Täna on Kärdla kontsertklubis ja pühapäeval Tuurus võimalik näha, kuidas USA, Venemaa ja Eesti näitlejate koostöös sünnib teatrilavastus – teatritegijad lubavad kaeda oma leemepatta.
Teist aastat tõi projekt Lava Saar, inglisekeelse nimetusega Stage Island, saarele kauged külalised: üheksa teatriinimest USAst, ühe Kanadast ja kaks Venemaalt. Neid võtavad vastu lavastaja ja näitleja Andri Luup Theatrumist ja näitleja Teele Pärn. Toomas Kokovkini kanda on kohaliku korraldaja roll.
Nagu mullugi, töötavad näitlejad, dramaturgid ja
lavastajad ka tänavu Hiiumaal näidenditekstidega, mis tulevikus lavalaudadele jõuavad. Seminaril tutvutakse vastastikku üksteise tööprotsesside ja -võtetega.
Draamaseminar toetub Eugen O’Neilli teatrikeskuse (USA) kogemusele, kuidas uued näidendid küpsevad loomingulise koostöö käigus. Kui tavaliselt valmib näidend draamakirjaniku sule all ja siis antakse see teatrile üle, siis sel meetodil kujuneb näidendi tekst autori, lavastaja, toimetaja ja näitlejate koostöös.
Selgub, et näidendi kirjutamisprotsessis võib, eriti noorte dramaturgide puhul, tekkida olukord, kus näidend vajab lavaküpsuse saavutamiseks näitlejate abi – kuidas muuta teksti suupärasemaks, kuidas loogiliselt läheneda tegelaskujudele.
Näiteks mullusel seminaril käsitletud viiest üks, noore ameerika näitekirjaniku näidend sai lausa uue lahenduse, sest tegelaskujudeks kehastunud näitlejad suunasid lavaloo inimlikult loogilisele rajale.
Töö näidendiga
Connecticutis elav Gill Anderson on sama seminari käigus Hiiumaal juba kolmandat korda. Ta rääkis, et tema kui näitekirjaniku jaoks on suur võimalus olla eemal suurlinnade meeltesegadusest ja New Yorgist, keskendumaks sellele, et näidend saaks võimalikult hea. “Meie jaoks pole näidendi tekst veel valmis, sellega tuleb töötada, töötada ja veel kord töötada, palju muuta ja parandada enne kui saame asuda kostüümide ja stsenaariumi juurde – nii et tekst muutub iga päev,” selgitas ta, mida seminari käigus tehakse.
Ta ütles, et niisuguse vaikse paiga nagu Hiiumaa võinuks nad leida ka Connecticutis, kuid neid huvitab, kuidas töötavad näidenditekstiga Eesti ja Venemaa näitlejad.
Üks põhjus on ka see, et kolm aastat tagasi kutsus neid saarele Sergei Kokovkin, kellega Gill Andresoni kompanii on koostööd teinud 30 aastat. “Rääkisime temaga sellest pikalt, et võiks niisuguse kogemustevahetuse teha ja nüüd on see reaalsus – see on tõeliselt põnev!”
Andreson avaldas lootust, et ehk õnnestub projekti korrata veel mõnes riigis, näiteks Soomes või Lätis.
Laupäeval kohtuvad nad ühe Läti teatri direktoriga, et arutada projekti võimalusi. Reedel kohtub nendega USA Eesti suursaatkonna esindaja.
Pajalt kaas maas
Õnneks lubatakse ka kõrvalistel isikutel ehk teatrihuvilistel oma “leemepatta kaeda”. Nii algab täna kl 19.30 Kärdla Villalaos Pjotr Gladilini näidend “Keegi teine” etendus. Mängivad Venemaa ja USA tippnäitlejad, kellest tuntumatena võiks nimetada Kevin Geeret ja Oksana Mõsinat. Lavastaja Sergei Kokovkin. Etendus on inglise keeles, kestab poolteist tundi ja sissepääs on tasuta.
Teise teatritüki lavalugemine on Tuurus 18. augustil algusega kl 19. Ettekandele tuleb Deborah Zoe Lauferi uudisnäidend “Teadlik Valik” (“Informed Consent”). Lavastajaks Amy Saltz.
Lugu räägib ambitsioonika geneetiku Gilliani eetilistest lahingutest nii oma töö- kui pereelus. Ta on palgatud uurima üht põlisameeriklaste hõimu laastava diabeedi põhjusi, kuid selgub, et see seab kahtluse alla hõimu kõige pühamad tavad. Vahepeal seisavad ka Gillian ise ja ta abikaasa silmitsi valikuga, kas kasutada kaasaegse teaduse võimalusi. Teaduslikud läbimurded toimuvad kaelamurdva kiirusega ning see südantsoojendavalt aus lugu uurib, kui palju teadmisi on liiga palju. Ettelugemine käib inglise keeles.
Mullu esitas projekti Lava Saar tiim Villalaos noore Siberi näitekirjaniku Jaroslava Pulinovitši näidendi “Lõputa aprill”.
Ameerikas toetab selliseid töökohtumisi Eugene O’Neilli teatrikeskus, mis toetas ka projekti Lava Saar. Projekt pälvis ka Hiidlaste koostöökogu toetuse LEADER meetmest.