2018. aastal sai pediküüriteenuse toetusest ühekordne toetus, mille soovijad pidid vallas eraldi avalduse tegema. Kas see on muutnud teenuse kättesaadavuse abivajajatele halvemaks?
Hiiu Lehe poole pöördus Maie (nimi muudetud), kes on kasutanud valla poolt pakutavat pediküüriteenuse toetust. Teenuse kättesaadavus valmistas talle tegelikult muret juba 2017. aasta lõpus, kui oli teada, et tulevast aastast hakkab kehtima muudatus.
“Varem saime otse teenusepakkuja juures soodustust, nüüd peame aga vallas selleks avaldust täitmas käima,” märkis Maie.
Maie oletas, et kindlasti otsustasid paljud peale muudatust, et ei hakka avaldusega vaeva nägema ja loobusid pakutavast soodustusest. Maie ise käis toetusavaldusi tegemas kuni talle öeldi, et tema sissetulek on liiga suur ja ta enam ei saagi toetust. See valmistas talle meelehärmi, sest Maie arvas, et seda on õigus saada kõigil erivajadustega inimestel, kuna pediküür on neile eluliselt oluline teenus.
Toetus sõltub sissetulekust
Hiiumaa valla sotsiaalosakonna juhataja Kairi Lõppe ütles, et enne valdade ühinemist 2017. aastal oli pediküüritoetus olemas endises Hiiu vallas. Uues Hiiumaa vallas muudeti 2018. aastal toetamise korda selliselt, et pediküüriteenuse jaoks sai taotleda ühekordset toetust.
“See tähendab, et tegemist on sissetulekust sõltuva toetusega, millele tekib õigus, kui inimese või perekonna kõigi liikmete eelmise kuu netosissetulek jääb pärast eluasemekulude tasumist ühe inimese kohta vähemaks kui kahekordne kehtestatud riiklik toimetulekupiir, mis sel aastal on kokku 300 eurot,” selgitas Lõppe.
Tema sõnul maksti endises Hiiu vallas pediküüritoetust kindlale sihtgrupile. Uue korraga aga kehtestati ühtsed alused toetuse maksmisel, et tagada võrdsed võimalused abivajajatele ülesaareliselt ja luua toetuse taotlemise võimalus kõigile, kellel tekib antud teenuse eest maksmisel raskusi.
Sotsiaaltoetusi maksti rohkem
Sissetulekust sõltuva toetuse taotlemisel hindab abivajadust esmalt valla sotsiaalosakonna ametnik. Hindamise käigus selgitatakse välja taotleja kõrvalabi vajadus ja maht, samuti taotleja ja tema pereliikmete võime tulla toime igapäevaelu toimingutega. Teenuste ja toetuse määramisel lähtub sotsiaalkomisjon taotleja tervislikust seisundist, taotleja ja tema pereliikmete sissetulekust, majanduslikust olukorrast, eluasemekuludest ja taotleja konkreetsest vajadusest.
“Näeme, et teenuse kättesaadavus ei ole halvenenud. Kel on olnud raskusi maksmisel, on pöördunud valda toetuse saamiseks,” ütles Kairi Lõppe.
Näitena, et sotsiaaltoetuste kättesaadavus Hiiumaa vallas pole tõepoolest keerulisemaks muutunud, saab tuua selle, et toetusteks makstav summa on aastatega kasvanud. Kui 2018. aastal maksti vallas sotsiaaltoetusteks kokku 541 000 eurot, siis toimetulekutoetused olid sellest 300 000 eurot. Mullu maksti sotsiaaltoetusi 6400 eurot enam ehk üle 547 000 euro, sh üle 265 000 euro maksti toimetulekutoetusi.