Nii Käina kooli kui ka Hiiumaa gümnaasiumi direktorid kinnitasid, et distantsõppele üleminek sujus õppeasutustes rahulikult.
Hiiumaa gümnaasiumi direktor Ivo Eesmaa ütles, et kooli sulgemine läks rahulikult ja töiselt. “Reede hommikupoole olid tunnid, siis infotund, õpilased läksid seejärel lõunale ja siis koju,” ütles Eesmaa. Pärast infotundi oli õpetajate koosolek, kus lepiti kokku vajalikud reeglid ja haridustehnoloog jagas infot võimalikest keskkondadest, mida tööks kasutada.
Gümnaasiumi õpilaste ja õpetajate valmisolek e-õppeks selgub Eesmaa sõnul tegevuse käigus. “Gümnasistide jaoks on see siiski eelkõige iseseisev õppetöö õpetajapoolse juhendamisega. Oluline on siin teatud rutiini väljakujunemine nii õpetaja kui õpilase jaoks. Millist keskkonda kasutada, on iga õpetaja valida.”
Probleemiks oli, et mõnel õpilasel pole kodus arvutit. Direktor ütles, et õpilastel on võimalus arvuti koolist laenutada. Vajadusel saavad õpetajad käia koolimajas ka materjale paljundamas või skaneerimas.
Kooliaasta pikendamine poleks hea mõte
Küsimusele, kas kooliaastat peaks nüüd suvesse pikendama, vastas Eesmaa, et see ei oleks hea mõte: “Mis sel aastal olulisest selgeks ei saa, selle saab järgmisel õppeaastal tasa teha – see puudutab eelkõige kümnendat ja üheteistkümnendat klassi.”
Abituuriumil aga on koolilõpp nii lähedal, et enamik tööst on juba tehtud. “Siin on põhiküsimus hoopis selles, milline hakkab koolilõpp riigieksamite ja kõige muuga välja nägema,” ütles Eesmaa, et see korraldus tuleb ministeeriumist ja nemad seda praegu ei tea.
Valmisolek varasemalt proovitud
Käina kooli direktor Joel Pulk ütles, et ka nende õpilased ja õpetajad võtsid teate distantsõppele minekust vastu rahulikult. “Eks see eriolukorra kehtestamine oli ju aimatav,” tõdes ta.
Käina kooli valmisolek e-õppeks on juba varem ära proovitud. “Oleme ikka õppeaasta jooksul korra või paar teinud e-õppega päeva, et saaksime teha personalile ühiskoolitusi,” ütles direktor. Lihtsat tuli üle kontrollida, kas kõik on e-Kooli pidevad kasutajad, kas kõigil on aktiivsed meiliaadressid ja kokku lepiti infovahetuse kanalid.
Seda, kui kaua ollakse e-õppel ja kuidas niisugune õppimisviis ennast õigustab, on direktori sõnul raske ennustada. “Mõnenädalane e-õpe ei tohiks oluliselt mõjutada õppeaasta plaane. Teisalt on jälle palju räägitud e-õppe võimalustest – nüüd on siis tõehetk, sest muud valida ka pole.”
Pulk loodab, et kool saab oma asjadega hakkama.
Ametikooli külastanud itaallane terve
Veebruari alguses käis Hiiumaa ametikoolis külaline Itaaliast, Carlo Matella, ka käivad paljud ametikooli õpilased välispraktikatel. Õnneks on Matella tänaseni terve. Ka pole ükski ametikooli õpetaja ega õpilane koroonaviirusesse haigestunud.
Ametikooli rahvusvaheliste suhete koordinaator Kadi Mustasaar kinnitas, et on 6.–8. veebruarini Hiiumaal viibinud Martellaga igapäevases kontaktis ning itaallane on tänaseni täiesti terve. “Itaalias kehtivaid piiranguid järgides on nende sadamaühing katkestanud tegevuse ja kõik viibivad koduses karantiinis,” selgitas Mustasaar.
Samuti kinnitas koordinaator, et pühapäevase seisuga ei olnud kellelgi Hiiumaa ametikooli õpetajatest ega õppijatest koroonaviirust diagnoositud.
Vastavalt vabariigi valitsuse määrusele on Hiiumaa ametikool eilsest suletud ja uute korraldusteni toimub seal distantsõpe nagu teisteski Eesti koolides. “Norras ja Lätis viibinud õpirändurid on tagasi pöördunud. Kuni olukorra muutumiseni ei toimu ühtegi õpirännet ega võeta vastu väliskülalisi,” ütles Mustasaar.
eKooli süsteem jooksis kasutajate rohkuse tõttu kinni
Kuna kogu Eesti lapsed jäid korraga koduõppele, tekitas järsku kasvanud koormus tõrkeid eKooli süsteemi kasutamisel. Teine veebipõhine õppeprogramm Stuudium, mida kasutab samuti paarsada kooli, pidas hommikul suurenenud koormusele küll ilusti vastu, kuid juba kella 10 paiku hakkas seegi tõrkuma.
“Viime süsteemi vastavusse ennustatust suurema koormuse kasvuga,” lubas aktsiaseltsi eKool juhataja Tanel Keres eile. Tema sõnul oli eKooli tavaline kasutusmuster seni selline, et hommikul olid enamik eKooli kasutajaid õpetajad, pärastlõunast alates õpilased ja lapsevanemad. “Täna hommikul olid kõik korraga eKoolis,”lausus Keres. “Ka lisati eelmisel nädalal kaheksa tuhat uut kasutajat.”
Tema sõnul kasutatakse eKoolis õpetajate ning lastevanemate ja õpilaste jaoks eraldi servereid. “Esmajärjekorras suurendasime õpetajatele vajalikku ressurssi, mis sai tehtud mitu tundi tagasi,” rääkis Keres esmaspäeva hommikul.
Kerese sõnul läheb olukord kergemaks, kui koormus on stabiliseerunud ehk kasutajate arv on jõudnud maksimumini. “Tegeleme sellega aktiivselt,” kinnitas ta.
HIIU LEHT