Pärast paariaastast tööd avatakse sel pühapäeval täiesti uueks saanud Tärkma sadam.
Projektijuht Liina Härm rääkis, milline nägi Emmaste vallas asuv sadam välja enne kui sadama arendamise ette võtsid: kaid ära vajunud, sadamahoonet polnud, oli vaid väike putka, kuhu kalurid oma asju panna said, ja Soela väina tugev vool oli liikuvad setted kandnud sadamakanalisse.
“Algul mõeldi, et küsiks natuke raha, teeks sadama korda, aga siis saime hakkama julgustükiga – mõtlesime, et kui korra tegema hakkame, teeme kohe suuremalt,” rääkis Härm.
Sadama arendusprojekti üks eestvedajaid Margus Kastein ütles, et kogu asi sai alguse sellest, et tema isa Jüri Kastein ei saanud enam paadiga sadamast välja. “Oleksime võinud võtta kopa ja natuke muda eest ära tõsta, aga leidsime siis, et võtaks asja suuremalt ette,” meenutas ta.
Esmalt tehti eeltööd: sadam kanti registrisse, võeti veekasutusluba süvendustöödeks, viis rannakalurit, Urmet Paumees, Ats Paomees, Aare Ernes, Jüri Kastein ja Margus Kastein asutasid Tärkma sadama seltsi ja selts sõlmis maaomanikuga hoonestusõiguse lepingu.
2013. aasta suvel küsis selts sadama taastamiseks 60 000 eurot toetust Euroopa Liidu kalanduspiirkondade säästva arengu meetmest, tööde üldmaksumuseks saadi 100 000 eurot. Ja loetellu sai märksa enam töid kui algselt plaanis: lisaks sadama ja kanali süvendamisele ka kaide rekonstrueerimine ja sadamahoone ehitamine ning loomulikult eelnev projekteerimistöö.
Taotlus oli edukas ja 2014. aasta kevadel algasid ehitustööd. Peatöövõttu tegi OÜ Dagosan, sadamahoone ehitas OÜ Haasoja. Sadamahoone projekti autor on OÜ Kamp Arhitektid arhitekt Kaspar Kruuse, kelle juured samuti Tärkma külas.
Nüüd on sadam valmis ja sadamahoone vaatetornist avaneb kaunis vaade Soela väinale. Margus Kastein julgustas Emmaste valla elanikke, aga ka kõiki hiidlasi mõtlema suuremalt ja julgemalt, sest ainult nii saab saareelu paremaks muuta.
Ta jagas meelsasti oma kogemust, mille sai sadama taastamisprotsessis: “Sain aru, et oleme harjunud lootma kellelegi teisele, kes peaks tulema ja asjad korda tegema. Ja kui seda teist ei tule, siis seisavadki asjad nii nagu need on. Tärkma sadama taastamine on ilmekas näide sellest, kuidas kohalike inimeste algatusel saab teha suuri asju nii, et võitjaks on mitte üksikisikud, vaid kogukond.” Kastein rõhutas, et Tärkma sadam on nüüd avalik sadam: “See on nüüd päriselt kogukonna sadam, meie kõigi oma ja harjuge seda kasutama.”
Avapeol puhuvad Sõru Jazzilt tulnud puhkpillid, kõnede ja lindilõikamiste vahele musitseerivad saksofonistid Raivo Tafenau ja Siim Aimla ning Emmaste Swing Rock Band. Pidu algab pühapäeval, 21. juunil kell 11.
Selleks, et peokohta jõuda, tuleb Emmaste vallamaja juurest, kõige suuremalt teeristilt pöörata mere poole, Käinast tulles siis vasakule, ja sõita aina otse Tärkma külast läbi kuni meri ja sadam vastu tulevad. Teekonna pikkus vallamaja juurest on 1,6 km. Kes üle jää naabersaarel käinud, teab, et sealtsamast algab talviti kahe saare vaheline jäätee.