Connect with us

Uudised

Valimiste võitjad ja kaotajad

ANDRÉ ABNER
Pühapäeval lõppenud kohalike omavalitsuste valimised Hiiumaal võitis Sotsiaaldemokraatlik erakond, suurimaks kaotajaks võiks lugeda areenilt kadunud valimisliitu Kodusaar, mille hääled koos nimekirja liikmetega Keskerakonnale üle ei kandunud.

Sotsiaaldemokraatlik erakond (SDE) kogus 28,7 % häältest ja sai volikogus 7 mandaati. Võrreldes 2017. aasta kohalike valimistega jäi SDE mandaatide arv samaks, kuid häälte osakaal kõigist valimistel antud häältest kasvas ligi 3 protsenti.

SDE esinumber Hergo Tasuja ütles, et erakonna nimekirjaga võitsid sotsid vaid Hiiumaal ja Võrus, kuid mitmetes kohtades, Saaremaal, Viljandis, Türil võideti hääli valimisliidu nimekirjas.

Küsimusele uuest võimalikust valimiskoalitsioonist vastas Tasuja, et nagu enne valimisi välja käidi, soovitakse jätkata senise koalitsioonipartneriga valimisliiduga Ühine Hiiumaa.

“Valimistulemus ju seda näitab, et Hiiumaa inimeste arvates liigume saare arengutega laias laastus ikkagi õiges suunas,” ütles valimistel kõige rohkem hääli saanud Tasuja. “Mulle isiklikult väga meeldis, et valija hindas ideede väljapakkumist, tasakaalukust, viisakust ja need nimekirjad, mis püüdsid otsida lahendusi ja samas olla teiste suhtes ka viisakad, said kõige suurema toetuse.”

Sotsiaaldemokraatidel ja valimisliidul Ühine Hiiumaa on kahe peale koalitsiooni moodustamiseks vajalikud hääled koos: 7+5 ehk kokku 12 häält annab 23liikmelises volikogus väga napi enamuse.

Tasuja ütles, et edasine sõltub sellest, kui avatud on teised volikogusse pääsenud nimekirjad ja kui palju on neil soovi koostööks. “Loodetavasti ei ole kibestumust ja endassetõmbumist – omalt poolt sooviksime kõigi nimekirjadega suhelda ja arutada Ühise Hiiumaaga ka seda varianti, et kui mõtted haakuks, võiks kaasata kolmanda osapoole – siis oleks valijate toetus veel laiapõhjalisemalt esindatud.”

Tasuja ütles, et Ühise Hiiumaaga lepiti peale valimistulemuse selgumist kokku, et aruteluks istutakse kokku juba esmaspäeva ehk eile õhtul.

Valimisliit tegi teise tulemuse

Paremuselt teise tulemuse, 19,7 % protsenti häältest ja 5 mandaati sai valimisliit Ühine Hiiumaa. Võrreldes nelja aasta tagusega kaotas valimisliit seekord 1 mandaadi ja kogutud häälte osakaal oli 6% võrra väiksem.

“Oleme väga tänulikud kõigile, kes hääletasid Valimisliit Ühine Hiiumaa poolt,” tänas valimisliidu esinumber Margit Kagadze valijaid selle eest, et nende toetus annab võimaluse jätkuvalt Hiiumaa arengutes kaasa rääkida ning sisulise tööga jätkata. “Oleme jõudnud tänasesse päeva tänu paljude inimeste toele,” võttis ta tulemuse kokku.

Kagadze rääkis, et valimisõhtul meenutati valimisliidu varalahkunud liikmeid Jaanus Valku ja Üllar Padarit. “Neid kahjuks enam meie hulgas ei ole, aga meie veame valimisliidu vankrit edasi, hoiame tasakaalukust ja koostöist meeleolu üle kogu saare,” ütles Kagadze.

Kodusaare hääled jäid saamata

Eesti Keskerakonna nimekiri kogus seekordsetel valimistel 16,2 protsenti häältest ja sai 4 mandaati. 2017. aasta kohalikel valimistel sai Keskerakond volikogusse vaid 1 mandaadi ja 6,5 protsenti häältest – seega võiks Keskerakonna tänavust tulemust lugeda väga heaks. Keskerakonna esinumber Antti Leigri tänas valijaid toetuse eest. “Oleme rahul, sest saime parema tulemuse kui neli aastat tagasi,” kommenteeris ta valimistulemust.

