Connect with us

Uudised

Sooline palgalõhe Hiiumaal kasvab

Kõige vähem saavad naised meestega võrreldes palka Hiiumaal ja Ida-Virumaal, selgub statistikaameti aastaraamatust. Hiiumaal said naised võrreldes meestega 2013. aastal 29,7 protsenti vähem palka. Veel suurem on palgalõhe vaid Ida-Virumaal – 30,1 protsenti. Samas kui Ida-Virumaal vahe aastaga vähenes, siis Hiiumaal kasvas, olles 2012. aastal 28,9 protsenti.
Võrdluseks, Saaremaal ja Lääne-Virumaal, kus palgalõhe oli 2012. aastal vastavalt 30,9 ja 31,2 protsenti, on vahe vähenenud, nüüd on naiste ja meeste palga erinevus pea 26 protsenti kummalgi.
Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles suure palgalõhe põhjuseks Postimehele kolm märksõna: kalandus, metsandus ja plastitööstus. Metsanduses oli 2012. aastal keskmine brutopalk ligi 600 eurot, plastitööstuses ligi 800 eurot. Kalanduses seevastu pea poole rohkem, veidi üle 1500 euro. Brutopalk kasvas kalanduses viie aastaga poole võrra, nii et Hiiumaa meestest saavad praegu rohkem palka vaid Harjumaa mehed.
Hiiumaa 2012. a majandusülevaatest selgus, et kalandusel läheb hästi tänu nõudlusele karusnahkade järele. Peamiselt kasutatigi Hiiumaalt püütud kalu söödaks karusloomakasvanduses, vähem inimtoiduks.
Samas tuleb vahet teha palgalõhe põhimõistetel ja mitte lähtuda vaid keskmisest soolisest palgalõhest ehk meeste ja naiste keskmise brutotunnipalga erinevusest.
Näiteks töötavad Rahuoja sõnul pea poole Hiiumaa majanduskäibest andvas plastitööstuses kõrgematel, insenerikohtadel, pigem mehed. Naised on liinitööl. Sel juhul on palgalõhe puhul tegemist soolise segregatsiooniga, täpsemalt vertikaalse segregatsiooniga, mis tähendab naiste ja meeste koondumist eri ametialadele. Eristatakse ka horisontaalset segregatsiooni, mis viitab naiste ja meeste koondumist eri tegevusaladele. Eesti statistikaamet on välja toonud, et palgalõhe on eelkõige sektoripõhine. See tähendab, et palgalõhe on kooskõlas turumajanduse toimimismehhanismidega. Ehk ka tööjõud on kaup ja erinevates sektorites ongi erinevad töötasud.
Probleem tekkib diskrimineerimise puhul – see tähendab juhul kui naistele makstakse vähem palka ainuüksi seetõttu, et nad on naissoost. Statistikaameti andmed võimaldavad aga paralleele veelgi tõmmata. Selgub, et töösurmadest moodustavad mehed 96 protsenti. See annab aimu, et mehed töötavad tõenäolisemalt sektorites ja ametitel, kus on raske ja ohtlik töö. Ühtlasi ka kõrgem palk.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...