Kolme gümnasisti asutatud õpilasfirma Lastevalve pakub lapsehoiuteenust, mida saarel seni avalikult ja ametlikult pole pakutud.
Hiiumaa gümnaasiumi 11. klassi õpilased Debora Saarnak, Rando Suuster ja Oliver Hiius asutasid õpilasfirma Lastevalve.
Esimese tunni jooksul kogunes algatajate suureks imestuseks sotsiaalmeedias avatud Lastevalve lehele ligi sada jälgijat. “Kuhjaga tuli ka positiivset tagasisidet, mis tähendas meile väga palju,” rääkis Debora Saarnak.
Lisaks viisid noored lasteaias lapsevanemate seas läbi küsitluse, et saada teada, kas selline teenus oleks üldse vajalik. “Tagasiside põhjal järeldame, et teenusest huvitatuid oleks ja siis tegime reklaami,” selgitas ta.
Lapsehoidmise mõte aga tekkis Randol, kes märkas sotsiaalmeedias postitusi, kus vanematel oli vaja kiiresti lapsehoidjat, aga ka seda, et teenus Hiiumaal puudub.
Kuna gümnaasiumis on õpilastel kohustus teha uurimistöö ning kool arvestab õpilasfirma loomist ja tegevust ka kui praktilist uurimistööd, siis nii firma asutamiseni jõutigi.
Mullu oktoobris esitlesid noored oma ideed komisjonile ning rahvusvaheline organisatsioon Junior Achievement, mis Eestis õpilasfirmade ja ettevõtlusõppega tegeleb, andis neile rohelise tule.
“Meie lennus oli algselt huvi õpilasfirma loomise vastu väga suur, aga kuna protsess on väga töö- ja ajamahukas, kuid samas ka äärmiselt põnev, siis paraku otsustasid vaid vähesed reaalselt õpilasfirma loomise kasuks,” selgitas Saarnak.
Plussiks nimetab ta, et kõigil kolmel neist on oskusi, mis sellises firmas ainult kasuks tulevad. Näiteks on Deboral endal ja Randol väikesed õed-vennad ning lapsehoidmiskogemused täiesti olemas. “See andis firma loomisele isegi hoogu juurde, sest tihti pidid nemadki oma plaanid ära jätma, kuna tuli käsk väiksemaid hoidma jääda,” selgitas Saarnak. “Kui selline teenus olemas, siis probleem laheneb.”
Õpilasfirma juhatajaks valiti Rando Suuster, samuti teeb ta raamatupidaja tööd, reklaami ja tehnikaga tegeleb Oliver Hiius, Debora Saarnak on personalijuht ja töötaja. Töötajaid valiti nende eelnevate kogemuste põhjal ja nende seas on nii kooliõpilasi kui täiskasvanuid.
Teenusele sobiva hinna, mis oleks klientidele jõukohane ja firmale ka tasuv, leidsid noored turuuuringute kaudu. Praegu maksavad erinevad teenused, tund aega lapsehoidmist, lapse trenni või kooli viimine, trennnist või koolist toomine, 3–7 eurot.
“Oleme hinna mõttes ka läbirääkimisteks avatud,” selgitas Saarnak. “Teeme ju firmat pigem kogemuste saamiseks, mitte ainuüksi tasuvuse pärast.”
Õpilasfirma asutajad tänavad Kärdla lasteaia töötajaid vastutuleliku suhtumise ja hea koostöö eest ning loodavad, et Hiiumaa inimesed võtavad nende algatuse hästi vastu.