Jälgi meid

UUDISED

Telefonikelmid õngitsevad üha aktiivsemalt

erakogu
Politsei saab aina rohkem teateid telefonikelmidest. Petturid üritavad inimesi haneks tõmmata isegi koroonaviiruse ohuga, pakkudes neile võimalust investeerida, et vaktsiini kiiremini arendada.
Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et hiidlased on selle aasta kahe kuuga teada andnud juba 22 juhtumist, mil telefoni­kelmid on neid petta üritanud. “Tundub, et kõnede tegemine on aktiivistunud, kuid on hea meel, et inimesed neist politseile teada annavad,” tõdes Raudsepp.
Tema sõnul on kõige tavalisem stsenaarium see, et helistab vene keelt kõnelev inimene ja pakub erinevaid võimalusi kiireks rikastumiseks. “Näiteks juba hommepäev hakkab sinu pension teenima 30 protsenti lisa. Selleks pead aga investeerima nii ja nii palju. Ohvril palutakse arvutis internetipanka sisse logida.”
Raudsepp ütles, et kelmid on väga head rääkijad ja psühholoogilised mõjutajad. Tihti pakutakse ohvritele lisaks rikastumisele ka preemiareisi soojale maale. “Neile on oluline kätte saada inimese pangaparoolid ja ligipääsud,” märkis politseijaoskonna juht.
Soovitus: lõpeta kõne kohe
Paar nädalat tagasi registreeriti Saaremaal juhtum, kus inimesele pakuti soodsatel tingimustel laenu. Lugu lõppes hoopis nii, et inimene maksis laenu pakkujale erinevaid teenustasusid kokku ca 15 000 euro eest, kuid laenu siiski ei saanud ning kantud summasid ei tagastatud.
“Kõige olulisem on mitte rääkida. Kui saate aru, et tegelikult te ju ei oota sellist kõnet, siis katkesta vestlus, blokeeri number ja teata meile, et niisugune juhtum oli.”
Politseijaoskonna juht ütles, et neile on mõistlik teatada sellepärast, et politsei oleks kursis, kui aktiivselt kelmid tegutsevad.
Raudsepp manitses veel, et kindlasti ei tohi ühelegi võõrale anda mitte ühtegi oma parooli.
Kelmid kasutavad kuumi teemasid
Kelmid üritavad inimesi haneks tõmmata ja nende pealt teenida isegi praegu väga aktuaalse ja hirmu külvanud koroonaviiruse abil.
“Helistatakse inimestele ja öeldakse, et esindatakse maailma tervishoiuorganisatsiooni. Pakutakse koroona kiirteste või võimalust investeerida, et saaks kiiremini vaktsiini arendada ja viirusele ravi leida,” kirjeldas Raudsepp.
Tema sõnul kasutavad kelmid ühiskonna n-ö kuumi teemasid väga kiirelt ära.
Hiidlased õnge pole läinud
Politseijaoskonna juht ütles, et neile teadaolevalt pole ükski hiidlane kelmide õnge läinud. Siiski soovitab ta teada anda kõigist niisugustest juhtumitest, sest need kuuluvad kindlasti kriminaal­uurimise valdkonda.
Kelmused käivad kaasas ka e-poodidest ostmisega. Tema soovitab alati enne ostu sooritamist uurida e-poe või inimese tausta, et mitte petta saada. “Internetist ostes on hiidlased ikkagi petta saanud. Näiteks portaalides okidoki või osta.ee on raha üle kantud, aga kaupa pole kätte saadud.”
Õnneks pole Hiiumaal siiski olnud juhtumeid, kus mitmed kümned tuhanded eurod investeerimis­kelmidele lähevad.
Politseijaoskonna juht sõnas, et tõenäoliselt tulevad petukõned kõik ikkagi Eestist, hoolimata sellest, et kõnede riigikoodid on erinevad. “Kasutatakse erinevaid tehnoloogilisi lahendusi,” tõdes Moonika Raudsepp.

Veel lugemist: