Jälgi meid

VARESE LOOD

Seal vanas Narva linnas 1.

Kuigi Narvat hävitati Teises ilmasõjas hirmsal kombel, leiab sellest linnast ikkagi palju vaatamisväärset.

Linnustepaar vastamisi jõe kahel kaldal on eriline kogu Euroopas. Samuti võrdlemisi hästi säilinud Kreenholmi linnaosa, mille üheks pärliks on pigem barokset lossi meenutav haigla. Too on tegelikult võrdlemisi uus ehitis, valmis alles aastal 1913. Uusbarokne välisilme johtus mingil määral toonasest baroksest vanalinnast. Sõjas hävis hoone kolmandiku ulatuses. Hilisemal restaureerimisel kaotas ehitis osa oma arhitektuurseid elemente, ent mõjub sellegipoolest jätkuvalt suursugusena. Lossilikkust rõhutab haiglaesine purskkaev.

See on justnagu omamoodi hasart või siis palverännak, kõndida Narvas ringi ja otsida üles iga pääsenud ennesõjaaegne maja ning need ükshaaval üles pildistada. Seekord pakkus mulle üllatuse Juhkentali linnaosa. Siin on alal suisa kaks puitmajagi. Raudsilla 3 kahekordne puithoone kõrvuti kivist ehitisega ning eraldi Juhkentali 7 eramu, luues siia haruldast väikelinlikku tunnetust. Plastakende üle on parem mitte virisema hakata…

Juhkentalis jäi püsti ka kaks kirikut: neobütsantslik ortodoksi ning neoromaanilik luteri Aleksandri kirik. Viimase torni taastamist nägin oktoobris 2007. Nüüd on see ammuilma valmis, noored kasedki müüripragudes kasvamas…

Rootsi lõvi on omaette teema. Algne monument asus linna läänepiiril ja toona maakera käpa all hoidev lõvi oli suunatud itta, kusjuures pea vaatas rohkem kõrvale. Nüüd seisab mittetäielik ja vähendatud koopia jõe kõrgel kaldal Joaorus ning lõvi esiots on keeratud läände. Ka on uuel sambal puudu Karl XII initsiaalid ja krooni kujutis.

Aga Narva vanalinn… Jah, see on endiselt üks nukravõitu koht. Venelased ei pommitanud seda sõjas sugugi päris maatasa, paljude hoonete müürid jäid püsti. Kuid need kisti hiljem maha, et ehitada uus ja helge nõukogude linn.

Isegi Koidula 3a amortiseeruv maja taheti aastakümneid hiljem lammutada. Õnneks läks teisiti ja see restaureeriti. Tegu on nüüd ühega kahest rootsiaegsest Narvas alles olevast elamust. Teine asub naabruses jõe kohal kõrguva bastioni serva lähedal, aadressiga Koidula 3.
Kahjuks on see viimastel kümnenditel alla käinud, suisa aknaid on hoonel puruks pekstud. Uus katus on siiski peal ja loodetavasti ärkab ka see maja millalgi uuele elule.

Aga too Koidula 3a mõjub omaette imena, teravas kontrastis nõukaaegsete kortermajade ja kõrvale püstitatud kuidagi tobedailmelise tänapäevase ehitisega. Ilus, väga ilus on see kollane ehitis oma paljuruuduliste akendega. Lausa nunnu, ehkki seal sees pesitseb nüüd prokuratuur.

Veel lugemist: