Jälgi meid

UUDISED

Kalurid päästsid võrgust haruldase kala

TUULI TAMMLA
Pühapäeval, 16. oktoobril avastasid Hiiumaa kalurid Valeri Filipenko ja Meelis Potari võrke nõudes kummalise kala. Pärast uurimist ja teistega nõu pidamist osutus 2,85kilone ja 63 cm pikkune kala pakshuul-kefaaliks.
Tegemist on kolmanda registreeritud leiuga Hiiumaa vetest. Eelmine kord oli 2013. aasta septembris, kui haruldane pakshuul-kefaal, keda tuntakse ka pakshuul-­heloonina (Chelon labrosus) ujus Hiiumaa rannakaluri Koit Kalmuse mõrda. Isend oli 1,440 kilo raske ja 55,8 cm
pikk.
2007. aastal püüdis Rein Reimal 2,7kilose ja 60 cm pikkuse pakshuul-kefaali Suurerannast.
Läänemerre sattub kefaallasi harva. 2012. aastal püüti 2,4kilone pakshuul-kefaal Harjumaalt, Soome lahest. 2008. aasta augustis teatas pakshuul-kefaali leiust Saare­maa päevaleht Meie Maa – selle sai kalur Rein Kuusk Abruka lähedalt püügil olnud angerjamõrrast.
2007. aastal sattus Pärnu mereuurimisjaama usaldus­kaluri Urmas Marguse katse­mõrda 1,683kilone ja 26,6 cm pikkune kefaal. Pärnaka püütud kefaal liigitati ramada kefaaliks.
Meie Maa andmetel püüti pakshuul-kefaal Liivi lahest 2003. ja Soome lahest 1980. aastal.
Varem on kefaal kätte saadud Botnia lahe kirdeosast 1953. aastal ja 1958. aastal Pori lähedalt, Soome rannikult 1923. aastal.
Pakshuul-heloon on levinud kõikjal Euroopa ranniku­meres ja Vahemeres ning nende levila ulatub Senegalini. Läänemeres üliharuldane pakshuul-kefaal võib mõningatel andmetel kasvada kuni 90 cm pikkuseks ja kaaluda üle 6 kilo.
Üks kefaali liike, harilik kefaal ehk meriärn on üks kõige suurema levikualaga kalaliike maailmas üldse.

Veel lugemist:

PERSOON

Rannakalur Ilmi Aksli käib kalal selleks, et värske kogu aeg laual oleks, aga ka oma isa rõõmuks. Rannarahvas on ikka merel käinud. Kui peres...