Connect with us

Arvamus

Suurte silmadega karvased asjad

Daniel Vaarik. | Erakogu

Eelmisel aastal nägin Hiiumaal ühe kohviku kõrval istuvat trullakat poissi, tal oli seljas t-särk kirjaga „Save Earth!“ („Päästke maakera!“) ning ta litsus parajasti plastmassist põrsas Peppaga ämblikku laiaks.
Kas pole turist üks vastu­oluline olend? Ta armastab loodust, kuid samas ka tallab su moonipõllu laiaks, et selfisid teha. Ta tahab džinni sisse neli kadakamarja rohkem, et elus oleks rohkem seiklust, kuid kohe, kui wifit pole, on kisa taevani.
Ühe lennujaama järjekorras seistes vaatlesin teinekord kümmet eakat soomlast, kes olid ennast koos ratastega kohvritega kuuele ruutmeetrile ära mahutanud. Oletasin, et kui nende inimeste eluaastad umbkaudu kokku liita, sisaldasid need ruutmeetrid minu ees rohkem kui 700 aastat elukogemust.
700 aastat! Me räägime siin hea toiduga täidetud heaoluriigi kümnenditest, nädalate või kuude kaupa saunas lõõgastumisest. Mägede kaupa toitu, kooke, kodaniku­ühiskonda, nalja ja nap­su, Kaurismäki filme ja Kekkose kõnesid.
Aga milles väljendub nende inimeste kokkuliidetud aastate kogemus? Tarkus? Ma vaatasin, et nad olid ostnud lastelastele neidsamu karvaseid suurte silmadega mänguasju, mida saab igalt poolt. Nende kilekottidest paistis välja seesama Heinekeni õlu, mis igal teisel.
Kas nad ei võiks selle 700 aastaga teha midagi paremat, kui osta reisil kokku sedasama kola, mida saaks ka kodulinna kõrvaltänavast? Mis on üldse turismi mõte, kui see tekitab lihtsalt tohutult palju ühesarnast kogemust?

Veel lugemist:

Uudised

Kui paar nädalat tagasi pakkusid jahimehed, et vast on Hiiumaal elanud karu Saaremaale läinud, siis reedel sai Valgu kandis kinnitust, et loom pole ära...

Taskuhääling

Hiiumaal toimub neil päevil 16 riigi osalusel miinitõrjeoperatsioon Open Spirit 2024. Miinijahtimisest ja mereväest rääkis köik jütud ära Eesti Mereväe miinisõja divisjoni ülem Ott...

Huudised

Eelmisel nädalal Kõrgessaares Utoopia Nr 9 külalistemajas avastatud vargus lahenes tänu vihjetele ja pühapäeva hommikul jõudis Toivo Pildi teos Utoopi seinale tagasi. “Pilt oli...

Uudised

Nelja Nurga Galeriis avati 4. aprillil Maret Kukkuri esimene isikunäitus “Fragmendid“. Näitus koosneb Itaalias veedetud aastate (2017–2022)  jooksul tehtud kahekümnest  fotost, mis on temaatiliselt...