Jälgi meid

TURISM

Tirbile koeraga minna ei tohigi

Sääretirbi karjaaia väravasse seatakse peagi külastajaid teavitav silt, mis keelab koertega sisenemise, kui keegi keelust üle astub, vastutab tagajärgede eest keelust üleastuja.
Hiiu Leht kirjutas augusti algul mitmest juhtumist, kus Sääretirbi karjamaal söönud hobused ründasid turistidega kaasas olnud koeri, ehmatades nii ka inimesi. Toona pakkusid nii keskkonnaamet kui Käina osavalla vanem Omar Jõpiselg lahendusena täiendavat teavitussilti, et Sääretirbi külastajad teaksid, kuidas karjaaias käituda.
Augusti algul ütles Jõpiselg Hiiu Lehele, et osavald võib sildi paigaldamise enda peale võtta: “Kui teksti üle suuri vaidlusi ei tule, siis saab selle septembriks üles.”
Augusti lõpus ütles keskkonnaameti pressiesindaja Sille Ader, et Sääretirbile on kohe-kohe tulemas hobuste eest hoiatav silt. “Hobused on jätkuvalt karjatataval alal, kuid nüüd on neid natuke vähem – viisteist hobust,” lisas Ader.
Teisipäeval lubatud silti karjaaeda sisenemise kohas veel ei olnud. “Rääkisime osavallavanemaga, kes pidi sildi tellima – tema sõnul on puhkuste tõttu kõigi osapoolte ühtse nägemuse kokku­saamine tekitanud viivituse,” selgitas Ader.
Teisipäeval arutasid keskkonnaameti maahoolduse spetsialistid ja riigimetsa majandamise keskuse esindajad, kas üldse lubada koertega karjaaeda minna. “Seejärel saatsime vallavanemale ühise kirja meie nägemusega, et koeri ei tohiks Sääretirbi karjaaeda üldse lubada,” selgitas Ader.
Omar Jõpiselg ütles, et sildi tekst on veel kooskõlastamisel, kuid tuleb karjaaia väravale märk “Koerad keelatud” ja selle alla selgitus, miks ei ole hea mõte minna koeraga koplisse, kus liigub suur hulk lahtiseid hobuseid.
Osavallavanem rääkis, et arutleti ka leebemate väljendite üle, nagu “koeraga sisenemine omavastutusel”, kuid lõpuks leiti, et keelumärk on selgem sõnum, millest igaüks peaks aru saama.
Sääretirbis taastab hobustega loopealseid ja rannaniite perekond Tikk ning karjatatav ala on piiratud aiaga. Algselt olid karjamaal lambad, kuid need ei püsinud alal ja jooksid madalama veetasemega aiast välja. Nii läkski kogu Sääretirp hooldusse hobustega.
Hobuseid peetakse seal poollooduslike koosluste hooldamise eesmärgil – tänu hobuste söömisele on ala hooldatud, liigirikkus suurenemas, sealsed loodusväärtused kaitstud ja taastamistöödega on ala maastikuline ilu ning väärtused veelgi rohkem külastajale nähtavaks tehtud.
Sääretirp on populaarne ka külastajate seas, kes seal loodust naudivad, meres ujuvad ja avatud vaateid imetlevad. Seni oli värava lähedale paigaldatud eesti- ja inglisekeelne silt, millel oli kirjas, et karjatataval alal on loomad, keda ei tohi ehmatada. Mis loomadega tegu, seda kirjas polnud. Samuti oli seal kirjas, et aeda läbivad lemmik­loomad peavad olema lõastatud. Hobuste puhul sellest abi polnud, sest oma karja kaitsev hobune pidas ohuks ka rihma otsas olnud koera ja jooksis talle peale.

Veel lugemist:

UUDISED

Sääretirbil hobuste rünnaku osaliseks sattunud koerad käitusid viisakalt, inimesi ehmatanud hobuste pealejooks neile tulenes oletatavasti instinktist. Peale artikli “Sääretirbil ründas külastajaid hobusekari” ilmumist kirjutas...

UUDISED

Hobuste ründe­objektiks olid koerad, keda külastajad aeda minnes kaasa võtnud, kuid ohus olid ka inimesed, sealhulgas lapsed. Kõikidel Hiiumaad tutvustavatel veebilehtedel kutsutakse külastama Kassaris...