Jälgi meid

UUDISED

Tohvri juurdeehitus valmis

Tohvri hooldekodu juurdeehitus algas 2020 oktoobris ja linti sai lõigata alles 8. aprillil – kulus poolteist aastat ja nüüd sai hooldekodu pikk ootejärjekord 15 koha võrra lühemaks. Hooldekeskuse Tohvri nõukogu esimees Riho Rahuoja ütles juurdeehituse pidulauas, et uue maja saamisega on keerulisi hetki palju olnud.

“Ehitajat täna kohal pole, kuigi me poleks täna temaga üldse riielnud, et see maja pool aastat hiljaks jäi,” ütles Rahuoja. Ja rääkis, millistest pragudest tuli läbi pugeda, et hoone ehituseks CO2 rahastus saada. Rahuoja, kes töötanud ka sotsiaalministeeriumi kantslerina, tunnistas, et asjaajamine oli nii keeruline, et ilmselt poleks see juurdeehitus teoks saanud, kui tal poleks sotsiaalministeeriumis töötamise kogemust.

Nõukogu esimees tänas Anna Lippu, kes taotluse valmis kirjutas: “Kaugeltki igaüks ei suuda sellest bürokraatiast läbi närida, et euroraha taotlust korrektselt lõpuks kirja panna. Anna abiga saime selle tehtud, esitasime ära, saime raha peale, siis tegime ehitushanke ja siis tuli kohe koroona. Nii et meie saar läks kinni, ehitaja ei julgenud Hiiumaale tulla, nad olid Saaremaal ka veel pealekauba ja sealt hakkasid need venitused pihta, aga kõik see aeg mõjutas, mõjutasid hinnatõusud, võib olla mõjutas ka ehitaja võimekus seda, et me 1. oktoobriks maja avatud ei saanud. Olime juba täiesti valmis ehitajaga lepingut lõpetama, Pirje teab täpselt, kui palju ta sai selle ehitajaga riielda ja Hergo ka, et kui palju sai neid hirmutatud. Lõppude-lõpuks oli ka meie jaoks parim lahendus see, et üks ja sama ehitaja selle ikkagi lõpuni ära tegi. Ja mis kõige tähtsam, et meie inimesed järgmisest nädalast pääsevad siia teenusele.” Rahuoja viitas, et Hiiumaal on aastaid olnud hooldekodu kohti puudu ja tunnustas keskuse juhatajat Pirje Lehtmaad, kes oli kogu projekti eestvedaja: “Hästi veetud ja hästi tehtud.”

Õige valik

Vallavanem Hergo Tasuja tänas kõigepealt iseennast selle eest, et nad tegid vallavalitsuses hea valiku, kui kolm aastat tagasi oli vaja Tohvrile uus juhataja leida. “Pirje on kõigist väljakutsetest uhkelt läbi purjetanud ja hea valik oli ka nõukogu esimehe näol – Riho on seda asja nõukogu poolt hästi vedanud ja olnud Pirjele väga tugevaks toeks nii selle maja juures kui üleüldse – minu tänusõnad mõlemale,” ütles vallavanem.

Tasuja, kes oli Emmaste vallavolikogu viimase koosseisu liige, märkis nüüd Hiiumaa valla poolt vaadates, et Emmaste valla viimase arengukava suuremad prioriteedid, Sõru sadama laiendus ja Tohvri juurdeehitus on edasi liikunud ja järjepidevus toiminud vaatamata sellele, et omavalitsuse nimi on nüüd teine.

Abivallavanem Liisi Mäeumbaed rõhutas, et lisaks majadele ja asjadele on väga olulised inimesed ning andis Pirje Lehtmaale üle Eesti sotsiaaltöö assotsiatsiooni tänukirja silmapaistva töö eest sotsiaalvaldkonnas sihtasutuse Hiiu maakonna hooldekeskus Tohvri juhina.

Õnnitlejaid palju

Samaaria Eesti misjoni juht Ülo Kikas ütles, et on rõõmus Tohvri arengute üle ja soovis igaks päevaks indu ja jõudu. Töötukassa tervitused tõi Ülle Mänd ja Hiiumaa haigla poolt ütles tänusõnu koostööpartnerile juhatuse liige Riina Tamm.

Peolaual olid Tohvri hooldekodu koka valmistatud uhked suupisted. Pirje Lehtmaa teatas, et üks nende kokkadest – meie armas Kaire, ülivõrdes räägin temast – tegi ära viienda kategooria koka eksami. “Ta oli seal kõikidele suureks üllatuseks – üks hooldekodu kokk on koos restoranikokkadega koolitusel!”

Pererahvas kolimise ootel

Esimese elaniku, Marta tuba oli juba sisustatud ja kui avamis pidu peetud, sai ta kohe sisse kolida majja, milles juba olemas kõik võimalused, et eakad väärikalt vananeda saaks. Riburada tulevad ülejäänud – kõik 15 uut kohta on hõivatud ja järjekorda jäi veel 40 teenusesoovijat.

Hiiu Lehele antud intervjuus ütles Pirje Lehtmaa, et ehitusaegsed raskused ei olnudki väga hirmsad, need olid ikkagi ületatavad, aga muidugi tõi avamine pingelanguse.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.NOORSOOTEATER_20_06_27_06

Pisut kahjugi oli tal noortest Saaremaa ehitusmeestest, kes tema sõnul nii pikaks ajaks Hiiumaale “küüditati” ja selle ajaga, mis nad hooldekodu ülakorrusel korteris olid, neile päris omaseks said.

Täitsa valmis kõik veel ei olegi, haljastus on üks, mis tegemata. “Nüüd on mõni aeg paus, aga kohti tuleb edaspidigi juurde ehitada, sest nõudlust on aina enam,” kinnitas ta.

“Hea aga on see, et meil on jälle koht, kuhu tulla ja milleks tulla. Me ju teenindame neid inimesi, kes siin elavad, nad on pererahvas. Mulle see sõna, klient, ei meeldi – nendega koos on nii palju sooje ja toredaid hetki. Ja meie kollektiiv on ikkagi super – me kõik tahame nende eluõhtu võimalikult ilusaks teha. Meil on kõik ikka väga hästi – ka kõik see COVID tundub eilse päevana.”

HARDA ROOSNA

Veel lugemist: