Teisipäeval maandus Kärdla lennuväljal 69aastane Daisy, pardal 23 reisijat. Rootsi maha jäi veel kaheksa sõitasoovijat.
Rootsi lennuveteranide ühendusele kuuluva ja karikakra nime kandva “vanadaami” üheks populaarsemaks reisiks ongi kujunenud sõidud Hiiumaale. Reisijuht Ulf Åhrbom ei osanud täpselt öelda, kas seekordne oli neljas või juba viies, kuid ta kinnitas, et lennuveteranide pakutavatest suurest hulgast reisidest on Hiiumaa oma see, mis alati kõige kiiremini täitub.
“Inimestele meeldib see reis väga, siin on sõbralikud inimesed ja kaunis loodus, aga ka huvitav ajalugu – nagu te näete, ei ole meie reisijad enam teismeliseeas ja seepärast on nad sellest väga huvitatud,” selgitas Åhrbom.
Ühe põhjusena nimetas ta ka hiidlaste ja rootslaste ajaloolised sidemed, nii on rootslaste külasid olnud Hiiumaal ja naabersaarel. Ka Saaremaale on Daisy paar reisi teinud.
Plussina märkis ta lisaks, et lend Kärdlasse kestab vaid tund ja viiskümmend minutit, nii et päevaga jõuab ära käia ja ööbida pole vaja.
Saareelu ja vaatamisväärsusi tutvustas juba mitmendat korda giid Lea Vaher-Lundin. Külalised käisid Kõpu ja Tahkuna tuletorne ning Estonia mälestusmärki vaatamas, Soera talumuuseumis võttis neid rahvusliku lõunaga vastu perenaine Õie Laksberg.
Teevad Daisy heaks tasuta tööd
Rootsi lennuveteranide ühenduse liikmed teevad igal aastal sadu tunde tasuta tööd selleks, et Daisy korras oleks ja lennata tohiks, aga ka selleks, et lennukit ülal pidada. “Töötame ilma tasuta, aga meil on selle eest väga lõbus,” kinnitas Ulf Åhrbom.
Ulf rääkis, et tema unistas lapsena piloodiametist, kuid ei saanud selleks. Nii otsustas ta pärast seda, kui kümme aastat tagasi pensionile jäi, liituda Rootsi lennuveteranide ühendusega. Nüüd vastutab ta väikese kaupluse eest, mis on Stockholmi lennujaamas. Ta on ka ühenduse nõukogu liige ja reisidel giid. “Mul on võimalus teha aastas kolm-neli reisi erinevatesse kohtadesse koos kenade inimestega ja see on tore,” ütles Åhrbom ning lisas, et on organisatsiooni ja selle 90 liikmega saanud tõeliselt lähedaseks.
Aastas maksab iga liige 250 Rootsi krooni liikmemaksu ja igale reisile tuleb lunastada ka pilet. Järgmisel aastal tähistab Rootsi lennuveteranide ühendus, kuhu kuulub 2500 liiget, 30. aastapäeva.
Oma lennukit kutsuvad ühenduse liikmed hellitavalt “meie daam” ja Daisy, kuigi lennuki ninal on kunagisest SASis teenimise ajast ka kiri “Fridtjof Viking”.
Selliseid lennukeid ehitati USAs üle 11 000, neid on kopeeritud ka Jaapanis ja Venemaal. Peamiselt teise maailmasõja jaoks. Ka Daisyl tuli olla sõjalennuk, lennates Põhja-Aafrikas. Õnneks tegi ta vaid transportlende kaupa vedades. Hiljem töötas Norras tehes kohalikke lende ja on teeninud ka Rootsi õhujõude.
Ulf Åhrbom tõdes, et nad armastavad seda lennukit ja vana lennuk on alati parem kui uus, nagu algusaegade rokk on parem kui praegu.
Otsekui hõbekandikutest koosnev õhulaev on populaarne ka ajakirjanike seas. Kui Daisy kord Norrköpingisse lendas, kajastati seda koguni 11 väljaandes.