Imeilusasti taastatud Kõpu rahvamaja puidust põrandad, suvised ilmad, puhanud ja rõõmsad lapsed – kõik see inspireeris Eike Ülevainu Hiiumaa lastele balletitreeninguid korraldama.
Mõni aeg tagasi jäi allakirjutanule sotsiaalmeedias silma, et sel nädalal on Kõpu rahvamajas balletinädal. Registreerisin kohe ka oma kaheksaaastase tütre Amanda. Ta ei käi küll kuskil tantsutrennides, aga kuna kirjas oli, et eelnev kogemus pole vajalik, mõtlesin, miks ka mitte – nagu enamik väikeseid tüdrukuid, unistab ka tema vahel tantsijakarjäärist.
Esmaspäeval enne tundi seadsime juuksed krunni, nagu õpetaja Eike Ülevain eelnevalt kirjutanud oli, kui juhised osalemiseks saatis. Amanda oli väga õhinas. Mina emana ei osanud midagi oodata ja suur oli üllatus, kui nägin, et Kõpu rahvamaja esine parkla oli autodest pungil. Selgus, et huvi balletitreeningute vastu oli üle ootuste suur ja on tekkinud isegi ootenimekiri neist, kes osalema ei mahtunud.
Kohale jõudes kestis veel kolme- kuni kuueaastaste tantsijate tund, õues ootasid põnevil seitsme- kuni kümneaastased oma korda. Tüdrukutel olid juuksed patsi seatud, mõnel seljas satsiseelikud – nagu päris baleriinid.
Tore võimalus
Oma korda ootas teiste seas Mia koos ema Ruthiga. Kuna teadsin, et Ruth on ka ise lapsena balletitrennis käinud – Hiiumaal legendaarse balletiõpetaja Ljudmilla Puusepa juures, uurisin, mida ta arvab sellest, et ka tema tütrel avanes nüüd võimalus sama proovida. “Minu meelest on väga tore, et lastel niisugune võimalus tekkis,” oli Ruth rõõmus. Tema sõnul ootas Mia väga balletitunde.
Kui pisikesed oma mängulise trenni lõpetasid, seadsid end saali suuremad, et asi tõsisemalt käsile võtta. Esmalt tutvuti omavahel ja tüdrukud said rinda nimesildid, seejärel asuti soojendusharjutusi tegema.
Kõpu rahvamaja vanaaegne stiil, graatsiline prantsusekeelseid käsklusi jagav õpetaja ja pisikesed baleriinid ning klaverisaatja moodustasid suurepärase koosluse.
Esimene tund kuluski lastel erinevateks harjutusteks, õpetaja rõhutas neile korduvalt, et baleriin peab olema väga tugev ja heas füüsilises vormis.
Täna õhtul näitavad aga balletiõpilased esinemisega vanematele ja sõpradele Kõpu rahvamajas nädala jooksul õpitut.
Mõtte andsid lapsed
“Mõte Hiiumaal balletitunde anda tuli sellest, et minu kolmest lapsest kaks tantsivad ka balletti ja tahtsin, et nad suvel trenni teeks,” rääkis Eike. Ta arvas, et ehk on veel neid lapsi, kes suvel trenni teha soovivad. “Mulle tuli meelde, et Kõpus on imeilus korda tehtud rahvamaja, millel on puitpõrand – see tundus lihtsalt ideaalne põhjus, miks teha selline juulikuine trenninädal.”
Nädala jooksul osales treeningutel üle 30 lapse ja kümmekond oli ootenimekirjas. Nii suurt osalejate arvu Eike Ülevain oodata ei osanud. “Huvi on suurem, kui loota oskasin, iga päev lisandub kirju mõnelt huviliselt, aga kahjuks kõik ei mahu,” ütles balletiõpetaja esmaspäeval. Tema sõnul pole eesmärk maksimaalselt inimesi kokku ajada, vaid, et kõigil oleks piisavalt ruumi tantsida.
Täna lõppev balletinädal on Eikel esimene kord Hiiumaal midagi niisugust korraldada ja siinsed lapsed jätsid talle väga hea mulje. “Teen seda kõike ainult laste pärast – on suvi, lapsed on välja puhanud.” Tema sõnul on rõõm lastega koos tantsida, kui nad koolist väsinud pole. “Kui nad on värsked, hommikul kaua maganud, arbuusi söönud, tulevad tundi ja hiljem lähevad ujuma – see on lihtsalt fantastiline, paradiisi variant,” rääkis õpetaja.
Küsimusele, kas midagi niisugust võiks Hiiumaal veel korraldada, vastas Eike, et miks mitte, kui huvi on.
Kõik suved saarel
Eike Ülevain on koos oma perega terve elu Kõpus suvitanud. Balletiõpinguid alustas ta juba kuueaastaselt. Hiljem lõpetas Tallinna ülikooli koreograafia eriala ning praegu töötab vabakutselise tantsukunstniku ja õpetajana. Eike õpetab balletti Tallinnas Tasapisi Tasakaalu stuudios ja Püha Johannese kooli tantsukoolis.