Connect with us

Uudised

Ega külm taeva jää, kaitske veevärke

Külm tuleb niikuinii ja õige aeg on meenutada, et veevärkide kaitsmisega ennetate külmakahjusid. Kui põuane suvi jättis paljud erakaevud veeta, siis külm lõhub torusid ja põhjustab kõigele lisaks materiaalset kahju. Õnneks on olemas Eesti Vee-ettevõtete Liit, kes tuletab meelde lihtsaid tõdesid kahjude ärahoidmiseks:
Kui lahkute pikemaks ajaks suvekodust, siis tühjendage torustik, veeboiler, vee­mahutid ja WC-pott! Veetusta veearvesti. Kõige kindlama tulemuse tagab kompressori kasutamine surveõhu tekitamiseks, aga asja ajab ära ka rattapump või hea kopsumaht.
Kata väljas asuva puur­kaevu kaas ja torustiku trass. Miks mitte kasutada selleks langenud puulehti, kuhjates need vaaluna trassile ja kaevukaanele. Katmisel olge eriti hoolikas toru sisenemisel hoone vundamendi juures, sest katmist vajab ka vundament, mis on heaks külmajuhiks toruni juhul, kui see jääb katmata. Kui teil on talve edenedes õnne ja maad katab juba lumi, siis ärge jätke juhust kasutamata ning kuhjake lund, mis on hea külma isolaator.
Käige hoolika pilguga üle kogu veevärk. Soojustage käepäraste vahenditega kõik külmaõrnad kohad: aknad, uksed ja vundament. Ventilatsiooniavad hoidke võimalusel lahti, sest niiskus vähendab soojapidavust. Eriti karmi pakase puhul tuleb muidugi kõik avaused sulgeda.
Eriti hoolikas tuleb olla veemõõdusõlmega, kus temperatuur ei tohi langeda alla +2 kraadi. Kaevukaas tuleb soojustada. Selleks sobib näiteks 100 mm penoplast. Lahenduseks on ka kütte­keha paigaldamine veemõõdu­sõlme. Kui vee­arvesti klaas on purunenud ja arvesti lekib, siis on kahju tekkinud. Kindlasti teavitage sellest oma vee-ettevõtet. Arvestamata jäänud vesi ja lekked tekitavad kahju rahakotile.
Kui pakane paugub ja rahu ei saa, siis jätke ööseks veekraan nirisema. Vee liikumine torustikus takistab külmumist. Pidage siiski meeles, et see on vaid lühiajaline abinõu ja võib suurendada veearvet ja lihtsalt raiskab vett.
Kui külmalainele järgneb soojalaine, siis ärge kaotage valvsust. Just sel ajal on torude külmakartlikkus kõige suurem. Temperatuuride vahest tekkiv kondensatsiooni­vesi on ülihea külmajuht.
Kui torud siiski külmusid, ärge riskige lahtise leegiga sulatamist! Sellele võib järgneda veel suurem kahju tulega. Abi saamiseks tuleb pöörduda kas oma veeettevõtte või torutööde teenust pakkuva eraettevõtte poole. Teadlikumad ja vastutustundlikumad omanikud kasutavad plasttorude lahti sulatamiseks spetsiaalset aurutit. Metalltorude jaoks on olemas elektrilised seadmed.
Kui plaanis on torustikku rajada, siis teadke: toru tuleb paigaldada allapoole maapinna külmumise piiri, mis sõltuvalt pinnasest on 1,5–1,9 m. Sel juhul ära jäta paigaldamata küttekaablit või torukoorikut. Eelistada plasttoru, mis on külmakindlam. Konsulteeri spetsialistiga!

Vahur Tarkmees,
Eesti veeettevõtete liidu tegevdirektor

EVEL on 1995. aastal loodud üleriigiline ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni kaudu teenust osutavate
veeettevõtjate ja sama tegevus­alaga seotud teiste ettevõtjate vabatahtlik ühendus. EVELisse kuulub 45 veeettevõtet ja 25 veealaga seotud ettevõtet. www.evel.ee

Veel lugemist:

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...

Arvamus

Hiljuti saime Hiiu Lehest lugeda et saavutati kompromiss. Hiiumaale ei tule rahvusparki, aga kaitse alla läheb 7000 hektarit riigimetsa.  Eesti keele seletav sõnaraamat annab...

Ahto ilmajutud

Eeloleva nädala ilmad tulevad tunduvalt jahedamad. Suuri sademeid näha ei ole, kuid kohatised hoogsajud võivad tulla nii vihma, lörtsi, lume kui ka lumekruupidena.  Teisipäeval...

Juhtkiri

Eesti haridussüsteemi süüdistatakse tihti selles, et meil nõutakse liiga palju tuupimist. Riigikogu juures tegutsev Arenguseire keskus on välja toonud, et Eestis on üldharidusõpe keskendunud...