Connect with us

Uudised

Kooli- ja lasteaialapsed sõid lesta

Liina Lepamaa
Ei kõla nagu eriline uudis? Tegelikult aga leiab meie laste toidulaualt kohalikku värsket kala üha vähem.
“Lasteasutustel on küll kohustus kala pakkuda, kuid harva on see Hiiumaa vetest püütud värske kala,” ütles MTÜ Hiiukala tegevjuht Tuuli Tammla, kes on püüdnud korraldada, et koolide ja lasteaedade lapsed saaksid lõunasöögiks kala.
Maikuus oli esimene kalapäev, nüüd sügisel teine. Kui kevadel korraldas MTÜ Hiiukala Hiiumaa lasteaedades tuulekala päeva, siis nüüd söödi tasuta lesta nii saare koolides kui ka lasteaedades.
Kalur Virko Martin viis 8. oktoobri hommikul saare koolidesse-lasteaedadesse täpselt 826 roogitud lesta: Kärdla põhikool ja gümnaasium said 420, Käina kool 180, Emmaste lasteaed 40, Palade lasteaed 36, Kõrgessaare lasteaed 30 ja Kärdla lasteaed 120 lestakala.
Kalad anti kõigile lasteasutustele tasuta ja kalurile maksti nende eest projektirahaga.
Tammla sõnul on ette­võtmise eesmärk ühest küljest pakkuda kohalikele kalameestele võimalust oma kala müüa ka talvel, sest merest tuleb kala rohkem just siis, kui turist on juba saarelt läinud.
Teisest küljest soovivad projekti läbiviijad tekitada lastel kala söömise harjumuse. “Minu unistus on, et Hiiumaa lapsed oskaks süüa ka kala, millel on rood sees,” ütles Tammla.
Emmaste lasteaia lapsed, välja arvatud kõige väiksemad ehk kaheaastased, saidki taldrikule praetud lestad koos roogudega.
Lasteaia direktor Liina Lepamaa ütles, et kala maitses lastele väga ja tundus, et nad olid harjunud seda sööma: “Mõni küsis isegi juurde!”
Emmaste lasteaia kokk Astrid Koblin ütles, et värsket kala saavad nad lastele pakkuda tõesti pigem harva, aga talviti on ka varem õnnestunud lastele kohalikku kala serveerida.
“Lastele kala maitseb, eriti armastavad nad kalasuppi ja hakkkala kastet,” loetles ta lemmikuid.
Küsimusele, kas saastunud Läänemerest püütud kala söömine on siis ikkagi ohtlik või tervislik, vastas Tammla veendunult, et isegi, kui kalas leidub mõningaid saasteaineid, kaaluvad selles sisalduvad kasulikud mineraalid ja rasvad selle väikese ohu üle.
“Tegelikult on saasteainete hulk Läänemeres viimasel ajal vähenenud ning see, millist kala me inimtoiduks müüa tohime, on väga täpselt reguleeritud,” kinnitas ta.
Kevadisel Tuulekala päeval sõid tuulehaugi Kõrgessaare, Kärdla, Emmaste ja Palade lasteaia lapsed – kokku 170 last. Kõrgessaares, Kärdlas ja Emmastes pakuti praetud tuulehaugi, Palade lasteaias söödi suitsutuulehaugi. Lisaks kala söömisele räägiti tuulehaugist. Tuulekala päeva järg oligi sügisene Lestapäev ning nüüd õnnestus kaasata ka koolid, mis kevadel olid distantsõppel. Tuulekala päeva korraldas MTÜ Hiiukala EMKF koostööprojekti toel.

Veel lugemist:

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...

Digileht

Hiiu Leht 27.veebruaril Kassari ei saanud saareks tagasi Kaks hobust jäid auto alla Kaheksa kirja Eestile Hiiumaal vaid 5 Venemaa kodanikku