Käina kultuurikeskuse saalis kõlab harva saarele esinema jõudev Tallinna kammerorkester, kaasas tuntud muusikud, üks neist Peter Spissky, maailmatasemel vanamuusikameister, viiuldaja ja dirigent Taanist.
Tallinna Kammerorkester on mitu aastat tagasi korra Käinas kontserdi andnud ja see jättis kuulajaile ereda mälestuse.
“Oleme otsinud võimalust, et orkester uuesti saarele tuua,” rääkis Käina huvi- ja kultuurikeskuse direktor Ly Meldorf. Käina kontsert pandigi orkestri kavasse juba 2019. aasta kevadel.
“Kontserdi kava pandi algselt kokku ideega, tähistada Euroopa vanamuusikapäeva, mis nüüd saab toimuma hoopis aasta ja kolm kuud hiljem,” nentis Meldorf.
Orkestri produtsendi Kaido Kelderi sõnul on muusikud tänulikud, et nende esimene publikuga kontsert sel kevadel on Käinas: “Aitäh Käina huvi- ja kultuurikeskusele ja Ly Meldorfile, et nad meid taas vastu võtavad!”
Kelder rääkis, et annavad kontserte suurima heameelega kõikides kohtades, kuhu neid kutsutakse ja kuhu orkester ära mahub. Eriti veel praegu, kus võimalused kontserte teha on olnud väga piiratud.
Kirikukontserdid augustis
Tallinna Kammerorkester alustas eelmisel suvel kontsertidega Eestimaa kirikutes. “Valisime koos orkestri peadirigendi Tõnu Kaljustega
esinemiseks just neid kirikuid ja kohti, kus me pole tihti käinud,” meenutas Kelder. “Arvan, et see oli väga õnnestunud tuur, publikut oli kõikjal palju ja aplaus iga kontserdi lõpus pikk. Jätkame kirikukontsertidega ka sel suvel, augustis.”
Kelder tõdes, et pole vahet, kas esinetakse näiteks Jaani kirikus või maakultuurimajas, lavale minnakse ikka selleks, et pakkuda kuulajatele parimat.
“Tihti on nii, et mõni kontsert väiksemas kohas jääb kauaks meelde, just oma vahetu emotsiooni ja südamliku tagasisidega, aga sama võib juhtuda ka maailma suurimates saalides.”
Eri kohtades võib kavas vahel olla ka erinevusi, võib vahetuda solist, muutuda kava pikkus jne. “See sõltub hetke asjaoludest, kontserdikorraldajate soovidest,” selgitas ta.
Seekord on kontserdikava sama nii ülehomme, 3. juunil Käinas kui ka päev hiljem, 4. juunil Tallinna Jaani kirikus. Esinejad ootavad kuulama kõiki inimesi, kes tahavad muusikat kuulata.
Kavas on barokiajastu teosed – Händeli aariaid esitab võluv sopran Maria Valdmaa. Lisaks tulevad esitusele G. Ph. Telemanni, H. Purcelli jt ajastu heliloojate orkestriteosed.
Kontserdikavast
Kontserdi dirigent Peter Spissky lisas, et kavas on esitada muusikat Johan Helmich Romanilt, keda on nimetatud Rootsi Händeliks. “Ta olevat tantsinud nagu prantslane ja laulnud nagu itaallane, kuid seda kõike tugeva, ent võluva Rootsi aktsendiga,” vahendas Spissky. Tantsumuusika vaheldub kontserdil värvikate barokiajastu ooperiaariatega. Need esitavad solistile väljakutse kehastuda Händeli kangelannadest kord õnnelikuks ja tantsisklevaks Poppeaks, siis hullumiseni raevukaks Alcinaks soprani Maria Valdmaa esituses.
Georg Philipp Telemanni muusikaline päevaraamat “Vanad ja uued rahvad” jutustab rootslastest ja taanlastest, kus vanem põlvkond naudib rahulikku, tüünet elu, samal ajal kui noored galopeerivad rutakalt ringi. Tundub, et võrreldes 18. sajandiga ei ole praeguseks just palju muutunud.
André Campra süit ballettooperist “Galantne Euroopa” räägib prantslaste elegantsusest ning hispaanlaste ja itaallaste kirglikkusest.
Francesco Geminiani “La Follia” aluseks on tema õpetaja Arcangelo Corelli viiulisonaat. Teos on truu oma pealkirjale (tlk ‘hullus, hullumeelsus’), arenedes suursugusest teemast virtuoosseks ja kirglikuks eneseväljenduseks.
Kontserdi juhatab sisse Henry Purcelli süit ooperist “Haldjakuninganna”, mis on lummatud Shakespeare’i võlumaailmast: kuuvalguses sillerdav võlumets on täis armunuid ning Cupido armunooltest ei jää puutumata ei inimesed, haldjad ega ka jumalad.
Kontsert Käina kultuurikeskuses neljapäeval, 3. juunil algab kell 18, kontsert on vaheajata ja kestab kokku tund ja 15 minutit.
HELJA KAPTEIN
Infot Tallinna kammerorkestri tegemiste kohta leiab nende kodulehel
www.tko.ee