Jälgi meid

UUDISED

Väikeettevõtja kogemus OÜst Dagö Berry

LIINA SINIVEER
LIINA SINIVEER
Verno Soosalu on toidukaupade hulgi­müügiga tegeleva OÜ M&V Trade üks juhatuse liikmeid. Väikettevõtja rõõmude-muredega on ta tuttavaks saanud pereettevõtte OÜ Dagö Berry käivitamisel ja arendamisel.
Ettevõtte juhatuse liige on Verno Hiiumaa juurtega abikaasa Marge Soosalu. Asi sai alguse sellest, et perel oli Hiiumaal kasutada maa, aga tükil ajal ei olnud ideed, mida sellega teha.
Ühel hetkel jõuti otsuseni, hakata kasvatama must­sõstart – kuna olevat hea kerge töö. Marjaaiale lisaks sattus neile, Verno ütlust mööda sülle, kunagine Suure­mõisa tehnikumi õppeaed. Peale seda, kui metsistunud aed oli võsast puhastatud, selgus, et seal kasvab lisaks õunapuudele ka saagikaid maguskirsipuid, ploomi- ja kreegipuid ning sõstraid. Aia kaarti ei õnnestunud leida, kuid sordid saadi teada. Need selgusid, kui igalt puult võetud oksast, lehest ja viljast võetud proovid saadeti Eesti Maaülikooli Polli aianduskeskusse ja seal sordid ära määrati. Omanikke üllatas, et aias kasvas lausa pärleid. Purki ja pudelisse panduna saavad neid maitsta kõik, kes poes DB logoga purgi, pudeli või krõpsupaki üles leiavad.
Hagaste külla registreeritud ettevõte kasvatab ise kogu toorme ja valmistab sellest kõik moosid-mahlad ja muu. Alustati aastal 2013 ja tootmiseni jõuti aastal 2019. Teist aastat on ettevõte ka mahetootja – see oli juba algne mõte ja võimaldab pakkuda tooteid Hiiumaa puhtast loodusest.
Esimestena jõudsid lettidele mustsõstramoos ja -siirup, uusi lisandub kogu aeg. “Oleme püüdnud toorainet väärindada niipalju kui saab, otsast lõpuni,” selgitas Verno Soosalu. Näiteks must­sõstrast ei lähe midagi kaduma – see, mis jääb mahlast ja moosipüreest järgi, kuivatatakse ära ning sellest saab jahu ja krõpsusid.
Seda, et Dagö Berry on jõudnud 50 000 euro suuruse käibeni aastas, pidas ette­võttes enda sõnutsi sulasena töötav Verno heaks tule­museks. Selleks on neil tulnud olla hästi uuendusmeelsed ja edu on taganud see, et oma moose on nad teinud natuke teistmoodi. Kuidas täpselt, selle jättis ta kui ärisaladuse enda teada. Niipalju siiski ütles, et tasub hoolikalt kuulata, mida keegi kuskil sinu moosi kohta ütleb. Vanematel on ette­võtmises abiks ka poeg ja tütar. Isa sõnul teavad nad täpselt, kuidas moositegu käib ja kus mari kasvab.
“Püüame edasi areneda – võibolla just mitte seitsme­penikoormasammudega, aga kindlalt ja järjepidevalt,” lubas Verno Soosalu.
Soosalud on OÜ Dagö Berry edasiarendamisel kasutanud ka Leader toetusi. Esimest korda esitasid nad koostöökogule taotluse
2018. aastal ja siis toetust ei saanud. Järgmistel kordadel on läinud paremini – toetust saadi mahla lintpressi ost­miseks u 10 000 eurot ja sügavkülmkambri soetamiseks u 6000 eurot, omafinantseeringuna tasuti 70–80 protsenti seadmete maksumusest.

KATI KUKK

Veel lugemist: