Connect with us

Uudised

Kooli- ja lasteaialapsed sõid lesta

Liina Lepamaa
Ei kõla nagu eriline uudis? Tegelikult aga leiab meie laste toidulaualt kohalikku värsket kala üha vähem.
“Lasteasutustel on küll kohustus kala pakkuda, kuid harva on see Hiiumaa vetest püütud värske kala,” ütles MTÜ Hiiukala tegevjuht Tuuli Tammla, kes on püüdnud korraldada, et koolide ja lasteaedade lapsed saaksid lõunasöögiks kala.
Maikuus oli esimene kalapäev, nüüd sügisel teine. Kui kevadel korraldas MTÜ Hiiukala Hiiumaa lasteaedades tuulekala päeva, siis nüüd söödi tasuta lesta nii saare koolides kui ka lasteaedades.
Kalur Virko Martin viis 8. oktoobri hommikul saare koolidesse-lasteaedadesse täpselt 826 roogitud lesta: Kärdla põhikool ja gümnaasium said 420, Käina kool 180, Emmaste lasteaed 40, Palade lasteaed 36, Kõrgessaare lasteaed 30 ja Kärdla lasteaed 120 lestakala.
Kalad anti kõigile lasteasutustele tasuta ja kalurile maksti nende eest projektirahaga.
Tammla sõnul on ette­võtmise eesmärk ühest küljest pakkuda kohalikele kalameestele võimalust oma kala müüa ka talvel, sest merest tuleb kala rohkem just siis, kui turist on juba saarelt läinud.
Teisest küljest soovivad projekti läbiviijad tekitada lastel kala söömise harjumuse. “Minu unistus on, et Hiiumaa lapsed oskaks süüa ka kala, millel on rood sees,” ütles Tammla.
Emmaste lasteaia lapsed, välja arvatud kõige väiksemad ehk kaheaastased, saidki taldrikule praetud lestad koos roogudega.
Lasteaia direktor Liina Lepamaa ütles, et kala maitses lastele väga ja tundus, et nad olid harjunud seda sööma: “Mõni küsis isegi juurde!”
Emmaste lasteaia kokk Astrid Koblin ütles, et värsket kala saavad nad lastele pakkuda tõesti pigem harva, aga talviti on ka varem õnnestunud lastele kohalikku kala serveerida.
“Lastele kala maitseb, eriti armastavad nad kalasuppi ja hakkkala kastet,” loetles ta lemmikuid.
Küsimusele, kas saastunud Läänemerest püütud kala söömine on siis ikkagi ohtlik või tervislik, vastas Tammla veendunult, et isegi, kui kalas leidub mõningaid saasteaineid, kaaluvad selles sisalduvad kasulikud mineraalid ja rasvad selle väikese ohu üle.
“Tegelikult on saasteainete hulk Läänemeres viimasel ajal vähenenud ning see, millist kala me inimtoiduks müüa tohime, on väga täpselt reguleeritud,” kinnitas ta.
Kevadisel Tuulekala päeval sõid tuulehaugi Kõrgessaare, Kärdla, Emmaste ja Palade lasteaia lapsed – kokku 170 last. Kõrgessaares, Kärdlas ja Emmastes pakuti praetud tuulehaugi, Palade lasteaias söödi suitsutuulehaugi. Lisaks kala söömisele räägiti tuulehaugist. Tuulekala päeva järg oligi sügisene Lestapäev ning nüüd õnnestus kaasata ka koolid, mis kevadel olid distantsõppel. Tuulekala päeva korraldas MTÜ Hiiukala EMKF koostööprojekti toel.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...