitus
“Nüüdseks näituseks olen materjali kogunud ja endisi töötajaid küsitlenud juba eelmise aasta algusest,” rääkis Ojasalu. Ta lisas, et projekti oli mõeldud ka Jaanus Kõrva lavastuslik osa, mis tema ootamatu lahkumise tõttu mullu sügisel nüüd kahjuks ära jääb. “Aga võib-olla midagi siiski edaspidi õnnestub teha,” avaldas ta arvamust.
“Kui juba lubatakse ka silmast-silma kohtumisi, on plaanis korraldada koosviibimine huvilistele ja endistele maja töötajatele, kus teatrikohvikus saame meenutada möödunud aegu,” loodab ta.
Näituse üldpealkiri on “MAJA TÄIS ELU JA ELAMUSI”, mis ongi Jaanus
Kõrva pakutud variant. “Kahjuks jäid Jaanuse lavastuslikud pildid elust pooleli,” nentis Ojasalu.
Väljapanekul on kolm alapealkirja. “PERE ELU” on perekond Holmbergi lugu, kes ehitasid selle maja Emmaste valda Ole külla ja elasid seal aastatel 1936–1944. Holmbergid põgenesid Eestist okupatsiooni eest, nende kodumaja aga toodi 1951. aastal Kärdlasse. Aastatel 1952–2009 kandis hoone nimetusi parteimaja, täitevkomitee, linnavalitsus ja seda aega käsitleva näituseosa pealkiri on “ELUTEATER”.
Kolmas osa on “TEATRIELU” ja see räägib ajast, mil samas majas tegutseb 1998. aastal asutatud Kärdla nukuteater ehk aastast 2010 kuni praeguseni.
Nukuteatri hoole all ja Euroopa Liidu LEADER programmi toel läbis maja aastatel 2017–2019 põhjaliku renoveerimise.
Vana uks
“Ajaloonäituseks materjali kogudes olen saanud palju põnevaid lugusid ja dokumente, aga ka asju,” rääkis Ojasalu. Ta tõi näiteks, et pärast pikki läbirääkimisi said nad kätte ka maja algse, kahe ovaalaknaga originaalukse, mida praegu taastavad. Appi tuli nukuteatri tubli abiline Mati Lepna, kes restaureerimist õppinud, ja nii saab üks tükike majast taastatud.
“Ilmselt me seda ust välisukseks tagasi ei pane, aga kasutust leiab see kindlasti,” ütles Ojasalu, kes tõdes, et “eks ma olen vahel väsinud ka, aga kohtudes inspireerivate inimestega tuleb jõud tagasi”.
Uus tn 1 rändava maja näituse digikujundaja on Ave Teeääre, plakati kujundas Pia Hanslep.
Näitus avati Kärdla linna 83. sünnipäeval 1. mail ja see jääb avatuks sügiseni. Näituse külastamiseks tuleb võtta ühendust Kersti Ojasaluga.