Connect with us

Uudised

RMK võib osta Õngu noorkalakasvanduse

Veebruaris saatsid Hiiumaa rannakalurid kirja Riigimetsa Majandamise keskusele (RMK), milles avaldasid soovi, et nii, nagu Põlula kalakasvatuse, võtaks RMK oma hoole alla ka Hiiumaal asuva Õngu kalakasvanduse, mis tänavu omaniku pensionile mineku tõttu töö lõpetab.
RMK peadirektor Aigar Kallas selgitab saadetud vastuses, et Põlula kalasvandus võeti üle RMK ja keskkonnaministeeriumi vahel sõlmitud lepingu alusel ning ostu-müügitehingut ei toimunud.
Kallas tõdeb, et Õngu noorkalakasvandusel on kahtlemata olnud oluline positiivne mõju kogu Lääne-Eesti meriforelli asurkonnale, kuid kuna see on eraomanduses, ei saa RMK seda üle võtta ja selle tööd jätkata samadel tingimustel Põlulas tehtud reorganiseerimisega, kus keskkonnaministeerium riigi esindajana sellise otsuse tegi.
Ühe võimalusena märgib ta, et aastateks 2002–2010 koostatud kalakasvatusliku taastootmise programm vajab uuendamist. “Teoreetiliselt võiks RMK võtta endale kohustusi kalavarude taastamiseks ka väljaspool Põlula kalakasvatuskeskust, sh meriforelli varude täiendamiseks Hiiumaa vetes, kui kõnesolev programm uuendatakse, kinnitatakse keskkonnaministri poolt ja sisaldab niisugust ettepanekut,” ütleb Kallas veebruaris saadetud vastuses. Ta märgib, et samuti vajavad sel juhul lahendamist kaasnevad finantseerimisküsimused.
Näiteks 2012. aastal püüti Hiiumaa harrastus- ja kutseliste kalurite poolt 3,8 tonni meriforelli, mis on võrreldav Harju- ja Lääne-Virumaaga, kus on mitmeid häid lõhe- ja meriforelli kudejõgesid.
“Ilma Õngu noorkalakasvanduse tegevuseta ei küündiks püügid ilmselt sinna lähedalegi,” seisis RMK-le saadetud kirjas, mille allkirjastas MTÜ Hiiukala juhatuse esimees Heino Kalmus.
OÜ Õngu Noorkalakasvandus juhataja Merle Kääri ütles, et talle meeldiks, kui Õngus noorkala kasvatamine jätkuks, kuid ta müüb kalakasvanduse sellele, kes pakub paremat hinda. Kääri selgitas, et kalakasvandus, mille ta 20 aastat tagasi pangalaenuga Hiiu Kalurilt ostis, on sisuliselt tema pensionikindlustus.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...