Lasteaedades on juba üht-teist tehtud, et lapsi rohkem liikuma saada – hommikutervitus ja mänguaeg õues, uued õuemänguasjad ja pikem õuesolekuaeg.
Aprillis toimunud Kiputuskonverentsil võtsid koolid ja lasteaiad endale kohustuse aidata meie lapsed rohkem liikuma ehk kiputama. Kirja said konkreetsed ülesanded, kuidas lapsi rohkem liikuma suunata.
Näiteks lubasid Käina ja Emmaste lasteaia esindajad hakata hommikuti lapsi õues vastu võtma.
“Nii nagu plaani sai võetud, hakkasime lapsi õues vastu võtma,” kinnitas Emmaste lasteaia direktor Liina Lepamaa. Uuendus võeti väga hästi vastu nii laste kui vanemate poolt ja samamoodi jätkatakse ka algaval õppeaastal.
Lepamaa sõnul on hommikune õuesoleku aeg omamoodi virgutusvõimlemine: “Lapsed saavad joosta, turnida, hüpata ja on valmis rõõmsalt uut päeva alustama.”
Laste liikumist soodustab ka vastvalminud madalseiklusrada lasteaia hoovis.
Käina lasteaias hommikust vastuvõtmist ja õuesolemist pidevalt veel ei praktiseerita. “Mõte oli kõikide lastega, välja arvatud sõimeealised, mõnikord enne hommikusööki õues olla,” rääkis lasteaia direktor Aire Nurk. Ta tõi näiteks maikuise lemmikloomapäeva, kui juhtus olema päikesepaisteline ilm, siis võtsid kõikide rühmade õpetajad oma lapsed õues vastu.
Praeguste ilusate ilmadega aga on lapsed nii hommiku- kui õhtupoolikuti võimalikult kaua õues.
Veel soetas lasteaed spordisaali tasakaaluraja, mida saab kasutada nii liikumistundides kui vaba aja sisustamiseks.
Kärdla lasteaia õppealajuhataja Ingrid Prikk ütles, et konverentsil kirjapandust on neil tegemata vaid üks, kaugema tuleviku plaan – rajada lasteaeda siseterviserada. Praeguseks on lasteaia hoovis uus ronimissein ja kaugushüppekast, äsja paigaldati viie elemendiga tasakaalurada. Viimase jaoks koguti raha eelmise aasta kadrilaadal.
Iga nädal viiakse lapsed vähemalt korra jalutuskäigule Kärdla parkidesse, mere äärde, madalseiklusrajale või puukujudega mänguväljakule või siis Hausma tee ääres asuvasse välijõusaali. Hiljuti avati laste mänguväljak ka linnapargis ja lisandus uus koht, kuhu minna.
“Jalutamas käivad lapsed meelsasti, eriti kui on teada eesmärk, kuhu seekord läheme,” selgitas Ingrid Prikk.