Sel nädalal toimub Kärdla kultuurikeskuses geoloogia sügiskool, kus teadlased avavad kliimateemat erinevatest vaatenurkadest.
Tartu Ülikooli 15. geoloogia sügiskooli loengud toimuvad Kärdla kultuurikeskuse kinosaalis.
Sügiskooli läbivaks teemaks on kliima, mida avatakse kolmes suunas – vaadates geoloogilisse minevikku, uurides tänapäevast olukorda ning püüdes arutleda ka selle üle, mida võiks tulevik meile tuua. Kliimast räägivad Eesti parimad maavarade tundjad ja uurijad.
Mandrilt tulijaile oli kohti üle saja ning vaatamata varasele väljasõidule reedel ja hilisele saabumisele pühapäeva õhtul, said kohad täis 24 tunniga. “Tung Hiiumaale tulla oli nii suur,” nentis üks asjaosaline.
Avapäeva teemad hõlmavad keskkonnamuutusi Maa algusaegadel, aga näiteks Siim Veski ettekande teema on “Kliimadiskussioon ja taksojuht”, hilisõhtul räägib Tõnn Paiste Siberi reisijutte.
Laupäeva nimekaim esineja on teaduste akadeemia president Tarmo Soomere, kes oma ettekandes räägib teemal “Läänemere idaranniku veetaseme paeluvad mustrid”.
Sama päeva hilisõhtul räägib Enn Kaup eestlaste osast Antarktika teadusuuringutes.
Pühapäev jätkub ettekannetega keskpäevani, mil külalised taas koduteele asuvad.
Sügiskooli ettekanded koondatakse ja ilmuvad kogumikuna.
“Kuna kultuurimajas oleme seminariks reserveerinud kinosaali, siis kohtade arv on veidi piiratud ning me seda üritust laialt hiidlastele ei reklaami,” selgitas üks korraldajaid Kairi Põldsaar.
“Aga kui nüüd tuleks kellelgi veel mõni mõte, et tahaks veel korraldada eraldi ühe avaliku loengu kusagil Hiiumaal, mis oleks mõeldud kõigile kohalikele huvilistele kuulamiseks, siis seda annaks veel korraldada,” viskas ta mõtte õhku. “Meil on ju palju spetsialiste kohal, kes enamus on põhimõtteliselt käigupealt võimelised geoloogiast mõne väga põneva nurga alt rääkima tunnikese või paar.”
Sügiskoolis osalejad peavad Hiiumaa koolides loenguid, tutvustades näiteks maavarasid, elu võimalikkust Marsil jne. Samuti korraldavad õpilastele töötubasid.
“Kui koolidega ühendust võtta, siis ma arvan, et ehk võib ka neid loenguid kuulama minna,” pakkus Põldsaar.
Täiesti avalik sündmus, kuhu kõik on oodatud, toimub esmaspäeval, 21. oktoobril Käina raamatukogus, kus Tartu Ülikooli geoloogiaosakonna teadur Päärn Paiste viib läbi vestluslõuna.
Veel lugemist:
VARESE LOOD
Salu-rohttaimedest on Poruni metsas esindatud peagu täiuslik valik. Nagu püsik-seljarohi, lõhnav varjulill, salu-siumari, mets-tähthein, mitmeõiene kuutõverohi, sinilill, arutul hulgal kopsurohtu, aga ka mets-nõianõges, sealõuarohi,...
UUDISED
Eelmisel neljapäeval oli Hiiumaal riigikogu Reformierakonna saadikurühma aseesimees, varem keskkonnaministri- ja välisministri ametit pidanud Keit Pentus-Rosimannus. “Hiiumaale tulin, sest kohalik Reformierakonna piirkond kutsus. Üks...
UUDISED
Reedel, 20. septembril seisid kaks maailma kliimaga toimuva pärast muretsevat Kärdla põhikooli õpilast plakatitega Kärdla Keskväljakul. Sel reedel oli neid juba kolm ja seekord...