Connect with us

Transport

Parvlaeva Soela keres algasid ehitustööd

Valmar Voolaid
Vaevalt oli aasta algul Riias kiilu saanud Soela terasest kere ASi Baltic Workboats Nasva tehasesse jõudnud, kui juba oli selle kere töömehi täis, kirjutab sõsarleht Meie Maa.
Laeva valmimisel on ametis ligikaudu 60 töömeest, kellest enamus kohalik tööjõud. “Töid alustatakse loogilises järjekorras vastavalt heale laevaehituse tavale: torustike ja kaablitrasside paigaldamisest lõppviimistluseni,” selgitas ettevõtte tootmisdirektor Raivo Lepik.
Laeva kandevõimet tõstetakse
Soela sõsarlaeva, Vormsi ja Mandri-Eesti vahet sõitva parvlaeva Ormsö käitamisel tekkis probleem. Ajaleht Lääne Elu kirjutas mullu juunis, et kõrgest pealisehitusest ja madalast süvisest hoolimata talub parvlaev Ormsö väga hästi tugevat tuult, murekoht on aga laeva kandevõime. Selleks, et laev oleks stabiilne, peab olema last peal. Kui autosid pole, on laeva ballastitankid vett täis. Kui reisil on vähem sõidukeid, tuleb parvlaeva stabiilsuse tagamiseks ballastitanki pumbata vett. Kuid vee sisse- või välja pumpamiseks kulub aega ja reiside vahel ei jõua seda iga kord teha. Nii jäävadki suuremad autod kaile maha järgmist reisi ootama. Kuna Reedal oli süvist rohkem, püsis laev stabiilne ka ballastveeta.
“Meie jaoks on spetsifikatsioon piibel, lisaks lipuriigi ja klassifikatsiooniühingu nõuded, millest kinni peame,” ütles Lepik. “Nimetatud raamidesse jäädes oleme kaalujaotust laeval ümber vaadanud ja isolatsioonimaterjali kergema vastu vahetanud, et laeva kandevõimet tõsta.”
Lepik lisas, et iga laeva täidetakse lastimis- ja lossimisplaani järgi ja laeva juht peab laeva tundma.
Valmib tähtajaks
2,7meetrise süvisega parvlaev Soela on 45 meetri pikkune ja 12 meetri laiune. Laev arendab täislastis kiirust 12 sõlme ja selle pardal töötab korraga kuueliikmeline meeskond. Enam kui
9 miljonit eurot maksva laeva ehitust, mida alustati möödunud aasta juulis, rahastatakse peamiselt Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondist ja 15 protsendi ulatuses riigieelarvest.
Soela peaks Hiiumaa–Saaremaa vahelisele laevaliinile jõudma 2017. aasta kevadel.
“Ei taha küll nina püsti ajada, aga oleme tõesti üks väheseid laevaehitajaid Euroopas, kes tähtaegadest kinni peab,” kinnitas tootmisdirektor.
Laev võimaldab aastaringse püsiühenduse katkematut toimimist, võtab korraga pardale 200 reisijat ning kuni 22 sõiduautot või kaks veoautot. Vaevalt, et Hiiumaalt Saaremaale metsa vedama hakatakse, aga Ormsö puhul on korra nurisetud, et see ei kanna metsaveoautosid ega reisibusse.
Praegu teenindab Sõru–Triigi laevaliini OÜ Väinamere Liinid 1985. aastal valminud laevaga Kõrgelaid.
Riigihange “Jääklassiga parvlaeva soetamine” parvlaevade ehitamiseks kuulutati välja 2012. aastal. 2013. aastal sõlmis veeteede amet edukaks tunnistatud pakkujaga, ASiga Baltic Work-boats hankelepingu Vormsi saarega ühenduse pidamiseks mõeldud reisiparvlaeva soetamiseks. Selle hanke leping nägi ette võimaluse ka teise ja kolmanda laeva tellimiseks samalt töövõtjalt sama maksumusega ja samadel tingimustel.

Veel lugemist:

Fotogalerii

Hiiumaa motoklubi Insula Deserta tegi laupäeval reisi Heltermaale, kus kasiti Ranna-Ellaks kutsutavat kuju. Lisaks külastasid motomehed üheskoos ka Hiiumaa maakauplusi. Fotod Eike Meresmaa

Uudised

“Lõpuks ometi“, “Ma olen seda päeva unes näinud“, “Mu päev oli korda läinud, kui uudist kuulsin“ – just sellised emotsioonid valdasid Luige Baari avamispeole...

Digileht

Hiiu Leht 7.mail Luige baar tegi taas uksed lahti Ranna-Ella küüriti puhtaks Eakate peol 80 osalist Kergejõustiku ajalugu saab raamatuk Joonas Kiisler asus jahtklubi...

Uudised

Esmaspäeval algas õppus Kevadtorm, mis  toimub 17. maini peamiselt Pärnumaal, Läänemaal, Saaremaal, Hiiumaal ning Viljandimaal Mulgi vallas. Samas on vahetult õppuse eel, selle ajal...