Jälgi meid

UUDISED

Facuse: Me kõik oleme diplomaadid

Maikuus külastas Hiiumaad Ameerika Ühendriikide suursaatkonna esindus: regionaalse julgeoleku ülem Omar Facuse, administratiivjuht Teresa Rotunno ja julgeolekuosakonna vanemuurija Tauri Pärn. Külalisi saatis saatkonna kauaaegne koostööpartner Vilma Tikerpuu.
Külalistele andis Hiiumaast ja valla toimimisest ülevaate Kärda osavallavanem Lauri Preimann. Külalised käisid ka Palade koolis, Hiiumaa gümnaasiumis ja Kärdla põhi­koolis ning tutvusid saare vaatamisväärsustega.
Mis eesmärgil seekord Hiiumaa reisi ette võtsite?
Omar Facuse: Meie tegevuse süvendamiseks ja laiendamiseks Eestis on Ühend­riikide saatkonnal pikaajaline piirkondlik teavitusprogramm. Programmis on kuus meeskonda, mõlemas kaks ameeriklast ja kaks eestlast, kes vastutavad mingi kindla geograafilise ala, nt kahe-kolme Eesti maakonna eest. Külastame neid piirkondi regulaarselt, kohtume kohalike omavalitsuste esindajatega, ettevõtjatega ja kaasame oma tegevustesse ka kohaliku kogu­konna, õpilased, meedia jt.
See kõik aitab meie saatkonnal Tallinnas ja Ühendriikide valitsusel paremini mõista, mis Eestis toimub ning millest siinsed elanikud huvituvad ja hoolivad.
Millised kohtumised olid visiidi kavas?
Meie piirkondlik teavitustiim kahe ameeriklase ja ühe eestlasega jõudis Hiiumaale 22. mail. Meie lahke võõrustaja Vilma Tikerpuu tutvustas meid Palade põhikooli õpilastele, kes andsid meile imelise kontserdi. Hiljem oli meil võimalus õpilastega rääkida sellest, milline on diplomaadi elu ja mida teevad saatkonnad üle maailma. Palade põhikool osaleb vahetusprogrammis, mis toob kokku õpilasi Eestist ja välismaalt. Tore oli teada saada, et Palade kool on kunagi ka Ameerika noori võõrustanud ja nad teeksid seda hea meelega jälle. Pärast kohtumist koolis käisime looduskeskuses, kohalikus omavalitsuses ja Hiiumaa militaarmuuseumis. Õhtusöögiks sõime kohalikus restoranis värskelt püütud tuulehaugi! Järgmisel päeval külastasime veel kahte kooli: Hiiumaa gümnaasiumi ja Kärdla põhikooli. Mõlemas koolis esinesid meile andekad noored muusikud. Ka nemad soovisid, et me räägiks neile omaenda kogemustest nende­vanusena, enda karjääridest, enda praegusest tööst ja sellest, mida me saatkonnas täpsemalt teeme. Vastasime hea meelega ka küsimustele seoses Ameerika Ühend­riikide poliitikaga ja on tore, et saime nii mõnedki arusaamatused lahti selgitada. Õpilased tegid meile ekskursiooni oma koolis ja õpetasid, kuidas teha keraamilist kaussi. Meie jaoks olid muljetavaldavad nende puutöö-, keraamika- ja söögi­tegemise oskused. Samuti ka vahetusprogramm, mille raames on õpilastel olnud võimalus varasemalt käia näiteks Ecuadoris, Horvaatias ja Hispaanias. Oli suur au kohtuda Kärdla linnapea ja Hiiumaa gümnaasiumi direktoriga, kes mõlemad on laste tuleviku oma südameasjaks võtnud.
Mida siin õppisite?
Kõige tähtsam, mida õppisime oma reisil Hiiumaale, on see, et noortel, kes elavad isoleeritumates Eesti piir­kondades, on veidi piiratum vaade ameerik­lastest ja diplomaatidest. Usume, et kõnealune reis aitas nooremal generatsioonil paremini mõista, et Ühendriikide diplomaadid pole nendest üldse nii palju erinevad ja et kõik on võimalik, kui selle nimel kõvasti tööd teha. Ja mis kõige olulisem – me kõik esindame mingil moel oma riiki, seega me kõik oleme diplomaadid!
Milline on teie eredaim mälestus Hiiumaa reisist?
Inimesed, inimesed, inimesed. Õpilastega kohtumine, see, kuidas nad meid laulude ja lilledega tervitasid, oli unustamatu kogemus.
Mis teid Hiiumaal üllatas?
Roheliste luudega kala! Kuigi Hiiumaa on Tallinnale nii lähedal, on see unikaalne ja väga teistsugune maailm. Lapsed lugesid meile hiiu murdes luuletusi ning minu jaoks oli see üllatav, et hiidlastel on oma keel, mis minu jaoks erineb eesti keelest väga palju.
Mis siin, Hiiumaal, paneb teid soovima siia tagasi tulla?
Inimesed, inimesed, inimesed! Hiiumaa on nii kaunis koht ning siinsed õpilased, õpetajad, kohaliku omavalitsuse inimesed ja meie võõrustaja Vilma avaldasid muljet ja inspireerisid mind. Me õppisime nii palju ja tundsime, et meid võeti väga hästi vastu.
Millest rääkisite Hiiumaa gümnaasiumi ja Kärdla põhikooli õpilastele?
Rääkisime neile oma kogemusest USA saatkonnas, piirkondliku teavitustöö olulisusest ja sellest, kuidas see on hea võimalus õppida Eestit tundma. Rääkisime ka vahetus­programmidest ja saime teada, et mitmed õpilased on käinud vahetusõpilastena erinevates Euroopa riikides, aga mitte kunagi Ameerika Ühendriikides. Sooviksime edendada õpilasvahetust ka Eesti ja USA vahel.

Veel lugemist:

PERSOON

Usin hiidlane Mart Remmel­koor teenis ühe suvega USAs raamatuid müües rohkem kui keskmine eestlane aastaga, veel rohkem väärt oli kogemus. Kui sõpradega keskkooli ajal...