Jälgi meid

ELU

Neljandat korda vähiga võitlev Tõnis Ülemaantee: Usaldage tohtreid!

Tõnis Ülemaantee. Foto Katrin Kivivuori.
Tõnis Ülemaantee (72) teab, mida räägib, kui tohtreid usaldada soovitab. Ta on seljatanud tänu arstide targale tegutsemisele kolm vähkkasvajat, nüüd käib võitlus neljandaga. Seekord on raske tõbi nii kaugele läinud, et vajab ravimit, mida Haigekassa veel ei rahasta.

Veel mõni aeg tagasi oli Tõnisel põhjust arvata, et hiljuti möödunud sünnipäeva ta pidada ei saagi. „Linnatohter ütles, et olen üks imelik mees – pea neljakümne aastaga neli vähki, kusjuures kõik eri paigas ja erineva tüvega,“ rääkis ta. Arstide sõnul käib selliseid patsiente nagu Tõnis, harva. Seekord vajab ta pahaloomulise kasvaja raviks uut ravimit. Kui Mustamäe haigla doktor Tiit Suuroja pakkus välja võimaluse seda katsetada, ta ei kahelnud. Just nimet katsetada, sest ravimi mõju veel hinnatakse. Tõnisel on praegu, kui ta on ühe annuse kätte saanud, parem. Juba on ta pisut kosunud – silmadesse tulnud lootus ning keha natuke tugevam. Teise annuse saab ta detsembri alguses, aga selleks tuleb Tallinna sõita. Lootus on, et varsti saab ta ravimi kätte juba Kärdlas, õnneks on Hiiumaa haiglas võimalused loodud. „Olen linna vahet sõitmisest nii tüdinud,“ ütleb ta, et parema meelega väldiks pikki sõite nii palju kui võimalik.

Vabatahtlik seltsiline ise abi küsida ei taha
Kõige kõrvalt on Tõnisel siiski jätkunud jaksu jätkata vabatahtliku seltsilise tööd üks-kaks korda nädalas. Sama tööd teeb ka tema abikaasa Liisi, ainult tihedamini. Seltsilised on inimesed, kes käivad vabatahtlikuna seltsiks üksikutele inimestele, kes seda vajavad. Tõnis on tegelikult terve elu sotsiaaltööd teinud ja töötanud koduhooldustöötajana. Oma kliente on ta alati „pruutideks“ nimetanud ning kord nädalas kohtub ta Reigi kirikus nendega siiamaani, sest „pruudid“ on harjunud tema juures kirikus hingele kosutust saama.
Endale abi paluda on tal raske. See, et Vähiravifondis Kingitud Elu praegu tema ravimite jaoks raha kogutakse, on peretütre Ülle algatus. Perel endal on ravimi jaoks vajalikke suuri summasid väga keeruline kokku saada. Tõsi, nad ei pea maksma iga kord 8000 eurot, omaosalus on 1500 eurot, aga ka see on nende jaoks palju. Suuri illusioone Ülemaantee ei sea, kuna tegemist on katsetamisjärgus ravimiga: „Tohter ütles otse välja, et selle ravimiga on mõned võimalused – kas kaob ära, jääb pidama või mitte midagi ei muutu.“

Saatuse sunnil sotsiaaltöötaja
Tõnis on olnud alati pigem andja tüüp. Sotsiaaltööd on ta teinud südamega ja südamest kuni jäi mõned aastad tagasi pensionile. Esialgu oli ta rohkem tehnikamees. 36aastasena veel kolhoosis töötades tundis ta ühel hetkel, et jõudu pole. „No mida, ma alles noor, mis see ikka olla saab!“ mõtles ta tookord ja ei läinud kohe arsti jutule. Kui paremaks ei läinud, tegi seda siiski. Diagnoos: pahaloomuline kasvaja jämesooles. Peale taastumist tuli tal füüsiliselt kergema töö peale üle minna. Aastaid hiljem leiti uus paha kasvaja peensooles. Sai terveks, aga kolmaski kord tuli tal see teade vastu võtta. Siis oli vähk end sisse seadnud jämesoole alges. Lõigati seegi välja, aga jälgimine oli veel pooleli, kui mees äkki koduõuel kokku kukkus ning enam püsti ei jaksanud tõusta. Järgmisel päeval ei saanud voodistki välja. Tõnisele tehti Kärdla haiglas kompuutertomograafia ning seal hakkas silma tume vari tema kehas, mis tekitas arstides ärevust ning mees saadeti pealinna täiendavatele uuringutele. Nüüd leiti sapiteedest pahaloomuline kasvaja, mille puhul eriti midagi teha enam ei saanud. Lõikusel Tõnis küll käis, aga sellest abi ei olnud. „Võtsid lahti, vaatasid järgi, et sealt enam võtta midagi ei anna ning panid kokku tagasi,“ ütleb ta, et on sellega juba leppinud.

Jõudu annab usk arstidesse
Tõnis on oma olemuselt üdini positiivne ning mõnusa huumorisoonega. Tal on suur pere – neli last ja kaheksa lapselast. Tosin aastat tagasi, kui valiti esimest korda Eestis aasta vanaema ja aasta vanaisa, sai viimase tunnustuse just tema. Pere on kokkuhoidev ja toetav ning see on Tõnisele väga oluline. Perega koos olemise aega on ta alati hinnanud. Ravi osas usaldab Tõnis täielikult arste: „Ma usun neid. Nad on ikka targad küll. Usaldage tohtreid!“


Toeta Tõnist ja anneta tema raviks. Ülekande selgituseks kirjuta „Tõnise raviks“. Kande saaja MTÜ Kingitud Elu.

Swedbank: EE212200221059073061
SEB: EE211010220228917224
LHV: EE137700771001442514
Luminor: EE591700017003638161
Coop Pank: EE704204278609604509

Vaata lisa Kingitudelu.ee/annetajale

Veel lugemist:

SUVI

Kui tuli ettepanek kirjutada kalast, siis olin dilemma ees, kas ahven või haug. Nagu Vestmanni ja Piibelehega, kord üks peal, siis jälle teine. Mõlemad...

GALERIID

Kassari klassika öökontsertil esinenud Art Trio jätkas selleaastaste kontserdite sarja.

KUIDAS MA SIIA SATTUSIN?

Kakskümmend aastat tagasi istus värskelt Maaülikooli lõpetanud keskkonnakaitsja Tuuli Tammla Tartus raamatukogus ja lappas maakonnalehti, lootuses tööd leida. „Nii võib rääkida maakonnalehtede tähtsusest,“ naerab...

HOBI

Järgmisel aastal 60. juubelit tähistava Folkboot-tüüpi jahiga on seilanud nii olümpiamedalist kui ka Hiiumaa noored purjetajad, kes eelmisel nädalal läbisid Muhu Väina regati.