Jälgi meid

UUDISED

Ööpäevapikkuse võistluse muljeid

erakogu
Erle Meresmaa osales detsembri keskel 24tunnisel crossfit-võistlusel*, mille sisuks sooritada ööpäeva jooksul järje­pidevalt sportlikke harjutusi.
Veebilehel teadliktreening.ee selgitatakse, et CrossFiti kavad sisaldavad kõrge intensiivsusega intervall­treeningut, klassikalist tõstmist, jõutõstmist, võimlemist, rammumeeste harjutusi ja veel paljusid teisi meetodeid/spordialasid.
CrossFit kaasab oma kavades üldiselt erinevaid kiirust, jõudu, vastupidavust, täpsust, koordinatsiooni, tasakaalu, painduvust ja muud säärast nõudvaid harjutusi ehk treenitakse justkui kõike korraga.
Allpool refereerime Erle Meresmaa mõtteid, milliseid ta võistlusjärgselt oma blogisse nambuli.blogspot.com kandis.
“Septembris tundub detsember nii kaugel ja sinna võib vabalt igasuguseid asju planeerida. Noh, näiteks on täiesti okei otsustada septembris, et ma lähen detsembris 24 tundi kestvale crossfiti võistlusele, omades eelnevat crossfiti trennide kogemust vaid kolme kuu jagu…,” kirjutas Meresmaa oma blogis. “Ühel hetkel sai septembrist oktoober ja siis oktoobrist juba november ning teadupärast järgneb novembrile alati detsember. Tabasin end korduvalt mõtlemast, et miks ma seda jama teen?
Mul puudus igasugune arusaam, kuidas seal asjad toimivad. Kõik rääkisid müstilisest öisest ajast, mis tuleb kella kolme-nelja vahel, kui kõik allamäge tundub minevat ja raskeks läheb ja käega tahaksid lüüa. Umbes sama pidavat olema maratonijooksjate 33. kilomeeter, kui n-ö sein ette tuleb…
Varusin endale aja veetmiseks süüa ja juua, ristsõnu ning isegi alustatud mütsikudumise alge võtsin kaasa. Kuidagi pean ma selle aja seal surnuks lööma, mõtlesin. Sest kui peaks tekkima hetk, kus midagi teha pole, siis ma jään ju kohe magama…. Mu üks nõrkuseid on hoobilt magama­jäämine.
Teki ja padja viskasin ka igaks juhuks kotti. Kolm paari varuriideid ja kompressioonpõlvikud. Kuigi ma ei ole veel aru saanud, kas need muudavad midagi, aga popp on kasutada.
Muidugi pesemisasjad, sest kõik ütlesid, et vahepeal peab külma duši all käima, sest muidu küll vastu ei pea. Ja siis veel arvuti ka. Põhi­mõtteliselt oli mul tunne, et ma kolisin sinna MustCrossfiti boxi laupäeval kell 12 sisse, et alustada kell 13 ööpäeva kestva treeninguga.
Üsna kiiresti sain aru, et meil on ülilahe tiim, toetav ja abivalmis. Aeg läks kiirelt. 500 kordust, mis oli kohustuslik iga tund kirja saada, said enamasti esimese kümne minutiga täis.
See oli ülim kogemus, mida ei saa sõnadesse panna. Ma ootasin terve aeg seda “surma­tundi”, et ma ei jaksa enam, aga seda ei tulnudki.
Haigutasin esimest korda hommikul kell seitse ja siis vist ka rohkem moepärast. Polnud tunnet, et tahaks magada. Polnud tunnet, et tahaks lõpetada. Polnud tunnet, et tahaks süüa.
See on võistlus, kus on vaja rohkem vastupidavust kui jõudu. Sa vajad seal enne­kõike vaimselt tugevat tiimi kui suuri tegijaid.
See on võistlus, kus sa paned 24 tunni sees proovile oma vaimse poole. Sul ei ole hetkegi aega lebotamiseks. Ma tegelikult ka arvasin, et saan vähemalt selle ühe mütsi valmis tehtud, aga ma olen õnnelik, et ei saanud.
See on võistlus, mille lõppedes tuli pisar silma, sest see tundub nii ulme, et selle ära tegid.
Statistiliselt tegime 24 tunni jooksul 160 429 kordust, millest 25 247 kuulusid mulle.”

Hergo Tasuja

* CrossFit treeningsüsteem on pärit USAst ja algselt kasutati seda sõjaväelaste ja politseinike üldfüüsilise vormi tõstmiseks. Praeguseks on CrossFiti populaarsus kasvamas üle maailma ja seda ka Eestis.

Veel lugemist: