Jälgi meid

UUDISED

Sulev Matto sai aegade kuivema viljasaagi

Viljakasvatusega tegeleva OÜ Mardi peremees Sulev Matto sai tänavuse kuuma suvega nii kuiva viljasaagi, et seda polnud vaja kuivatisse viiagi.
Kui tavaliselt kuivatatakse teravilja seni, kuni niiskusesisaldus on 11–12 protsenti, siis tänavu OÜ Mardi põldudelt kogutud tritiku (ld k triticale) niiskusesisalduseks mõõdeti 10,6 protsenti. “Sellist asja ei ole juhtunud kõik need üksteist aastat, mis ma teravilja kasvatan,” kinnitas Matto.
Ta lisas võrdluseks, et kui Leedu teraviljakasvatajatel läheb kuivatit vaja kord kümne aasta tagant, siis Eesti teraviljakasvatajatel on kord kümne aasta tagant haruldane võimalus vili otse põllult aita viia ja kuivatamiskuludelt kokku hoida.
“See on väga hea, sest vilja hind on praegu olematu,” ütles Matto, kes küll ise vilja müüa ei kavatse – kogu saak, 300 tonni tali- ja suvivilja, läheb omaenda karjale söödaks.
18 hektarilt sai Matto tänavu 60 tonni tritikut – see teeb saaginumbriks 3,4 tonni täiskuiva vilja hektarilt. Tavalisel aastal võib saaginumber suuremgi olla, kuid kuivatiskäigu järel väheneb kaal paarkümmend protsenti. “Parem saak kui tavaliselt ja täitsa hea tulemus nii kuiva suve kohta,” ütles Matto ja lisas, “Eks peab selle aktsionäriga rahul olema, kes pilve peal istub.”
Taliviljalõikus OÜ Mardi põldudel, mis asuvad üsna Soera talumuuseumi kõrval, algas kolmapäeval ja reedel oli Matto juba ametis kõrrepõllul – kuldselt läikivat kuiva põhku rullimas.
Suviviljalõikust on Matto tavaliselt alustanud 1. septembrist. Tänavu jõuab lõikusaeg nädalajagu varem kätte.
Tehnohoole põllul
Põlluveerel seisis John Deere firma logoga auto ja kabiinis toimetas teine mees, sestap oli Mattol aega ajakirjanikuga juttugi rääkida.
Matto selgitas, et just selleks päevaks oli kokku lepitud, et John Deere firma töömees tuleb traktoreid üle vaatama. Mattol on selle firma kaks traktorit. Vanemal oli elektrisüsteemis viga ja uuemale tuli installida uus tarkvara.
Traktorid on kallid – vanem maksis vanasti “ainult” miljon krooni, uuema hind on 160 000 eurot, sestap tänapäeva traktorist ise masina kapoti alla ei roni. See eest aga võimsad; põllule kulub tunnike, 18 hektari ülekäimiseks päevake.
Põhk on tänavuse kuivaga kui kuld, särab ja lõhnab meeldivalt. Põhiliselt kogutakse seda karjale allapanuks, aga kui tarvis, kõlbab silo kõrvale ka söödaks. “Kui silo on märjem, siis ma olen pannud ratsiooni ka seda. Sellepärast ma seda võimalikult kuivalt tahangi kokku saada, et ei tekkiks sinna mingit hallitust või muud sellist häda ja siis saab seda ka toidulisandina tasakaalustamiseks kasutada – niiskemale söödale natuke kuiva ja kiudu juurde.”
Metssead ei taha
Tritikut kiidab Matto ka seepärast, et metssead seda ei taha – ohted neile ei meeldi. Tritik on nisu ja rukki hübriid ning seda on kaht sorti: nisupõhised ja rukkipõhised, rukkipõhisel ongi torkivad ohted. “Kui oleks tavaline talinisu, oleks metssead selle ammu ära söönud, aga tritikupõllus korra käivad ja enam ei tule,” selgitas Matto.
Hein oli Mattol juba kalurite päevaks valmis: “Rihtisin just niimoodi, et saaks heina valmis ja võib pidu panna.” Nüüd loodab peremees veel silo lisaks teha – osades kohtades kolmanda, osades teise niitena, kaks niidet on valdavalt tehtud. “Esimesel niitel polnud viga, aga teine oli parem,” rääkis Matto ja lisab rahulolevalt, et kultuurmaadelt tuli teine niide väga ilus.
Kari kasvab kuid      tulevik on tume
Matto ettevõtte OÜ Hiiumaa Agro kari on viimaste aastatega natuke suuremaks kosunud – praegu lüpsab 120 ja põhikarjas on umbes 155 veist. “Kui täna ei ole keegi juurde poeginud, sellepärast ütlen nii umbes-täpselt,” selgitas Matto, et kui noorloom poegib, tuleb ta üle põhikarja.
“Karja tuleb vist piirata, sest piima pole ju tarvis,” on Matto murelik. “Eks huvitav on, mis sest saab. Teine asi, et piimakvoot on nagunii täis – kui nüüd Venemaa äkki kvoodi ära reguleerib… Kvoodiaasta ju lõppeb viimase märtsiga, nii et meil on mõnusalt pool aastat aega. Kui Venemaa pärast üksjagu piimatootjaid välja sureb, näiteks see viis protsenti, mis meil kvoodist üle on, siis on meil jälle korras kõik – riik ei ületa kvooti.”
Seni pole Matto piima kokkuostja veel mingeid muutusi teinud ega piimahinna kallale kippunud.

Veel lugemist: