Uuesti alanud orienteerumisneljapäevakud on olnud rahvarohked – esimesel läbis raja lausa 101 orienteerujat.
Osavõtjate rohkus jätab mulje nagu oleks koroonapandeemia isegi suurendanud huvi selle spordiala vastu, märkis Hiiumaa orienteerujate klubi (HOK) president Eda Tärk. Näiteks eelmisel hooajal osales neljapäevakul keskmiselt 60 inimest.
“Hiiumaal ei olegi teist niisugust üritust, mis toimuks iga nädal ja kus oleks ligi kuuskümmend osalejat,” ütles Tärk.
Paladel toimunud 14. mai avaneljapäevakul osales ka täpselt samal päeval esimese juubelini jõudnud tugev orienteeruja Anti Kalle, kes ühtlasi on HOKi toetaja, ASi Sportland Eesti juhatuse liige. “Saime teda õnnitleda viiekümnenda juubelisünnipäeva puhul,” oli president rahul.
Anti Kalle tuli orienteeruma koos perega ja presidendi sõnul toetab see samuti klubi soovi – tuua rohkem lapsi sportliku orienteerumisega tegelema ja neljapäevakutele tuleksid pered koos.
Viimane teeb välja!
Elli Rüütel oligi üks neist, kes tuli neljapäevakule koos lastega. Elli, Meribell ja Mattias osalesid neljapäevakul esimest korda. Vestluses selgus, et neljapäevakule tuleku ajendiks sai Mattiase soov, sest ta käib orienteerumistrennis. Nööriraja läbimise järel olid kõik kolm muljetest tulvil ja oma tulemusega rahul. Laste rõõm oli seda suurem, et pere n-ö sisearvestuses jäi ema aeg laste omale alla ja kokkuleppe järgi pidi viimaseks jääja teistele burksid ostma.
Lisaks klubi liikmetele oli neljapäevakul rohkelt uusi osalejaid. “Eriti hea meel oli näha nii palju lapsi,” märkis Tärk. “Algselt tahtsime orienteerumisneljapäevaku korraldada koos Palade põhikooli spordipäevaga, kuid seda plaani tuli koroonapiirangute tõttu muuta,” ütles Tärk, kes Paladel oli ka rajameistriks. Siiski läks neljapäevak tema hinnangul igati korda.
Nöörirada sobib lastele
Teine tänavune neljapäevak toimus 21. mail Malvastes karjääri ümbruses ja sealgi oli keskmisest rohkem osavõtjaid – lõpp-protokolli järgi 68.
Rajameistrid Anu Saue ja Helisa Tartu olid ette valmistanud ligi 2 kilomeetri pikkuse nööriraja ja kolm tavarada pikkusega: 1,9 km, 4,1 km ja 5,4 km. Kontrollpunkte, mis radadel üles tuli leida, oli vastavalt viis, kaheksa ja üksteist.
“Nöörirada sobib eeskätt algajatele ja lastele, sest seal ära eksida ei saa,” selgitas Saue. Samas saab osaleja ka nöörirajale orienteerumiskaardi kaasa – nii saab rajal silma harjutada, et märgata seoseid tingmärkidega kaardi ja ümbruse vahel.
Kui teiste radade ettevalmistamiseks kulub Saue sõnul ligikaudu poolteist tundi, siis nööriraja ülespanek võttis kahekesi tehes paar tundi ja pärast lindi kokkukerimine veel sama palju. Igal neljapäevakul nad nöörirada üles ei panegi. Kuid info selle kohta, millal see võimalus olemas, leiab klubi kodulehelt www.hok.ee
Abiks klubi järelkasv
Selleks, et erineva tasemega orienteerujad saaksid läbida parajalt pingelise ja huvitava raja, kuulub ettevalmistustööde hulka muu hulgas ka rajakaartide koostamine. Anu Saue kirjeldas lühidalt seda protsessi nii: “Topograafiliste kaartide põhi on meil olemas. Rajameister käib esmalt selle kaardiga metsas ja vaatab, kuhu kontrollpunktid võib ja saab panna, et rada eri tasemega osalejatele huvitav oleks. Planeerides rada, vaatan ka, kas ümbruses on midagi muutunud – näiteks kas on ehitatud mõni uus tee või tekkinud raielank. Kui rajameister on rajal ära käinud, annab ta andmed kaardivormistajale – meil teeb seda tööd praegu Kustu
Künnapas – kes kannab punktid kaardile. Peale seda võib kaardid välja printida.”
Malvaste neljapäevakul töötasidki infolauas klubi liikmed Siiri Talts ja Kustu Künnapas.
Iga jooksja pani end arvutis kirja, sai rajakaardi ja SI-pulga ning lippas metsa.
Künnapas rääkis, et registreerimisel kasutati esimest korda uuendust – Eesti orienteerumisliidu (EOL) poolt orienteerujale tasuta väljastatud EOLkoodi. “Selleks, et võistleja kirjapanekut kiirendada ja inimeste kogunemist ära hoida,” selgitas Künnapas.
Mõlemad töötasid neljapäevaku infolauas, aga leidsid aega ka raja läbimiseks.
Kustu Künnapas lõpetab tänavu Audentese spordigümnaasiumi Otepää osakonna. Mullu oli ta Eesti parim orienteerumisjooksja oma vanuseklassis. Ühtlasi kuulub ta orienteerumisjooksu noorte- ja juunioride ettevalmistuskoondise A-koondisse vanuseklassis M20.
Siiri Talts õpib veel Hiiumaa gümnaasiumis, aga on samuti noortekoondises Eestit rahvusvahelistel võistlustel esindanud.
HOK on tänavuseks hooajaks kavandanud 20 neljapäevakut, viimane toimub praeguse plaani järgi 24. septembril. Klubi viib läbi ka traditsiooniks kujunenud etteandevõistluse ning meistri- ja karikavõistluse.