Hiiumaa ametikooli ajutine aiastuudio Selveris kukkus välja nii tore, et juhtivõpetaja Hebe-Kai Kann tunnistas – ei raatsi seda laupäeva õhtul veel kinni pannagi.
Hebe-Kai Kann rääkis, kuidas külastajad on nende “uut poodi” kiitnud ja avaldanud kahetsust, et tegu on vaid ühekordse projektiga. Mitu inimest aga on avaldanud soovi ametikooli õppima tulla. Ja hästi menukas oli teisipäevade kokedama ehk Jaapani samblapalli valmistamise töötuba.
POP UP aiastuudio on lahti veel ka täna ja homme. Täna näeb Selveri ees ametikooli õpilaste ja õpetajate ehitud uhket pulmaautot, ametikooli maastikuehitajate tegemisi näeb aga Vabrikuväljakul. Homme on tore võimalus tulla aiastuudiosse lastega – kell 11 ja kell 12 algavad aianduse töötoad lastele alates kolmandast eluaastast. Kann rääkis, et lastega vesteldakse taimede elust, lapsed saavad lilli ja köögiviljaseemneid turbatablettidesse külvata, suuremad saavad taimi ümber istutada ehk pikeerida.
Tegus kolmik
Hiiumaa ametikooli õpetajatepere on täiendust saanud kolme uue ja naksaka juhtõpetaja võrra – nende ideedest sündinud POP UP aiastuudio on midagi päris uut ja erilist. Esiteks asukoht ja ajutisus, teiseks kujundus: kollaseks värvitud kirjutuslaua sahtlites lillepotid, lillaks värvitud vanade vineertoolide istmetel kasvamas rammus kassimuru, punases kummikus õitsev kirsioks…
“Nii tore on olnud seda kõike siin koos disainida,” rõõmustas Lylian Meister, kes ametikoolis alustas tööd jaanuaris. “Näiteks see lilleriiul näeb välja nagu oleks see toodud mõnest peenest disainipoest, aga mina lunisin selle Selveri laost välja, Loona värvis lillaks, Hebe-Kai ja Jane kaunistasid ära.”
Tomatid kohvitopsis
Meister tutvustas ostuhuvilistele tüdrukupiltidega kohvitopsidesse istutatud tomatimaimukesi: “Kollase kleidiga tüdrukul tulevad kollased viljad ja punase kleidiga tüdrukul punased viljad ja sellest topsist, millel on rohelise kleidiga tüdruk, tulevadki rohelised viljad, aga need on kõrged kasvuhoonetomatid ja neid ei saa kasvatada amplis või potis nagu kollaseid või punaseid.” Saadaval aga oli veel erilisemaid, triibuline nagu sebra, Krimmi must ja isegi valge tomat.
“Üks taim maksab üks euro – meie eesmärgiks ei ole äri, vaid tutvustamine, näete, siin on lisaks tomatitele meil hulk erilisi maitsetaimi,” lisas ta.
Kunstnik-dekoraator Jane Siimso-Merivoo, kes tuli appi aiastuudiot avama ametikooli juhtõpetaja Hebe-Kai Kanni kutsel, ütles, et oma õpilasi aitab ta alati – Hebe-Kai õppis Jane juures kunsti paarkümmend aastat tagasi.
“Väga kaasaegne, noortepärane ja popp,” oli tema hinnang ametikooli algatusele. “Õppevahendiks sobib see väga hästi, sest sa pead kiiresti reageerima kõikidele asjadele.”
Ta ise õpetas mustikavartest pärja punumist nii juhtõpetajatele, Hollandist tulnud praktikantidele kui huvilistele, kes stuudiosse sisse astusid.
Hea tiim haarab ideid lennult
“Meil on viimasel ajal ametikooli sattunud selline tiim, et üks alustab mõtet ja teine lõpetab,” rääkis Loona Pallase, et koostöö sujub superhästi. “Üks ütles, et teeme muruga tooli, teine, et värvime tooli lillaks ja täpselt nii need mõtted sünnivad.”
Niimoodi, koos ja käepärastest asjadest sündis ka aiastuudio sisustus: “Leidsime vanad toolid, ehitasime toolipõhjale ääre, siis viisin tooli koju, radiaatori äärde sooja, et kassimuru ehk oras kiiresti tärkaks – nelja päevaga läks roheliseks ja voilà…”
Pallase nentis, et nad tunnetavad praegu kuidagi eriliselt oma tiimi jõudu, kellega neil mõtted ühte rada jooksevad ja see energia jõuab ka ametikooli õpilasteni – kõigi kolme õppegrupid, floristika, maastikuehitus ja aiandus, on täis.
“Viimati kuulsime oma õpilase suust sellist kommentaari, et kool hakkab nii heaks minema, et varsti igaüks ei pääsegi enam siia õppima!” kinnitas Pallase, et see on just see, mida nad tahavad – teha kõik selleks, et Hiiumaa ametikool oleks hea ja hinnatud õppeasutus. “Hiiumaa on eksklusiivne saar ja miks ei võiks meie kool olla eliitkool, mis pakub natuke teistsugust lähenemist ja hästi individuaalset õpet?”
Neid pingutusi toetab ka ametikooli juhtkond, kes Pallase sõnul on toetav ja inspireeriv. “Meie kooli praktikaosa on väga tugev, õppekavade arendus samuti ja meile endale tundub, et läheb nagu lumepall see kool aina suuremaks ja paremaks – tore on olla selliste muutuste juures,” ütles Loona Pallase. Juba sel sügisel avatakse ametikoolis kolm uut aianduse õppekava: ja kõik rohenäpud on kooli oodatud.
Uus õpetaja: Kõige ilusam töökoht
Lylian Meister rääkis, et aiandus on tema armastus ja kui ta nägi, et ametikool otsib lapsepuhkusel viibiva õpetaja asemele uut töötajat, ta kandideeris ja osutus valituks. Nii on põline tallinlane praegu Käina elanik, aga kolis saarele hoopis Pärnumaalt, kus ta on ühe vana raudteejaamahoone endale koduks ehitanud. Meisteri esimene kõrgharidus on tekstiilikunstnik, aga natuke enne neljakümnendat eluaastat läks ta Räpinasse maastikuehitust õppima.
Tema esimesed muljed Hiiu saarest on, et siin on kõik väga rahulik ja inimesedki rahulikud: “Siin on tore olla!”
Teiseks on ta saarel avastanud salapärase võrgustiku, kus kõik kõike kohe teavad ja kui sul on midagi südamel, jõuab see mure kohe õigete inimesteni, enne kui sa ise jõuaksidki. “Hästi tore on see, et kui on mõni mure ja sa ütled seda ühele kolleegile, siis järgmisel päeval, kui palud teiselt kolleegilt abi selle mure lahendamiseks, tema juba teab sellest murest ja see on juba pooleldi lahendatud,” tõi ta näite.
Suuremõisa lossi nimetas ta Hiiumaa kõige ilusamaks töökohaks ja ametikooli kollektiivi toetavaks ja loominguliseks. “Oleme selle lühikese ajaga teinud juba nii palju asju,” õhkas ta.