Connect with us

Uudised

Tubala vai vahetati välja uue vastu

KATI KUKK
Peale pikka, seitsmeaastast pausi naelutatakse sel neljapäeval pidulikult uut Tubala vaia, mis täidab Kõpu majaka fondi ja toetab Hiiumaa kultuuri, noort vahetust loodab ka fondi halduskogu.
Eile võeti Tubala mäelt maha vana männipuust vai ja paigaldati uus, Lauka külas kasvanud lehisest tehtud vai. Kõik 19 aasta jooksul vaia sisse löödud naelad – 107 tükki – võeti välja ja löödi uue vaia sisse.
Vaia naelutamist korraldab Kõpu majaka fondi halduskogu, mille liikmed on Ulla Kerge, Helgi Põllo, Erkki-Sven Tüür, Ain Tähiste, Toomas Kokovkin ja Ermo Mäeots.
Mäeots ütles, et nõukogu liikmed pole ammu kokku saanud ja seetõttu pole vahepeal ka vaia pidulikult naelutatud ehkki algul oli plaanis teha seda igal aastal. Küll on olnud annetajaid ja naelu lisatud ka vahepealsetel aastatel.
Nõukogu liige, fondi algataja dirigent Eri Klasi tütar Ulla Kerge ütles, et fondi halduskogu liikmed sooviks juba fondi juhtimise noorematele üle anda. “Oleme fondi nõukogus olnud nii kaua, Helgi ja Ermo on tõelise raudvarana seda fondi nii kaua vedanud, aga nüüd oleks aeg vahetuseks,” ütles Kerge, et noort vahetust otsitakse.
107 naela ootab lisa
Pidulik naelutamine kui kultuuri­sündmus toimus Ulla Kerge andmetel viimati 2015. aasta ehk seitse aastat tagasi.
Tänavune Tubala vaia naelutamise tseremoonia algab sel neljapäeval, 28. juulil kell 17.
Ermo Mäeots kutsus sündmusest osa saama ja seniste annetajatega liituma. Igaüks, kes teeb Hiiumaa kultuuri toetuseks vähemalt 100 euro suuruse ülekande Eesti
Rahvuskultuuri Fondi, saab vaia sisse lüüa enda nimega sepanaela. Ülekande tegemisel tuleb märkida, et annetuse saajaks on Kõpu Majaka Fond.
Nimekiri inimestest, kes aastate jooksul Kõpu Majaka Fondi annetuse teinud on pikk. “Üht püsiannetajat, Igor
Prigodat, tahaks küll tunnustada ja tänada,” ütles Mäeots.
Ulla Kerge tänas omalt poolt nii Igor Prigodat kui perekond Kunilat, kes fondi palju kordi annetanud.
17 stipendiumi
Aastatel 2006–2022 on Kõpu Majaka Fond välja andnud 17 stipendiumi kogu­summas 6000 eurot. Viimati sai fondi preemia Kõrgessaare raamatu­kogu juhtaja Leelo Sarapuu tunnustuseks kohaliku raamatukogutöö ja kultuurielu edendamise eest.
Mäeots selgitas, et stipendiume maksab fond vastavalt põhikapitali tootlusele ehk intressidest, mida saadakse kapitalipaigutustest. Fondi põhikapitali suurus on praegu ligikaudu 20 000 eurot ja selle investeerimisega tegeleb Rahvuskultuuri fond. “On olnud paremaid aastaid ja kehvemaid,” möönis ta. Lisades, et mida suurem on fondi põhikapital, seda suuremad on tõenäoliselt ka intressid.
Kolmas vai lehisest
Hiiumaad merepõhjas kinni hoidva Tubala vaia legendi Kõpu Majaka fondiga sidumise idee autor on Hiiumaa muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo.
Esimene vai pandi Tubala rändrahnu lähistel püsti aastal 2003. Välja vahetati see eelmise kümnendi keskel. Praegune vai pidas vastu umbes seitse-kaheksa aastat. “See on loomulik – aeg teeb lihtsalt oma töö,” ütles Mäeots.
Varasemad, metsandusettevõtja Ruudi Kasseri annetatud vaiad olid tehtud männi­palgist. Uue vaia puhul langes valik laevaehitaja Ain Tähiste soovitusel lehisele, mis eeldatavasti on vastupidavam.
Eile paigaldatud vaiale meisterdas silma puu­skulptor Rita Altmets, kahele eelmisele tegi silma fotograaf-kujundaja Urmas Liit.
Kõpu Majaka Fond on SA Eesti Rahvuskultuuri Fond allfond, mille 1999. aasta 24. juulil Kõpu majaka juures toimunud kultuuri­sündmusel algatas dirigent Eri Klas (1939–2016). Fondi ees­märgiks seati Hiiumaa kultuurielu edendamine ja toetus.

KATI KUKK
HARDA ROOSNA
hiiuleht@hiiuleht.ee

Veel lugemist:

Galerii

Traditsiooniliselt 1. mail peetava Kärdla päeva põhiürituseks kujunes linnajooks, mille võitsid Karl Johan Kastein ja Anni Kingsepp. Kultuurikeskuses peeti endise linnapeade osavõtul visioonikonverentsi ning...

Taskuhääling

Köikide Jüttude kümnendas osas käis külas Hiidlaste Koostöökogu juht ja kalur Ilmi Aksli.

Ahto ilmajutud

Selle nädala ilmategijaks on kõrgrõhkkonnad. Ilm on küllaltki soe ja enamasti näeb ka päikest. Mereäärsel rannikul aga on jaheda merevee tõttu veel küllaltki jahe....

Juhtkiri

Teeme Ära talgupäev on juba nii vana asi, et keegi ei mäletagi, kuidas 16 aastat tagasi esimest korda hoogtöö korras üle maa prügi  korjati...