Keskerakonna 24liikmelises nimekirjas kandideeris suur hulk, 13 mullustel valimistel väga edukalt (7 mandaati ja 22,8 % häältest) esinenud valimisliidu Kodusaar liikmeid, kelle hääled erakonna nimekirjale üle ei kandunud. Neljast seekord mandaadi pälvinust kaks, Inge Talts ja Artur Valk, ei ole Keskerakonna liikmed.

Valimistulemust parandas Reformierakond – 15,2 % häältest ja 3 mandaati – võrdluseks nelja aasta tagune 10 % häältest ja 2 mandaati.

Nii 5-liikmeline Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) nimekiri kui tänavune pikim, 27-liikmeline Erakond Isamaa nimekiri said kumbki kaks mandaati. EKRE kogus 9,8 % ja Isamaa 9,2 % häältest. Neli aastat tagasi kumbki erakond volikogusse ei pääsenud.

Tänavune uus tulija, Erakond Eesti 200 nimekiri, mis koosnes kahest kandidaadist, sai 1,2 % häältest ja volikogusse sel asja ei ole.

Valimiste häälemagnetid

Ringkonnas kogus kõige rohkem, 437 häält Hiiumaa vallavanema asendaja Hergo Tasuja (SDE). See on ligi kolm korda enam kui 2017. a kohalikel valimistel, mil Emmaste volikogus opositsioonis olnud Tasuja sai 153 valija hääled.

Praegu lapsepuhkusel Hiiumaa vallavanem Reili Rand (SDE) sai 342 häält ehk 148 häält vähem kui 2017. aasta valimistel, mil Rand kogus rekordilised 490 häält.

Hiiumaa sotsiaalkeskuse juhatajale Riho Rahuojale (RE) andis seekord hääle 250 valijat, aastal 2017 sai ta 148 häält.

Käina osavalla vanem Omar Jõpiselg (VL ÜH) sai 236 häält, 2017. aastal 153 häält.

Hiiumaa haigla arst ja valla preemia laureaat Inge Talts (KE) sai seekordsetel valimistel 224 valija hääled, mis on kaks ja pool korda enam kui
2017. aasta valimistel. Kaks ja pool korda enam hääli sai ka Hiiumaa vallavolikogu esimees ja riigikogu liige Aivar Viidik (RE), kes kogus 220 häält. Neli aastat tagasi hääletas kohalikel valimistel nii Taltsi kui Viidiku poolt 88 valijat.

Kuhu sai 18 häält?

Hiidlaste valimisaktiivsus oli Eesti maakondadest kõrgeim kogu valimisnädala jooksul, alles valimispäeva lõpuks läksid Jõgeva- ja Põlvamaa valimas käinute protsendiga ette. Hiiu maakonna 8407 hääleõiguslikust elanikust käis valimas 58,9 protsenti ehk 4953 vallakodanikku. Valimiskomisjoni esialgsetel andmetel läks arvesse 4935 häält, 18 sedelit tunnistati kehtetuks. Hiiumaa valimiskomisjoni esimees Annika Grauberg ütles, et kõigil juhtudel oli põhjuseks valimissedelile mitteloetavalt kirjutatud kandidaadi number.

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel nädalal Kärdla osavalla vanema kohalt vabastatud Aivar Viidik soovis naasta volikogusse ja osaleda tänasel (neljapäev -toim) volikogu istungil, kuid valimiskomisjon ei taastanud veel...

Uudised

Pioneeripataljon ehitab maikuus toimuva Kevadtormi õppuse käigus Jõeranna küla elanikele silla, mis küla kaks poolt uuesti kokku liidab. Sildade ja teede ehitamine kaitseväe jõududega...

Intervjuu

Hiljuti avaldatud sõidueksami sooritamise statistikast lähtub, et kõige väiksem tõenäosus sõidueksamist läbi kukkuda on Kärdlas. Kärdlas on esimese korraga eksami ärategijaid 86%, Eesti viletsaim...

Uudised

Eile, 18. aprilli õhtul leidis taaskord aset iga-aastane Jüriöö teatejooks, kuhu kokku oli võistlema tulnud 27 võistkonda. Teatejooks toimus Kärdla Kooli, Hiiumaa Gümnaasiumi ja...